štvrtok 31. januára 2008

Eufória z kroku FEDu vypršala rýchlosťou letu do kozmu. Akcioví obchodníci už očividne strácajú vieru v rýchlu nápravu



Jedna z najneistejších obchodných seansí na akciových trhoch v USA napokon naplnila naše varovné slová, keď eufória z ďalšieho rázneho zníženia úrokovej sadzby FEDom netrvala dlhšie ako hodinu a hlavné akciové indexy svorne uzatvárali v negatívnom pásme. Index Dow Jones -0,3%/12442, Nasdaq Composite -0,38%/2349 a S&P500 -0,48%/1355.
Počas celého dňa do zverejnenia bolo obchodovanie charakterizované veľmi úzkymi pásmami, pričom firemné ani prekvapivé makroeonomické zverejnenia obchodovanie výraznejšie nenarušili. Počiatočná pozornosť sa sústreďovala na prvý odhad tvorby pracovných miest súkromným sektorom ADP, ktorý je tradične zverejňovaný dva obchodné dni pred Nonfarm Payrolls. Výsledný odhad prírastku +130 tisíc výrazne prekonal očakávania analytikov na hladine +40 tisíc, avšak netreba zabúdať na to, že korelácia medzi ADP a Nonfarm Payrolls najmä v posledných mesiacoch výrazne pokrivkáva. Navyše sú to iba prvé odhady a s veľkou pravdepodobnosťou dôjde k ich revíziám a to smerom nadol.
Druhým kľúčovým číslom dňa bolo HDP USA za štvrtý kvartál roku 2007, kedy sa mal po prvý krát v plnej sile predviesť vplyv realitno-úverovej krízy spustenej koncom augusta 2007. A tak sa aj stalo, výsledný rast HDP o 0,6% za 4Q bol výrazne pod trhovým konsenzom +1,2%. Recesia realitného trhu, kontrakcia domácich aj firemných úverov, spolu s výrazne negatívnym spotrebiteľským sentimentom si tak vyberajú svoju daň. Tieto dva výsledky však pred rozhodnutím o sadzbách vytvorili neutrálnu atmosféru, keď ADP mierne znižovalo šance na silné zníženie úrokovej sadzby a 0,6% HDP pôsobil opačným smerom. Spolu s HDP bol zverejnený aj Jadrový cenový index PCE, ako jeden z najsledovanejších inflačných ukazovateľov FEDu .
Následne sa už iba čakalo na rozhodnutie FEDu, keď trhová likvidita bola na minimálnych úrovniach a medzi obchodníkmi bola vysoká nervozita. Dôvodom bola unikátne široká ponuka FEDu, keď alternatívy začínali na ponechaní úrokovej sadzby a optimistické odhady nevylučovali ani 0,75% zníženie. Nakoniec sa naplnila aj nami očakávaná varianta 0,5% zníženia, keď menšia redukcia by bola trhovým sklamaním a FED počas minulého týždňa už vykročil na túto veľmi vratkú cestu, keď zakročil po prudkom prepade svetových akciových trhov počas pondelka. Týmto krokom si však FED z nášho pohľadu minul nadmernú časť ostrej munície, keď ťažké trhové obdobie je ešte iba pred nami. A zároveň tým dokazuje, že nebol ani v najmenšej miere schopný varovať pred rozsahom možných dopadov, keď počas septembra a októbra roka 2007 vyjadrenia členov FEDu hovorili o minimálnych dopadoch na ekonomiku. Dnes sa už na veľmi pravdepodobnom skĺznutí americkej ekonomiky do recesie zhoduje prevažná časť finančných domov na Wall Street a viac ako 50% šancu tomuto scenáru pripisuje už aj bývalý dlhoročný šéf FEDu Alan Greenspan, ktorý podľa nášho názoru z veľkej časti prispel k súčasnému žalostnému stavu na realitnom trhu dlhodobým neopodstatneným udržiavaním úrokovej sadzby na 1%.
Najzaujímavejším faktom včerajšieho obchodovania však bola krátkodobosť trvania eufórie zo zníženia úrokovej sadzby. Vo včerajšej analýze sme pred touto možnosťou varovali, ale okamžitý obrat v priebehu hodiny bol naozaj veľmi prekvapivý. Obchodníci si postupne začínajú uvedomovať, že upokojujúce slová o miernom spomaľovaní ekonomiky nestoja na reálnych základoch a deteriorácia základných fundamentov na úverovom a realitnom trhu, spomaľovanie spotrebiteľských výdajov, vysoký nárast nákladov na základné komodity a prudký pokles cien nehnuteľností sa postupne prelievajú do všetkých sektorov ekonomiky. Zníženia sadzieb budú mať pravdepodobne vplyv na uvoľnenie tenzie na medzibankovom trhu a miernom znížení nákladov na hypotekárne splátky, avšak neschopnosť sekuritizácie hypoték spolu s poklesom hodnoty nehnuteľností stojacich za týmito cennými papiermi si svoju daň ešte iba vyberie. Najvýraznejší vplyv očakávame ako sme už viackrát avizovali u zaisťovateľov rizík dlhopisov, úverových spoločností a finančných inštitúcií. Lákajúce historicky nízke ceny ich akcií naďalej nesú pre investorov vysoké riziko. Je iba otázkou času, keď budú ratingové agentúry donútene znížiť rating týmto zaisťovateľom a lavíne znižovania ratingov cenných papierov nimi zaistených a straty ich držiteľov môžu byť oveľa vyššie akých sme boli svedkami doteraz. Tohto rizika si treba byť vedomí.Dnešný obchodný sentiment budú ovplyvňovať tieto firemné zverejnenia pred otvorením trhov: CVS Corp (CVS), Marathon Oil (MRO), Procter&Gamble (PG), Tesero (TSO) a Wyeth (WYE). Z makroekonomických zverejnení očakávame pravidelnú zmenu požiadaviek o podporu v nezamestnanosti (14:30, jeden z najlepších ukazovateľov stavu pracovného trhu), Jadrový cenový index PCE za december ( pre FED indikátor inflácie, včerajšie zverejnenie kvartálneho PCE však bude dôležitosť tohto čísla redukovať) a Osobný príjem za december (konsenzus +0,4%, predchádzajúci mesiac +0,4%). Zverejnenia uzatvorí o 15:45 Chicago PMI, ako jeden z ukazovateľov výrobnej aktivity v priemyselne dôležitej časti USA. Celkový sentiment však nie je zďaleka dobrý. Ak 1,25% zníženia základnej úrokovej sadzby nedodá býkom dostatočnú odvahu, tak to dokumentuje enormný strach obchodníkov ohľadne blízkej budúcnosti. Dlhodobý výhľad ostáva naďalej medvedí, krátkodobý sa taktiež obracia do medvedej nálady.



Michal Maťovčík

streda 30. januára 2008

Všetky oči v USA a na svetových trhoch sa upierajú na FED. Príprava na sklamanie však môže byť nápomocná

Včerajšia obchodná seansa na amerických akciových trhoch bola charakteristická typickou váhavosťou pre neistými kľúčovými rozhodnutiami o sadzbách, avšak bolo prekvapením, ako boli opomenuté slabé výsledky American Express, fámy ohľadne pripravovaného znižovania ratingu zaisťovateľov a ohlásenie začiatku vyšetrovania 14 spoločností na Wall Street ohľadne pochybných praktík na sekundárnom trhu hypoték. Index Dow Jones uzatváral v tejto atmosfére so ziskom +0,78%/12480, Nasdaq Composite +0,35%/2358 a S&P500 +0,62%/1362.


Z makroekonomických zverejnení sme ako prvé pre otvorením trhov získali najnovšie údaje o vývoji cien domov v USA merané Case- Shiller home price indexom. Ten sa sústreďuje na monitorovanie vývoja cien nehnuteľností v 20 hlavných metropolách a je jedným z najlepších zrkadiel súčasných trendov v tomto krízou skúšanom trhovom segmente. Pozitívneho prekvapenia sme sa však nedočkali a v 20 hlavných metropolách sme za november 2007 zaznamenali rekordný medziročný pokles o 7,7%. V užšom indexe merajúcom iba 10 hlavných metropol sme zaznamenali taktiež historicky najsilnejšie tempo medziročného poklesu o 8,4%, čím sme zároveň prekonali aj poklesy realitnej krízy začiatkom deväťdesiatych rokov. Enormná zásoba nepredaných domov, prísnejšie podmienky na získavanie hypoték, problémy finančných inštitúcií so sekuritizáciou týchto úverov, to všetko sú faktory, ktoré budú pravdepodobne počas celého roka negatívne pôsobiť na celý sektor.


Prekvapením sa však stali objednávky tovarov dlhodobej spotreby, ktoré boli po výrazným tlakom počas posledných mesiacov. Tie často odzrkadľujú budúcu výrobnú aktivitu, keď doba ich spotreby presahuje viac ako 3 roky. Decembrový výsledný nárast o 5,2% tak bol prekvapením, keď novembrová hodnota bola revidovaná nadol na minimálny rast +0,5%. Po očistení tohto údaju od 11,3% nárastu objednávok prepravných prostriedkov nárast činil 2,6%, čo je prvý pozitívny prírastok od septembra minulého roka. Objavili sa mnohé polemiky ako zasiahne tento výsledok dnešné rozhodovanie o sadzbách FEDom, avšak FED vo väčšej miere trápi vývoj likvidity a podpora spotreby domácností, čo možno najskôr v snahe predísť skĺznutiu ekonomiky do recesie.


Z firemných zverejnení nevyšiel v dobrom svetle poskytovateľ kreditných kariet a cestovných služieb American Express (AXP), ktorého zisk za posledný kvartál medziročne poklesol o 10% najmä z dôvodu potreby vytvárať zvýšené rezervy na zle poskytnuté úvery. Úverová delikvencia (neschopnosť splácať pravidelné splátky) sa totiž dostáva na historické maximá. Zisk za posledný kvartál dosiahol American Express na hladine 71 centov za akciu, pričom očakávania analytikov boli 75 centov. Navyše varoval pred hospodárskymi výsledkami v roku 2008, keď očakáva z spomalenie rastu príjmov.


Z technologického sektora sa očakávalo na zverejnenie internetového vyhľadávača Yahoo! (YHOO) po uzatvorení obchodovania. Zisk na akciu za posledný kvartál dosiahol 15 centov, pričom konsenzus bol na hladine 11 centov. Medziročné tempo rastu príjmov bolo 14,3%. Obchodníkov tento výsledok veľmi nepresvedčil a akcie Yahoo sa po zverejnení obchodovali v silnej 8% strate. Yahoo operuje vo veľmi konkurenčnom prostredí, kde Google zasahuje do väčšiny ich segmentov a nestíha s ním držať krok. Očakávame zložité obdobie pre Yahoo aj v nasledujúcom kvartáli.


Dnešný obchodný deň bude jeden z najhektickejších v poslednom období, keď nás čakajú kľúčové makroekonomické zverejnenia spolu s večerným rozhodnutím o sadzbách. Najmä rozhodnutie o sadzbách nesie veľmi veľa otáznikov, keď sa ohliadneme späť za minulotýždňovým radikálnym znížením o 0,75%, na ktorom si FED vystrieľal veľkú časť munície. Trhové očakávania sú veľmi vysoké, keď pravdepodobnosť zníženia o 0,5% vypočítaná cez futures na FED Funds sa udržuje v blízkosti 90%. Ak teda dôjde k znížení v menšej miere, reakcia akciových obchodníkov budú pravdepodobne negatívne. Pritom scenár ponechania sadzieb ne je taktiež vylúčený a v záujme udržania inflácie v rozumných medziach v nasledujúcich mesiacoch by bolo aj rozumným krokom. FED však na cenovú stabilitu rezignoval už oveľa skôr a preto tento scenár je menej pravdepodobný. Naopak 0,75% zníženie by bolo pre trh pravdepodobne krátkodobým rastovým impulzom, avšak FED by si tak výrazne okresal priestor na operatívnu reakciu počas zložitého obdobia, ktoré nás čaká. Najrealistickejšie tak ostávajú scenáre zníženia v pásme 0,25-0,5%.
Z makroekonomických zverejnení bude pod drobnohľadom najmä odhad tvorby pracovných miest v súkromnom sektore ADP za mesiac január, ktorý je tradične zverejňovaný dva dni pred Nonfarm Payrolls. Trhový analytici očakávajú vytvorenie 40 tisíc pracovných, rovnako ako počas mesiaca december. Tieto údaje sú dosť volatilné, ale mierne horší výsledok nemusím byť trhom vnímaný až tak negatívne, keď by pravdepodobne viedol k uvažovaniu výraznejšieho zníženia sadzieb počas večerného rozhodnutia FOMC. Negatívny prírastok by však bol pre trh ťarchou a výrazným mementom. Ostatné makrozverejnenia: o 14.30 Jadrový cenový index PCE za 4Q (výdavky osobnej spotreby, jeden z najsledovanejších ukazovateľov inflácie pre FED, avšak výrazne skreslený. Konsenzus očakáva nárast o 2,5%), HDP za štvrtý kvartál (konsenzus 1,2%, výsledok pod jedno percento by bol trhom vnímaný veľmi negatívne, po očistení od skutočnej inflácie sa však reálne ekonomika nachádza už recesii) a zverejnenia uzavrú Osobné výdaje za 4Q (konsenzus +2,8%).

Z firemných zverejnení môžu ovplyvniť sentiment pred otvorením obchodovania: farmaceutická spoločnosť Merck (MRK, očakávaný zisk na akciu 74 centov, sektor zdravotníctva je jeden z najsilnejších počas prebiehajúcej trhovej turbulencie), SAP AG (SAP), Altria (MO, tabakový priemysel, komponent indexu Dow Jones, očakávaný zisk na akciu 97 centov), Kraft Foods (KFT, Kellogg (K), Honda Motor (HMC), Boeing (BA, komponent indexu Dow Jones). Sentiment môže byť veľmi vratký a v prípade konzervatívnych investorov je vhodnejšie do rozhodnutia o sadzbách ostať mimo trhu. Riziká sklamania z rozhodnutia o sadzbách sú momentálne vyššie ako pozitívne prekvapenie. Dobré výsledky HDP a ADP navyše môžu byť vnímané viac negatívne vo svetle rozsahu možného znižovania sadzieb FEDom. Turbulencia na trhu prispieva k radikálnejším reakciám obchodníkov. Výsledok dnešného obchodovania je zahmlený, avšak viera v zázračný efekt rozhodnutia FEDu môže byť pre veľkú časť trhu sklamaním.

Michal Maťovčík

utorok 29. januára 2008

Akciové trhy v USA vyvažujú abstinenčné príznaky vierou v silu zajtrajšieho zníženia sadzieb FEDom

Pondelková aktivita na akciových trhoch v USA neprekvapila pokračujúcou volatilitou, ale skôr nadmernou dôverou “závislých” obchodníkov na znižovaní úrokových sadzieb, ktorým stačí jedno negatívne makroekonomické zverejnenie, aby začali dôverovať v záchranný efekt stredajšieho rozhodovania o sadzbách FOMC. Index Dow Jones uzatváral v tejto so ziskom +1,45%/12383, Nasdaq Composite +1,02%/2349 a S&P500 +1,75%/1353.
Včerajší deň nám priniesol jediné makroekonomické zverejnenie, a to čísla predajov nových domov v USA. Bohužiaľ iba nám potvrdil naše projekcie, keď tento segment ekonomiky ostáva v hlbokej kríze. Predaje nových domov totiž počas decembra zaznamenali medziročný pokles viac ako 40%, a ročná miera predajov sa tak dostala na úroveň 12 ročných miním 604 tisíc predaných nových domov. Medzimesačný pokles činil -4,7% a zásoba nepredaných nových domov by stačila na 9,6 mesiaca. Počiatočná trhová reakcia viedla k výpredaju, avšak následne sa trhový sentiment začal obracať smerom k nádeji možného ďalšieho výrazného zníženia úrokovej sadzby FEDom na stredajšom zasadaní. Pravdepodobnosť vypočítaná cez futures FED funds na 0,5% redukciu sadzby sa včera dostala na 88%. Toto je presne to riziko, pred ktorým sme varovali po nečakanom znížení sadzby počas minulého týždňa. Trh totiž pri každom poklese, alebo negatívnom zverejnení verí v podanú záchrannú ruku od FEDu. Pričom FED by v záujme zodpovednej monetárnej politiky nemal vôbec prihliadať na pohyby akciových trhov. Hlavný cieľ cenovú stabilitu opustil, no je však veľmi otázne aký hospodársky rast dokáže udržať, keď hlavne reálny rast je otázny vzhľadom k vysokej miere inflácie.
Stredajšie zasadanie FOMC tak bude vznášať výrazné riziko, keď obchodníci očakávajú výraznú redukciu sadzby a FED by si týmto krokom zároveň výrazne sťažil úlohu udržanie inflácie (aj tej FEDom zavádzajúcej očistenej od vplyvu cien potravín a energií) v rozumných medziach. Rizikom je, že FED sa spolieha na nevedomých investorov, ktorí nebudú upravovať svoje ziskové očakávania vzhľadom k inflácii. Je to však iba otázka času a je veľmi pravdepodobné, že ani plánované fiškálne stimuly v podobe balíčku daňových úľav v hodnote 150 mld. dolárov nevyvážia reálnu mieru inflácie. Tá sa podľa metodických postupov výpočtu CPI z roku 1980 nachádza dnes v okolí 10%. Výrazne nad FEDom proklamovanou ročnou mierou CPI v okolí 4%.
Z firemných zverejnení potvrdil naše očakávania najväčší svetový fastfoodový reťazec McDonald’s (MCD), keď za posledný kvartál zaznamenal nárast tržieb o 5,7%. Ochranu mu poskytla najmä dobrá geografická diverzifikácia. Zisk na akciu vzrástol na 1,06 dolára z 1 dolára rok predtým. Konsenzus analytikov pritom očakával zisk na akciu na úrovni 71 centov. McDonald’s tak ostáva v kategórii firiem, ktoré by vďaka svojej výbornej diverzifikácii mohol byť vo väčšej miere ochránený od spomaľovania amerického hospodárstva. Konsenzus analytikov prekonal aj priemyselný gigant Halliburton (HAL, výrobca zariadení pre ropný priemysel), ktorého zisk na akciu dosiahol 74 centov vs. konsenzus 69 centov. V súlade s konsenzom vyšiel aj telekomunikačný operátor Verizon Communications (VZ) so ziskom 62 centov na akciu. Firemné zverejnenia tak boli včera podporou.
Charakter dnešného sentimentu deň pred rozhodnutím o sadzbách taktiež ovplyvnia firemné výsledky za posledný kvartál roku 2007. Pred otvorením trhov očakávame zverejnenie komponentov indexu Dow Jones, 3M (MMM) a Dow Chemical (DOW). Z finančného sektora upúta pozornosť najmä zverejnenie najväčšieho hypotekárneho ústavu Countrywide Financial (CFC), ktorý bol v januári odkúpený Bank of America (BAC). Z energetického sektora bude sledovaný najmä hospodársky výsledok Valero Energy (VLO). Z markroekonomických zverejnení očakávame: o 14:30 Objednávky tovarov dlhodobej spotreby za december (konsenzus +1,9%) a spotrebiteľskú dôveru za január (konsenzus 87,5). Countrywide môže prekvapiť skôr negatívne, avšak trhový sentimnet je už však naladený na zajtrajšie zníženie sadzieb. Preto treba pozorne vnímať najmä vyjadrenia analytikov ohľadne zajtrajšieho zasadania FOMC. Pri pozíciách nezabúdajte na ochranné stop loss príkazy. Trhové obraty sú veľmi časté a rýchle v čase trhovej tenie. Celkový trend ostáva naďalej medvedí.

pondelok 28. januára 2008

Akciový trh v USA – hlavné faktory krízy, ktoré musíte poznať v záujme ochrany vašich akciových investícií

Akciový trh v USA – hlavné faktory krízy, ktoré musíte poznať v záujme ochrany vašich akciových investícií

Obchodníci na amerických akciových trhoch čoraz hlasnejšie potvrdzujú nami avizované obavy, keď deteriorácia základných makroekonomických fundamentov USA, bezzubý FED, žalostný stav realitného trhu spolu s neoslnivými firemnými zverejneniami nedávajú investorom na výber. Piatkové hospodárske výsledky firiem pritom neboli až tak tragické, všetko teda nasvedčuje, že obchodníci zo strachu pred negatívnymi správami pre istotu v piatok redukovali svoje pozície. Index Dow Jones v tejto situácii uzatvoril piatkové obchodovanie v červenom -1,38%/12207, Nasdaq Composite -1,47%/2326, S&P500 -1,59%/1330.


Hlavnou dejovou líniou minulého týždňa bolo nečakané radikálne zníženie základnej úrokovej sadzby o 0,75% na 3,5%, ktorého sme neboli svedkami za posledných 23 rokov. Tento krok môže byť však vzhľadom k ďalšiemu trhovému vývoju veľmi negatívny, keď reakcia FEDu jednoznačne indikovala snahu o stabilizáciu akciových trhov, ktoré spustil panický výpredaj v Ázii počas dňa voľna v USA. V priebehu týždňa sa však začali objavovať fakty, ktoré pravdepodobne vo veľkej miere prispeli a viedli k tomuto nevídanému poklesu. Jeden z obchodníkov s výbornými IT znalosťami totiž dokázal obísť ochranný systém druhej najväčšej francúzskej banky Societe Generale a prostredníctvom obchodov s futures kontraktmi na európske akciové indexy vytvoril banke stratu 4,82 mld. EUR. Tento najväčší podvod v histórii bankovníctva a následné rušenie týchto pozícií boli zodpovedné za strmosť pondelkovej korekcie. Prekvapením však bolo, že pričom francúzska centrálny banka vedela o danom probléme už niekoľko dní, FED pravdepodobne netušil vôbec nič. Potvrdil to aj Bernanke v priebehu týždňa, čo práve viedlo mnohých analytikov k záveru, že FED sa prerátal pri svojom radikálnom znížení sadzby o 0,75% a vystrieľal si veľkú časť svojej munície. Tento predpoklad potvrdzuje aj konsenzus obchodníkov vzhľadom k riadnemu zasadaniu FOMC tento týždeň, keď FED Fund futures naznačujú očakávanie ďalšieho 0,5% zníženia základnej sadzby. A to je momentálne veľmi otázne. Nachádzame sa totiž iba na začiatku ťažkého obdobia a výraznejšie trhové prepady nás ešte iba čakajú. Inflácia je načas umlčaným problémom, balíček fiškálnych stimulov začne v najlepšom scenári pôsobiť až v máji a FED tak bude musieť zvažovať, či má priestor v jednom mesiaci znížiť sadzby o viac ako 1%. Prípadné ponechanie sadzieb na nezmenenej úrovni by však s veľkou pravdepodobnosťou viedlo k obnoveniu výpredaju akcií, ak však FED nemá pripravený v talóne ďalší trik, že by spolu s rozhodnutím potvrdili aj schválenie balíčka fiškálnych stimulov zákonodarcami. Na výsledok si musíme počkať, avšak minulotýždňové zníženie o 0,75% vytvára značné riziko trhového sklamania.


Z pohľadu firemných zverejnení sme sa dočkali ďalších negatívnych správ najmä z finančného sektora. Bank of America (BAC), ktorá nedávno ohlásila odkúpenie problémového hypotekárneho ústavu Countrywide Financial dosiahla za posledný kvartál pokles zisku o 95% na 268 miliónov, pričom zisk na akciu 5 centov zďaleka nedosiahol očakávania analytikov na hladine 13 centov. Veľmi negatívne z minulého týždňa vyšli aj hlavný zaisťovatelia v USA AMBAC (ABK) a MBIA (MBI), ktoré v dôsledku prebiehajúcej hypotekárnej krízy utŕžili značné straty. Riziká pre tento sektor rozoberiem podrobnejšie v závere akciového prehľadu. Očakávame však, že tento trhový segment predstavuje najväčšie riziko počas roka 2008. Pozitívnymi prekvapeniami sa stali najmä priemyselné giganty Honeywell (HON) a Caterpillar (CAT), ktoré ťažia najmä z širokej geografickej diverzifikácie. Z technologického sektora, ktorý je pod najvýraznejším výpredajom od začiatku roka zažiaril Microsoft s 84% medziročným nárastom zisku za posledný kvartál 2007.

Teraz si zhrňme niekoľko fundamentov US hospodárstva, ktorých si musíme byť vedomí v záujme našej ochrany na akciových trhoch.

· Jedným z hlavných faktorov vedúci k súčasnej kríze je stav realitného trhu: sezónne upravená decembrová začatá výstavba rodinných domov v USA zaznamenala pokles o 14,2% v medzimesačnom porovnaní. V medziročnom porovaní sme zaznamenali v decembri ešte enormnejší 38,2% pokles začatej výstavby. Dno tohto trhu je však ešte veľmi vzdialené a k tomuto záveru nás vedie najmä očakávanie prudkého nárastu resetácie US hypoték na vyššie úrokové sadzby (množstvo hypoték od roku 2003 nieslo klauzuly odkladu plného splácania, keď naprílad poberatelia v prvých rokoch splácali iba úroky a nie základnú sumu dlhu. Ich nárast očakáva aj šéf FEDu Bernanke, ktorý túto hrozbu priznal počas viacerých vystúpení koncom minulého roka. Tieto resetácie sa týkajú často hypotkék poskytnutých obyvateľom USA, ktorí objektívne nemali príjem na splácanie vysokych hypoték a pri ich poskytovaní počas realitného boomu od veľkej časti z nich ani nikto nepožadoval doloženie dokladov o dosahovaných príjmoch. Občania USA však boli opojení realitným boomom a spoliehali sa nato, že v prípade neschopnosti splácať prefinancujú pôvodnú hypotéku úverom zabezpečeným nárastom nehnuteľnosti od jeho nadobudnutia. Prepad cien nehnuteĺností počas posledných dvoch rokov zaplavil realitný trh enormným množstvom nepredaných domov a prepuknutie krízy na sekundárnom trhu hypoték tak vedie k eskalácii tohto problému. Očakávame, že nárast hypotekárnej delikvenie (neschopnosti splácať hypotéku po navýŕšení platieb) povedie k zhoršeniu súčasnej žalostnej sutuácie.

· Maloobchodné tržby: oficiálne zverejnená miera inflácie USA na spotrebiteľskej úrovni CPI (Consumer price index) v medziročnom porovnaní vedie k nulovému nárastu maloobchodných tržieb v tradične najsilnejšom mesiaci pre maloobchod počas decembra (decembrový nárast tržieb +4,1%). Treba si však uvedomiť, že miera inflácie meraná CPI je veľmi zavádzajúca a počas doby Greenspanovho FEDu prešiel jej výpočet mnohými metodologickými zmenami, ktoré viedli k výraznému skresleniu skutočnej inflácie. Podľa shadowstats.com sa súčasná miera inflácie CPI očistená od metodologických zmien od roku 1980 nachádza na hladine 11,7% za december.

· Zaisťovatelia rizík defaultu sa dostávajú do závažných problémov: títo zaisťovatelia súčasto nevyhnutnou podmienkou pre vydávanie dlhopisov s najvyšším ratingom aj štátnymi mestskými zastupiteľstvami a rôznymi úrovňami samosprávy. Práve tento vysoký rating je nevyhnutný na získavanie lacných úverov. Momentálne však nad kapitálovou zabezpečenosťou viacerých zaisťovateľov visí veľký otáznik. Ak zaisťovatelia nebudú schopný pod tlakom strát zo zaisťovania veľkých hypotekárnych portfólií schopný splácať svoje záväzky, existuje výrazné riziko obmedzenia schopnosti financovania aj týchto vládnych štruktúr. Nedostatočné zabezpečenie municipálnych dlhopisov zaisťovateľmi totiž povedie k ich nižšiemu ratingu a vyššími požiadavkami investorov na výnosy z týchto dlhopisov. Výraznejším rizikom je však prehodnocovanie hodnoty týchto tradične veľmi bezpečných investičných inštrumentov na bankových knihách (po znížení ich ratingu automaticky klesá ich trhová hodnota), čo by mohlo viesť k ďalším veľkým stratách už aj tak zasiahnutých finančných domov (položme si na margo otázku, čo by takýto scenár spravil s bankou Citigroup, ktorá iba na cenných papieroch naviazaných na hypotekárny trh za posledný kvartál 2007 stratila 18,1 mld. dolárov). Výsledkom ohrozenia zaisťovateľov bude predraženie verejných projektov, keď municipality budú získavať drahšie prostriedky, čo výrazne môže zasiahnuť tempo obnovy zastaranej infraštukúry v USA (za všetko sa stačí pozrieť na zastaranosť energetickej infraštruktúry).

Problémy sa môžu vyskytnúť práve u veľkých zaisťovateľov ako ACA, Ambac a MBIA. Pozrime sa v skratke ako tento mechanizmus funguje (popísaný na stránke Deepcaster.com): predstavte si, že ste malá municipalita a potrebujete si požičať 10 mln. dolárov prostredníctvom emisie dlhopisov na výstavbu cesty, veternej elektrárne, čističky odpadových vôd atď. Ak by ste emitovali ako municipalita dlhopisy bez zaistenia, váš rating by bol nízky a náklady na získanie kapitálu vysoké. Avšak ak sa za Vás postaví veľký zaisťovateľ, potom Vaše dlhopisy nesú rating tohto zaisťovateľa, ktorý bol v štandardných trhových podmienkach najvyšší možný. Náklady na takéto zaistenie by boli nízke a municipalte sa oplatilo zabezpečiť sa, keď získaný rating výrazne zredukoval náklady na emisiu. Avšak počas posledných rokov sa zaisťovatelia z týchto bezpečných trhov presunuli aj do segmentov zabezpečovania hypotekárnych cenných papierov, ktorý počas realitného boomu poskytoval vysoké výnosy. V prebiehajúcej kríze na hypotekárnom trhu však dochádza k pokračujúcemu ohrozovaniu kapitálovej stability týchto inštitúcií a predstavujú tak enormné riziko. Hroziace zníženia ratingov týchto zaisťovateľov môžu viesť k druhej vlne silných strát finanćných inšitúcií v USA. Tieto obavy dokumentuje aj minulotýždňové stretnutie bankárov a brokerov s hlavným oránom reagulácie poistenia v štáte New York, kde sa rokovalo o možných kapitálových investíciách pre zabezpečenie najvyššieho ratingu pre týchto zaisťovateľov. Naplnenie tohto načrtnutého scenáru je jedno z najväčších rozík, ktorého by si mal byť vedomí každí investor.

· Výrobný sektor: tradične jeden z hlavných motorov US hospodárstva výrazne spomaľuje. Od roku 2001 v USA ubudlo 3 milióny pracovných miest vo výrobnom sektore. K tomuto stavu prispelo aj otvorenie obchodnej politiky USA, ktorá obmedzila clá na široké spektrum tovarov a tak otvorila cestu rozvojovým krajinám. Zahraničné tovary sa momentálne podieľajú na US spotrebe až 1/3, čo predstavuje trojnásobné zvýšenie za posledných 25 rokov. Spolu s kontrakciou výrobného sektora, masívnymi deficitmi štátneho rozpočtu, verejným dlhom astronomických rozmerov a finančným sektorom na kraji priepasti sa US ekonomika nachádza v hlbokých problémoch.

Počas dnešného obchodovania budú sentiment ovplyvňovať tieto firemné zverejnenia: najväčší svetový fastfoodový reťazec McDonald’s (MCD, komponent indexu Dow Jones) – spoločnosť má výbornú geografickú diverzifikáciu a môže patriť medzi najmenej zasiahnuté prebiehajúcou krízou v USA, z technologického sektora bude zverejňovať telekomunikačný operátor Verizon (VZ), z energetického sektora Halliburton (HAL). Firemné zverejnenia by nemuseli byť v až tak negatívnom tóne, avšak silný výpredaj na ázijských trhoch môže vytvárať negatívny sentiment. O 16:00 určite zavážia decembrové čísla predaja nových domov, kde analytici očakávajú miernu stabilizáciu poklesov na tempo -0,3%. Špekulácie ohľadne možného kroku FEDu na stredajšom zasadaní budú taktiež ovplyvňovať dnešné obchodovanie. Globálny trend ostáva jednoznačne medvedí.


Michal Maťovčík

nedeľa 27. januára 2008

Akých skutočností si musíme byť vedomí počas prebiehajúcej krízy na akciových trhoch po celom svete?

Prvým momentom nevyhnutným na profitovanie a ochranu počas aktuálneho “chaosu” na finančných trhoch je uvedomenie si, že sa nachádzame iba na začiatku veľmi zložitého obdobia na akciových trhoch, ťažkej skúšky svetového finančného systému a amerického hospodárstva. Druhým momenton je identifikácia kľúčových aspektov prebiehajúcej krízy s úmyslom vytvoriť bezpečný investičný prístup na ochranu voči jej dôsledkom.

Kľúčom k pochopeniu vážnosti súčasne situácie je štúdium vývoja fundamentov amerického hospodárstva. USA je totiž naďalej najväčšia svetová ekonomika a americký dolár hlavnou svetovou rezervnou menou ( jeho zotrvanie na tomto tróne je však veľmi otázne, bližšie to rozoberáme vo viacerých analýzach na http://www.insiderprofits.blogspot.com/ ).

· JJedným z hlavných faktorov vedúci k súčasnej kríze je stav realitného trhu: sezónne upravená decembrová začatá výstavba rodinných domov v USA zaznamenala pokles o 14,2% v medzimesačnom porovnaní. V medziročnom porovaní sme zaznamenali v decembri ešte enormnejší 38,2% pokles začatej výstavby. Dno tohto trhu je však ešte veľmi vzdialené a k tomuto záveru nás vedie najmä očakávanie prudkého nárastu resetácie US hypoték na vyššie úrokové sadzby (množstvo hypoték od roku 2003 nieslo klauzuly odkladu plného splácania, keď naprílad poberatelia v prvých rokoch splácali iba úroky a nie základnú sumu dlhu). Ich nárast očakáva aj šéf FEDu Bernanke, ktorý túto hrozbu priznal počas viacerých vystúpení koncom minulého roka. Tieto resetácie sa týkajú často hypotkék poskytnutých obyvateľom USA, ktorí objektívne nemali príjem na splácanie vysokych hypoték a pri ich poskytovaní počas realitného boomu od veľkej časti z nich ani nikto nepožadoval doloženie dokladov o dosahovaných príjmoch. Občania USA však boli opojení realitným boomom a spoliehali sa nato, že v prípade neschopnosti splácať prefinancujú pôvodnú hypotéku úverom zabezpečeným nárastom ceny nehnuteľnosti od jeho nadobudnutia. Prepad cien nehnuteľností však počas posledných dvoch rokov zaplavil realitný trh enormným množstvom nepredaných domov a prepuknutie krízy na sekundárnom trhu hypoték tak vedie k eskalácii tohto problému. Očakávame, že nárast hypotekárnej delikvenie v USA (neschopnosti splácať hypotéku po navŕšení splátok) povedie k zhoršeniu súčasnej žalostnej situácie na realitnom trhu.

· Maloobchodné tržby: oficiálne zverejnená miera inflácie USA na spotrebiteľskej úrovni CPI (Consumer price index) v medziročnom porovnaní vedie k nulovému nárastu maloobchodných tržieb v tradične najsilnejšom mesiaci pre maloobchod počas decembra (decembrový nárast tržieb +4,1%). Treba si však uvedomiť, že miera inflácie meraná CPI je veľmi zavádzajúca a počas doby Greenspanovho FEDu prešiel jej výpočet mnohými metodologickými zmenami, ktoré viedli k výraznému skresleniu skutočnej inflácie. Podľa shadowstats.com sa súčasná miera inflácie CPI očistená od metodologických zmien od roku 1980 nachádza na hladine 11,7% za december 2007. (http://www.shadowstats.com/alternate_data).

· Zaisťovatelia rizík defaultu sa dostávajú do závažných problémov: títo zaisťovatelia sú často nevyhnutnou podmienkou pre vydávanie dlhopisov s najvyšším ratingom aj štátnymi mestskými zastupiteľstvami a rôznymymi úrovňami samosprávy. Práve tento vysoký rating je nevyhnutný na získavanie lacných úverov. Momentálne však nad kapitálovou zabezpečenosťou viacerých zaisťovateľov visí veľký otáznik. Ak zaisťovatelia nebudú schopný pod tlakom strát zo zaisťovania veľkých hypotekárnych portfólií schopný splácať svoje záväzky, existuje výrazné riziko obmedzenia schopnosti financovania aj týchto vládnych štruktúr. Nedostatočné zabezpečenie municipálnych dlhopisov zaisťovateľmi totiž povedie k ich nižšiemu ratingu a vyššími požiadavkami investorov na výnosy z týchto dlhopisov. Výraznejším rizikom je však prehodnocovanie hodnoty týchto tradične veľmi bezpečných investičných inštrumnetov na bankových knihách (po znížení ich ratingu automaticky klesá ich trhová hodnota), čo by mohlo viesť k ďalším veľkým stratách už aj tak zasiahnutých finančných domov (položme si na margo otázku, čo by takýto scenár spravil s bankou Citigroup, ktorá iba na cenných papieroch naviazaných na hypotekárny trh za posledný kvartál 2007 stratila 18,1 mld. dolárov). Výsledkom ohrozenia zaisťovateľov bude predraženie verejných projektov, keď municipality budú získavať drahšie prostriedky, čo výrazne môže zasiahnuť tempo obnovy zastaranej infraštukúry v USA (za všetko sa stačí pozrieť na zastaranosť energetickej infraštruktúry).

Problémy sa môžu vyskytnúť práve u veľkých zaisťovateľov ako ACA, Ambac a MBIA. Pozrime sa v skratke ako tento mechanizmus funguje: predstavte si, že ste municipalita a potrebujete si požičať 50 mln. dolárov prostredníctvom emisie dlhopisov na výstavbu cesty, veternej elektrárne, čističky odpadových vôd atď. Ak by ste emitovali ako municipalita dlhopisy bez zaistenia, váš rating by bol nízky a náklady na získanie kapitálu vysoké. Avšak ak sa za Vás postaví veľký zaisťovateľ, potom Vaše dlhopisy nesú rating tohto zaisťovateľa, ktorý bol v štandardných trhových podmienkach najvyšší možný. Náklady na takéto zaistenie boli nízke a municipalte sa oplatilo zabezpečiť sa, keď získaný rating výrazne zredukoval náklady na emisiu. Avšak počas posledných rokov sa zaisťovatelia z týchto bezpečných trhov presunuli aj do segmentov zabezpečovania hypotekárnych cenných papierov, ktorý počas realitného boomu poskytoval vysoké výnosy. V prebiehajúcej kríze na hypotekárnom trhu však dochádza k pokračujúcemu ohrozovaniu kapitálovej stability týchto inštitúcií a predstavujú tak enormné riziko. Hroziace zníženia ratingov týchto zaisťovateľov môžu viesť k druhej vlne silných strát finančných inšitúcií v USA. Tieto obavy dokumentuje aj minulotýždňové stretnutie bankárov a brokerov s hlavným orgánom reagulácie poistenia v štáte New York, kde sa rokovalo o možných kapitálových investíciách pre zabezpečenie najvyššieho ratingu pre týchto zaisťovateľov. Naplnenie tohto načrtnutého scenáru je jedno z najväčších rizík, ktorého by si mal byť vedomí každí investor.

· VVýrobný sektor: tradične jeden z hlavných motorov US hospodárstva výrazne spomaľuje. Od roku 2001 v USA ubudlo 3 milióny pracovných miest vo výrobnom sektore. K tomuto stavu prispelo aj otvorenie obchodnej politiky USA, ktorá obmedzila clá na široké spektrum tovarov a tak otvorila cestu rozvojovým krajinám. Zahraničné tovary sa momentálne podieľajú na US spotrebe až 1/3, čo predstavuje trojnásobné zvýšenie za posledných 25 rokov. Spolu s kontrakciou výrobného sektora, masívnymi deficitmi štátneho rozpočtu, verejným dlhom astronomických rozmerov a finančným sektorom na kraji priepasti sa US ekonomika nachádza v hlbokých problémoch.

Toto je iba zopár faktorov, ktoré stoja za súčasnými trhovými problémami a vedú k pokračujúcemu odchodu dolára z piedestálu svetovej rezervnej meny. Dokumentuje to aj fakt, že oslabujúci dolár viedol v poslednom roku k enormnému nárastu akvizícií amerických spoločností zahraničným kapitálom, ktorí sa snažia nájsť prístav pre znehodnoténé dolárové “papiere”. Za minulý rok tak vzrástlo tempo akvizícií o 90%.

Bezradný FED na čele s Bernankem

Môže kontinuálne znižovanie úrokových sadzieb v USA a plánované balíčky fiškálnych stimulov ochrániť investorov a zdravie amerického hospodárstva? Odpoveď má veľa otáznikov, ale fakty zatiaľ bohužial nahrávajú odpovedi NIE. Politika FEDu už od Greenspanovho vodcovstva stojí totiž za podstatnou časťou súčasných problémov. Ústredným momentom je neustále vtláčanie znehodnotených dolárov do systému, keď napríklad za minulý rok vzrástla monetárna báza M2 o 15%. A štátny dlh v USA nenaznačuje, že by sa tento trend mal v najbližšom období zastaviť (ostatné fakty podrobne rozoberáme na cikomodity.com, http://insiderprofits.blogspot.com/ ).

Aké sú alternatívne finančné aktíva poskytujúce ochranu pred týmito hrozbami? Drahé kovy sa javia ako možnosť, keďže sú jedným z tradičných spôsobov ochrany voči slabnúcemu doláru a proti hospodárskym krízam. Nástup do týchto trhov treba však správne načasovať a byť trpezlivý. Trpezlivosť je základným atribútom dobrého obchodníka na kapitálových trhoch.

Michal Maťovčík

sobota 26. januára 2008

Manipulácia vývoja cien zlata "kartelom" centrálnych bánk

Veľmi užitočné postrehy pre obchodníkov zlata, ktorí by si mali byť vedomí vplyvu intervencií centrálnych bánk na trhu zlata.



"It is a simple, simple idea. Central banks have bars of gold in a vault. It's their own vault, it's the Bank of England's vault, it's the New York Fed's vault. It costs them money for insurance - it costs them money for storage--- and gold doesn't pay any interest. They earn interest on their bills of sovereigns, like US Treasury Bills. They would like to have a return as well on their barren gold, so they take the bars out of the vault and they lend them to a bullion bank. Now the bullion bank owes the central bank gold---physical gold---and pays interest on this loan of perhaps 1%. What do these bullion bankers do with this gold? Does it sit in their vault and cost them storage and insurance? No, they are not going to pay 1% for a gold loan from a central bank and then have a negative spread of 2% because of additional insurance and storage costs on their physical gold.


They are intermediaries---they are in the business of making money on financial intermediation. So they take the physical gold and they sell it spot and get cash for it. They put that cash on deposit or purchase a Treasury Bill. Now they have a financial asset---not a real asset---on the asset side of their balance sheet that pays them interest---6% against that 1% interest cost on the gold loan to the central bank. What happened to that physical gold? Well, that physical gold was Central Bank bars and it went to a refinery and that refinery refined it, upgraded it, and poured it into different kinds of bars like kilo bars that go to jewelry factories who then make jewelry out of it. That jewelry gets sold to individuals. That's where those physical bars have wound up---adorning the people of the world.


Now, this bullion banker is net short gold when he conducts this operation. Remember he borrowed gold and now he has a dollar financial asset. He is making a 5% return on the spread, but he now has a gold price risk. As a banker he is not normally in the business of putting on speculative positions like this. He is an intermediary, so what does he do? For the most part what he does is he hedges his gold price risk. He goes long the forward market to offset his physical short. Now if he goes long in the forward market someone else must go short, because every such contract in the forward market has two sides---a long and a short. In doing this he allows private market participants to go short the forward market. Who are those private participants who go short the forward market? They are producers hedging future production, they are jewelers who are hedging their inventory, and they are speculators who want to go short the gold market because they believe the price will go down and they earn a forward premium or 'contango' which happens to be, in this case, roughly equal (though not quite) to the difference between the rate of interest on the dollar asset held by the bullion bank and the rate of interest paid on the gold loans by the bullion bank.


So, basically, in doing this operation the bullion banker has a hedged position on the gold price and he takes a small margin---like a half of one percent---from this intermediation. In doing so, he allows private market participants to go short gold. That's why we elide the two phrases---going short in the gold market and gold borrowing. The ultimate borrowers in the gold lending operation are these shorts in the gold futures and forward markets. Now that we understand what this mechanism is all about, I am going to talk about the commodity case for gold."

pokračovanie http://www.gata.org/node/5275

Výborný postreh na postupy ratingových agentúr voči US firmám

Tieto postupy sú pritom jedným z faktorov, ktoré stáli za vytvorením bubliny na realitnom trhu v USA a viedli k spusteniu hypotekárnej krízy. Nesprávne ohodnocovanie rizík totiž vedie k nízkej opatrnosti investorov...S postupom krízy môžeme očakávať, že regulačné orgány sa čoraz viac pozrú na zúbky konfliktu záujmov medzi firmami a ratingovými agentúrami....



Bill Ackman asks if Fitch Ratings should really have a Triple AAA rating on MBIA:

Does a company deserve your highest Triple A rating whose stock price has declined 90%, has cut its dividend, is scrambling to raise capital, completed a partial financing at 14% interest (now trading at a 20% yield one week later), has incurred losses massively in excess of its promised zero-loss expectations wiping out more than half of book value, with Berkshire Hathaway as a new competitor, having lost access to its only liquidity facility, and having concealed material information from the marketplace? Can this possibly make sense?

piatok 25. januára 2008

Microsoft opäť zažiaril! Akcie v USA však ostávajú vo váhavom móde! Fiškálne stimuly pre US ekonomiku nateraz bránia ďalším stratám

Počas včerajšej akciovej obchodnej seansy na amerických trhoch pokračovalo veľmi volatilné a beztrendové obchodovanie, keď sa obchodníci napriek utorkovému rapídnemu zníženiu sadzby FEDom o 0,75% i relatívne slušným firemným výsledkom nevedia odosobniť od množiacich sa správ o blížiacej sa recesii. Hlavné indexy však s miernou podporou Bernankeho uzatvárali v ziskoch Dow Jones +0,88%/12378, Nasdaq Composite +1,92%/2360 a S&P500 +1,01%/1352. Z hľadiska sektorov zaznamenal pokles iba segment poskytovania verejnoprospešných služieb -0,7%. Medzi najlepšie sa zaradili základné materiály +3,52%, energie +3,11% a finančný sektor +1,68%.
Jedným z hlavný bodov na programe včerajšieho dňa bolo vystúpenie šéfa FEDu Bernanke. Objavilo sa totiž viacero špekulácií, že radikálne zníženie sadzby reagovalo aj na včera ohlásenú najväčšiu spreneveru histórii finančných inštitúcií, keď trader druhej najväčšej francúzskej banky Societe Generale obišiel kontrolný systém a vyrobil banke stratu 5 mld. eur. Práve faktor zbavovania sa týchto nekalo vytvorených pozícií na futures trhu pripisujú viacerí analytici pod dôvody pondelkového panického výpredaju na akciovom trhu. Bernanke však túto konštrukciu nepodporil a dokonca sa vyslovil, že o týchto problémoch nevie. To vznáša otázku, aká je vlastne spolupráca medzi centrálnymi bankami, keďže Societe Generale informovala o probléme Bank of France už v nedeľu. Tá dala povolenie na výpredaj tohto enormného ilegálne vytvoreného futures portfólia ešte pred zverejnením tohto problému pred verejnosťou. Takto totiž renomé FEDu získalo veľmi silnú ranu, keď všetko naznačuje, že reagoval na panický výpredaj na akciových trhoch. Na predčasné zníženie sadzieb 8 dní pred riadnym zasadaním FOMC nebol žiadny iný dôvod. Kredibilita FEDu tak získava ďalšiu trhlinu. V tomto ohľade treba zatiaľ zložiť klobúk pred neoblomným slovníkov predstaviteľov ECB, ktorý sa napriek lavíne negatívnych správ o svetovej recesii nedali zlákať na vratký chodníček znižovania sadzieb a udržujú monetárnu politiku v ostražitosti pred hrozbami akcelerácie inflačných tlakov. Toto má byť úlohou každej zodpovednej centrálnej banky.
Pozitívom boli po dlhšom čase relatívne slušné kvartálne firemné zverejnenia. Akcie zbrojárskeho podniku Lockheed Martin (LMC) si včera pripísali 4,1%, keď zisk na akciu prekonal očakávania analytikov o výrazných 19 centov a zároveň spoločnosť zvýšila projekciu zisku na rok 2008 s odôvodnením silných tržieb z predajov IT služieb pre vládu, ktoré by mali vyvážiť redukciu objednávok lietadiel. Sklamaním sa opäť stal sektor staviteľov, ktorého výsledky v žiadnom ohľade nenaznačujú stabilizáciu situácie. Jeden z najväčších US staviteľov Lennar (LEN) zverejnil včera stratu na akciu 7,92 dolára, pričom analytici sa zhodovali na strate iba 1,65 dolára na akciu. Ich akcie však vytiahol nahor celý sektor, keď si nepochopiteľné pripísali silný jednodňový prírastok 8,5%.
Čo sa týka finančného sektora, konkrétne zaisťovateľov, potvrdili sa naše varovania zo začiatku týždňa, že je predčasné sa tešiť z 70% nárastu akcií u spoločnosti AMBAC a a približne 30% nárastu akcii MBIA po ohlásení stretnutia bankárov a brokerov s regulátorom v New Yorku ohľadne záchranného balíčka. Včerajšie opatrnejšie slová hlavného regulátora, že realizácia tohto plánu si vyžiada určitý čas spustili na trhu prudký výpredaj ich akcií. Amback uzatváral v strate -17,3%, zaisťovateľ MBIA -13,31%. Ambac minulý týždeň stratil svoj kľúčový rating AAA od ratingovej agentúry Fitch. Agentúra Standard&Poors taktieź uvažuje o znížení ratingu pre AMBAC a MBIA. Tento sektor je vo svetle očakávanej resetácie enormného množstva hypoték v USA počas roka 2008 veľmi ohrození. Súčasné miery úverovej delikvencie (napr. neschopnosti splácať svoje pravidelné splátky hypoték) totiž môžu byť ešte veľmi priaznivé a bez pomoci finančných injekcií, alebo vládnej podpory by mohli viesť v roku 2008 aj k bankrotom týchto spoločností. To si uvedomujú najmä bankári, ktorý sú závislí na schopnosti diverzifikovať svoje riziko na bankových knihách cez zaisťovateľov a preto sledujeme túto apeláciu na regulačné orgány. Hlavným problémom je to, že ak začnú mať problémy zaisťovatelia a znížia sa im ratingy, automaticky bude klesať hodnota aktív a cenných papierov nimi zaistených. Táto hrozba visiaca nad trhom môže byť väčším mementom ako bublina na realitnom trhu. Nezabúdajme nato.
Z makroekonomických zverejnení sme získali iba najnovšie čísla týždennej zmeny požiadaviek o podporu v nezamestnanosti. Nové požiadavky zaznamenali pokles o tisíc na 301 tisíc, pokračujúce žiadosti o podporu však zaznamenali slušný pokles z 2751t. na 2672t. Pracovný trh smeruje k spomaľovaniu, ale určite nie je pre FED úhlavným nepriateľom. Preto treba byť skeptický ak vyjadrenia FEDu odôvodňujú svoje kroky monetárnej politiky pracovným trhom. 5% nezamestnanosť je totiž v očiach FEDu vnímaná ako inflačne neutrálna a nie je v ich očiach rizikom. V sumári tak ostávajú na trhu výrazné obavy, no firemné zverejnenia poskytujú miernu stabilizáciu.Počas dnešného obchodného dňa neočakávame žiadne makroekonomické zverejnenia a sentiment budú mať na starosti hospodárske výsledky firiem. Pred otvorením trhov: premyselný gigant Caterpillar (CAT, komponent indexu Dow Jones) a Honeywell (HON, komponent indexu Dow Jones) a Harley-Davidson (HOG). Odhady analytikov zisku na akciu: CAT 1,5 dolára, HON, 91 centov, HOG 82 centov. Absencia makroekonomických údajov a očakávané zverejnenie plánu fiškálnych stimulov v najbližších dňoch môže v prípade dobrých firemných zverejnení podporiť pokračovanie korekcie výrazných strát tvorených od začiatku roka. Sumár: globálny trend ostáva medvedí, krátkodobý nastavený na korekciu strát.

štvrtok 24. januára 2008

Carry našli podporu nie v rozhodnutí FEDu ale RBNZ.

Podľa včerajšieho obchodovania to dlho vyzeralo, že utorkové znižovanie sadzieb FEDom o -0,75%, ktoré prekvapilo celý globálny finančný svet, nemalo žiadny význam. Akciové trhy, ktoré boli pôvodcom tohto znižovania (pondelkový výrazný prepad na svetových akciových burzách) sa počas včerajšieho európskeho obchodovania vrátili do červených čísel (nemecký DAX -4,88%, anglický FTSE 100 -2,28%, francúzsky CAC 40 -4,25%).

Carry trades počas dňa ustupovali z dôvodu prepadu európskych akciových trhov, pričom EUR/JPY atakovalo minimum na úrovni 153,00, GBP/JPY k 204,60 a USD/JPY atakoval dokonca minimá z mája 2005 na úrovni 104,97. Prudký ústup carry bol tak počas včerajšieho dňa opäť dôvodom apreciácie USD, ktorý získaval na presune kapitálu do USD dlhopisov (safe heaven).

Negatívny prepad carry zastavilo až večerné ponechanie sadzieb na nezmenenej úrovni (8,25%) Novozélandskou národnou bankou (RBNZ). RBNZ svojím rozhodnutím podporila carry NZD/JPY, ktoré ťažia z rozdielnych úrokových sadzieb na NZD a JPY. Okrem ponechania sadzieb RBNZ na úrovni 8,25% potešil investorov i „jastrabí tón“, ktorý predpokladá navršovanie sadzieb v druhom kvartáli 2008 o 0,25% na úroveň 8,5%.

Nárast carry na NZD/JPY podporil i rast hlavných carry párov (USD/JPY, EUR/JPY a GBP/JPY), ktoré atakovali nárast amerických akciových indexov do pozitívnych čísiel. Americké akcie tak na rozdiel od európskych akcií pripísali za včerajšok pozitívne čísla, DJIA +2,5%, SP 500 +2,14%, NASDAQ +1,05%.

Na pozitívny obrat amerických akciových trhov naviazala nočné obchodovanie v Ázií, kde japonský Nikkei 225 +2,06%. Tento „carry efekt“ sa tak preniesol i na ranné európske akciové trhy, ktoré sa snažia vymazať včerajší prudký prepad a otvorili v kladných číslach, nemecký DAX +3,1%, anglický FTSE 100 +2,5%, francúzsky CAC 40 +3,0%.

Z výsledkov fundamentálneho kalendára hral včera hlavnú úlohu zelený ostrov (GBP), ktorý poskytol dôležité dáta v podobe ekonomického rastu za 4Q. Ekonomický rast UK potvrdil stabilné tempo na úrovni 0,6% Q/Q, 2,9 Y/Y (predpoklad 0,5% Q/Q, 2,8% Y/Y, posledný 0,7% Q/Q, 3,3% Y/Y), čo ale aj napriek rastu predstavuje najnižší kvartálny prírastok v roku 2007. Kvartálny prírastok 0,6% je najnižší od 3Q 2006 a ročný prírastok 2,9% je najnižší od 2Q 2006. Najväčší pokles zaznamenal finančný sektor, ktorý klesol o -0,4% najviac od 2Q 2003.

Okrem dôležitých čísiel ekonomického rastu poskytol zelený ostrov i zápisnicu z januárovho zasadnutia BoE, kde MPC (Výbor pre menovú politiku BoE) ponechal úrokovú sadzbu na nezmenenej úrovni 5,5%. Pomer hlasovania v prospech ponechania sadzieb 8:1 prekvapil trhy svojim „jastrabím skóre“, pretože očakávali pomer 7:2, pričom sa objavili i predpoklady tesného výsledku 5:4 pre ponechanie sadzieb na nezmenenej úrovni. Jediným zástancom „holubičieho týmu“ pre zníženie sadzieb bol člen MPC Blanchflower.

BoE tak naďalej vystupuje v pozícií opatrného hráča, ktorý sa obáva nárastu inflačných rizík. Mierne spomalenie ekonomického rastu spolu s problémom realitného trhu v UK otvára predpoklad znižovania sadzieb BoE o 0,25% na 5,25% počas februárového zasadnutia MPC.

Krivka SONIA (priemer medzibankových sadzieb na O/N) kótuje 100% pravdepodobnosť znižovania sadzieb BoE na februárovom zasadnutí o 0,25% a 30% pravdepodobnosť znižovania sadzieb o 0,5%. Niektoré trhové predpoklady hovoria, že počas tohto roku by mohla byť BoE holubičia až po úroveň 4,5%, čo je o 1% menej ako je aktuálna hodnota základnej úrokovej sadzby BoE (5,5%).

Včerajšie dáta z Eurozóny v podobe spotrebiteľských výdavkov vo Francúzsku za december prekvapili nárastom na úroveň 2% M/M, 3,9% Y/Y (posledný -0,1% M/M, 2,4% Y/Y), čo predstavuje najvyšší nárast spotrebiteľských výdavkov od augusta 2006. Nárast spotrebiteľských výdavkov je pozitívny pre ekonomický rast na druhej strane zvyšuje tlaky pre nárast inflačných tlakov.

Okrem fundamentálnych výsledkov zamestnáva Francúzsko finančné trhy kauzou druhej najväčšej francúzskej banky Societe Generale, ktorá sa dostala do straty 5,5 mld. EUR z dôvodu podvodu svojho obchodníka na derivátových kontraktoch. Táto strata bola navŕšená stratou 2,05 mld. EUR z prehodnocovania cenných papierov naviazaných na US hypotekárny trh. Akcie francúzskej banky boli dnes stiahnuté z parketu burzy Euronext.

Ekonomika EU poskytla i januárové dáta PMI (Index nákupných manažérov) z výrobného sektora a sektora služieb. Pozitívom je zastavenie poklesu PMI výrobného sektora na úrovni 52,6 (predpoklad 52,1), čo vytvára predpoklad pre stabilizáciu priemyslu ekonomiky EU počas turbulencií v globálnej ekonomike. Sektor služieb však naďalej pokračuje v poklese na úroveň 52 (predpoklad 52,8, posledný 53,1), čo vytvára kombinované PMI na úrovni 52,7 – najnižšia hodnota od júna 2005.

ECB je tak vystavená nutnosti podpory ekonomického rastu EU prostredníctvom znižovania úrokovej sadzby (aktual 4%), tento holubičí krok sa očakáva v druhej polovici roku 2008. Potvrdzujú to i dnešné slová predstaviteľa ECB Liebschera, že ECB je naďalej zameraná na inflačné riziká v EU z krátkodobého hľadiska, práve slovíčko krátkodobé zameranie vytvára predpoklad prechodu menovej politiky ECB zo silnej „jastrabej“ na „holubičiu“.

Aktuálne zníženie sadzieb ECB vzhľadom k jej inflačnému cieleniu (do 2%) nie je možné, čo potvrdzujú aj komentáre čelných predstaviteľov ECB, znižovanie je skôr slovnou hračkou politických špičiek v EU. Práve tento tlak na ECB môže ukázať jej nezávislosť na politických kruhoch v EU.

Tlaky na zmiernenie menovej politiky ECB rastú i po neočakávanom znižovaní sadzieb FEDom o 0,75% na úroveň 3,5% a predpokladanom znižovaní sadzieb BoE o 0.25% na 5,25% počas februárového zasadnutia.

Zelená bankovka napriek prázdnemu včerajšiemu kalendáru sa naďalej spamätáva z neočakávaného kroku FEDu, ktorý znížil prvýkrát za posledných 6 rokov úrokovú sadzbu medzi dvoma zasadnutiami FOMC. Základnú úrokovú sadzbu znížil na úroveň 3,5% a diskontné okienko pre komerčné banky na 4%.

Americké futures na úrokovú sadzbu dnes kótujú 100% pravdepodobnosť znižovania sadzieb o 0,5% na úroveň 3% na januárovom zasadnutí FOMC. Trhy predpokladajú, že FED sa môže vrátiť k 1% úrokovým sadzbám z obdobia Greenspana a jeho prezidentovania FEDu. Nasvedčuje o tom i výhľad, že na júnovom zasadnutí FOMC by sa mohla sadzba dostať do intervalu 2-2,5%.

Okrem rozhodnutia FEDu o prekvapivom znížení úrokových sadzieb o 0,75% sú pre USD dôležité kroky amerických zákonodarcov na čele s prezidentom Bushom, ktorý preferuje ekonomické stimuly pre US ekonomiku, ktoré by jej mali napomôcť zastaviť ekonomický pokles US. Celkový objem stimulov pre podnikovú a súkromnú sféru (v podobe daňových úľav) by mal dosiahnuť objem 150 mld. USD.

Dnešné údaje z Nemecka potvrdili nárast prieskumu IFO podnikateľskej klímy a očakávaní nemeckej ekonomiky za január, pri tomto pozitívnom výsledku hrá ale dôležitú úlohu fakt, že dotazníky boli odovzdané pred znížením sadzieb FEDom, čo by určite negatívne ovplyvnilo očakávania hlavne po čiernom pondelku na akciových trhoch v EU.

Zelená bankovka prinesie dôležité údaje z pracovného trhu v podobe nových a pokračujúcich žiadostí o podporu v nezamestnanosti. Pri nových žiadostiach sa očakáva po trojtýždňovom pozitívnom poklese k úrovni 301 tis., mierny nárast na úroveň 320 tis. Rizikom sa ale javí neustály mierny rast pokračujúcich žiadostí o podporu, ktoré pokračujú v raste nad úrovňou 2,7 mil. (aktual 2,751 tis.).

Okrem pracovného trhu US ekonomiky zverejní údaje z realitného trhu v podobe predaja existujúcich domov, kde sa vzhľadom k aktuálnej situácií na realitnom a úverovom trhu v USA očakáva pokračujúci pokles za december.

Pre dnešný vývoj EUR/USD bude dôležitý vývoj akciových trhov, ktoré ovplyvňujú carry trades. Ich prípadný pokles bude tlačiť pár južným smerom k supportu na úrovni 1,4560/50. Naopak pozitívny výsledok akciových trhov bude tlačiť na úroveň 1,4630, ktorá sa javí ako najdôležitejšia úroveň dnešného dňa. Negatívne čísla US pracovného a realitného trhu by mohli napomôcť k prelomeniu tejto úrovne, čím by sa otvoril páru výhľad až k maximám na úrovni 1,4670/80.

Valér Demjan

www.cikomodity.com

streda 23. januára 2008

US akciové trhy v prudkej rely. Je to udržatelné? Alebo ďalšie straty fin. inštitúcií investorov nadobro pochovajú?




Stradajšia obchodná seansa na amerických akcioých trhoch spočiatku nenaznačovala, že predchadzajúci deň niesol stigmu najvýraznejšieho zníženia sadzieb FEDom za posledných 23 rokov. Počiatočné oddignorovanie tohto kroku priviedlo hlavné trhové indexy k otestovaniu utorkových a zároveň tohtoročných miním. Po popoludňajšom trhovom obrate však indexy uzatvárali v úctyhodných ziskoch. Dow Jones +2,5%/12270, S&P500 +2,14% a technologický Nasdaq+1,05%/2316. Včerajší prekvapivý krok FEDu má tak za sebou prvý deň s výsledným veľmi zmiešaným trhovým sentimentom. Veľa zasvätených komentátorov dnes ostro kritizovalo predčasné zníženie základnej sadzby na 3,5%, keď problémom je najmä na prvý pohľad zrejmé rezignovanie FEDu na hlavné cieľe monetárnej politiky. Hlavnou úlohou FEDu je totiž udržiavanie cenovej stability ( na ktorú medzičasom rezignoval) a podpora hospodárskeho rastu. Bernanke so svojou partiou totiž s veľkou pravdepodobnosťou podľahol opojeniu svojich právomocí a zamedzil ďalším potrebným trhovým korekciám. Navyše si vystrieľal veĺkú časť svojej munície. Odpoveď mu dal hneď druhý deň, keď sa výnosy dlhopisov pod prudkými nákupmi dostali na svoje minimá a pravdepodobnosť vypočitaná s futures na FED Funds už naznačuje istotu obchodníkov smerom k zníženiu sadzby o ďalších 0,5% na riadnom zasadanú koncom januára. Vytvoriť takýo trhový precedens je veľmi nebezpečné, keď sa trh bude pri každom rapídnejšom prepade (a tie nás ešte iba čakajú) očakávať pomocnú ruku zníženia sadzieb. Bernanke sa tak vydal rovnako nebezpečno cestou svojho predchodcu Alana Greenspana, ktorý svojim viac ako ročným udržiavaním sadzieb na 1% hladine vytvoril podmienky pre vznik realitnej bubliny. V kontraste k tomu dnešné vystúpenia predstaviteľov ECB zásadne dodržali predchádzajúcu líniu, keď inflácia na starom kontinente ostáva primárnou hrozbou.

K predpovediam o očakávanej recesie sa po utorkovom uzatvorení trhov po Goldman Sach, Citigroup pridal aj investičný dom Merrill Lynch, ktorý dokonca očakáva v štvrtom kvartáli roku 2008 hlavnú úrokovú sadzbu na 2,25%. Navyše burzové štatistiky naznačujú, že nákupné príkazy sú v oveľa nižších objemoch ako predajné, čo je výraznou charakteristikou medvedím trendov.

Z hľadiska sektorov sme zaznamenali s výnimkou zdravotného slušné zisky. Najviac si pripísal finančný sektor +3,51% a prepaava ktorá vyťažila najmä z pokračujúcej korekcie cien ropy. Z finančného sektora pokračovalo posilňovanie zaisťovateľov, keď sa po dlhodobých trhových výpredajoch objavilo svetielko nádeje v podobe možných akvizícií týchto problémových spoločností a pomocnej ruky regulačných orgánov. Veľké banky a brokeri (protistrana zaisťvateľov rizík dlhopisov) sa stresli hlavou regulácie poistenia v štáte New York, Ericom Danillom, aby prebrali možnosti ako stabilizovať a kapitálovo podport tento 2,3 biliónový biznis. Zaisťovateľ AMBAC (ABK) si tak po včerajšom viac ako 20% zisku pripísal neuveriteľných 71,9% a konkurent MBIA (MBI) zaknihoval profit 32,6%.

Z technologického sektora sa stal veľkým sklamaním najmä Apple, ktorý po 58% náraste príjmov za posledný kvartál uzatváral dnes napriek prudkého trhovému obratu v strate -10,65%. Výsledok za posledný kvartál bol rekordný pre spoločnosť vo viacerých segmentoch, keď najmä predaj telefónov iPhone dosiahol spektakulárnu hodnotu 4 milióny kusov. Apple bol však počas minuloročnej rekordnej rely jednou z troch akcií, ktoré sa podielali na raste technologického indexu Nasdaq100 viac ako 60 percentami. Táto korekcia je tak triezvym prehodnocovaním nadhodnotenia a bude si vyžadovať ešte silnejšie korekcie.

Sklamaním sa stal aj najväčśí výrobca telefónov v USA, spoločnosť Motorola, ktorá po 84% poklese zisku za posledný kvartál o 84% (z veľkej časti spôsobenej nástupom telefónov iPhone) odhaduje na prvý kvartál roka 2008 dokonca stratu. V prípade úspešného preniknutia teléfónov spoločnosti Apple aj na európsky trh (veľmi pravdpeodobné po spustení výroby iPhone telefónov prispôsobených na 3G siete) môže byť Motorola ešte výraznejšie zasiahutá v druhej polovici roka. V sumári sme tak svedkami dlho povolávanej trhovej korekcie strát, keď sa trhové indexy v rekordne krátkom čase od októbra dostali do takmer 20% strát. V žiadnom prípade však netreba podliehať trhoveh eufórii a skôr pripravovať výber akcií najslabších sektorov (zaistenie, finančné spoločnosti, stavitelia, maloobchodné reťazce atď) pri obnovení výpredajov. Pozície bude najvhodnešie načasovať so súbežným atakom rezistencií na indexoch.

Z hľadiska zajtrajšieho obchodovania sa bude opäť pozornosť obchodníkov sústreďovať na firemné zverejnenia. Pred zahájením obchodovania: mediálny koncern AT&T (T), výrobca automobilov Ford Motor (F), jeden z najväčších staviteľov domov v USA (výrazne zasiahnutý realitnou krízou, očakáv sa strata na akciu -1,65 dolára, označenie LEN, môže mať zásadnejší vplyv na sentiment), zbrojársky koncern Lockheed Martin (LMT), fínsky výrobca telefónov Nokia (NOK), US Airways (LCC) a Xerox (XRX). Po uzatvorení trhov Amggen (AMGN), problémový online broker Etrade (ETFC, odisal veľké straty z prehodnocoavania cenných papierov naviazaných na hypotekárny trh), technologický gigant Microsoft (MSFT) a Sun Microsystems (JAVA). Z makroekonomických zverejnení nás čakajú iba pravidelné údaje o týždennej zmene požiadaviek o podporu v nezamestnanosti, ktoré sú podľa nášho názoru momentálne najkredibilnejším zrkadlom stavu pracovného trhu. Osobitnou udalosťou bude večerné vystúpenie šéfa FEDu Benankeho o 20:30. Po 0,75% znížení totiž neviem, čo môže šéf monetárnej politiky pridať. Môžeme sa totiž domnievať, že konkretizáciu avizovaného záchranného balíčka pre ekonomiku si pre získanie politického kapitálu môže nechať v talóne prezident Bush so svojim pravidelným vystúpením o stave štátu pár dní pred riadnym zasadnutím FEDu. Dnešný obrat nevylučuje pokračovanie korekcie strát, ktoré pravdepodobne predurčia firemné zverejnenia. Situácia však ostáva napätá a trh je náchylný na nečakané obraty. Dôležitá bude aj schopnosť indexu Dow Jones udržať si znovu vydobitú métu 12000 bodov. Sumár: dlhodobý výhľad jednoznačne ostáva v medveďom nastavení, krátkodobo sú trhy náchylné na korekciu strát.



Michal Matovcik

Akcie v USA dostali od FEDu nečakaný darček! 0,75% zníženie sadzby. Správnosť tohto kroku nám ukážu už najbližšie týždne




FED napokon potvrdil naše očakávania, keď neštandardne znížil medzi zasadaniami hlavnú úrokovú sadzbu o enormných 0,75% na 3,5%. Takýto krok medzi zasadaniami spravil FED po prvý krát od teroristických útokov v New Yorku v roku 2001 a zníženia takýmto tempom sme neboli svedkami za posledné dve desaťročia. Všetko nasvedčuje tomu, že FED pristúpil k tomuto predčasnému kroku najmä z vystrašenia pred prepadom akciového trhu počas dňa voľna a tým pádom vytvára smrtiaci precedens, keď sa budú akciový obchodníci čoraz viac spoliehať na pomocnú ruku zo strany zníženia sadzieb. Ale FED tým pádom vstupuje do vôd, ktoré naozaj nemajú nič spoločné s ich hlavnými monetárnymi cieľmi. Prvoradou úlohou väčšiny centrálnych bánk je udržiavanie cenovej stability, na ktorú očividne FED rezignoval, čomu nasvedčuje aj pokračovanie používania zavádzajúcich inflačných indikátorov očistených od momentálne najsilnejšie rastúcich cien potravín a energií. Tento posun sme však sledovali už skôr a FED sa aj slovami Bernankeho vyjadril, že ich hlavnou obavou je udržanie kladného tempa ekonomického rastu. Avšak prečo FED pristúpil na zníženie teraz, keď hrozilo otvorenie akciových trhov v 5% strate? Prečo nie minulý týždeň, veď sme nezískali žiadne nové negatívne trhové fundamenty? Tento krok považujeme z dlhodobého hľadiska pre FED ako veľmi negatívny a výrazne môže podporiť eskaláciu inflačných tlakov. Tesne po tomto navŕšení sadzieb sa totiž objavili špekulácie, že FED by mohol znížiť v pravom termíne zasadania koncom januára úrokovú sadzbu o ďalších 0,25-0,5%. FED tak opäť enormné nízkymi sadzbami podporuje natlačenie ďalších peňazí do systému, pričom menová báza za minulý rok vzrástla viac ako o 15%. Inflácia má tak otvorené dvere a bude zaujímavé sledovať, či vôbec vyváži zníženie úverových nákladov nárast cien energií a komodít, ktorý spôsobí takéto uvoľňovanie monetárnej politiky.
Za všetko uveďme iba vyjadrenie najväčšieho obchodníka s dlhopismi na svete a zakladateľa spoločnosti Pacific Investment Managment (PIMCO): “je smutnou skutočnosťou keď si uvedomíme, že FED pristúpil na zníženie hlavnej úrokovej sadzby 8 dní pred riadnym zasadaním v záujme záchrany akciového trhu. Americká ekonomika je v oveľa žalostnejšej situácii, keďže je závislá na vývoj realitného trhu a cien akcií”. S veľkou pravdepodobnosťou narážal druhou vetou na skutočnosť že práve Američania využívali často neopodstatnený nárast cien vlastných nesplatených nehnuteľností na získavanie novým úverov. Táto pyramídová hra však musí raz skončiť a je iba otázkou času, ako sa FEDu podarí oddialiť tento scenár. Natláčaním nových peňazí do systému sa to udržať dá, ale tým pádom FED vedome pácha samovraždu pre americký dolár.
Výsledná reakcia na takýto radikálny krok FED bolo pochopiteľné vymazanie prevažnej časti strát hlavných trhových indexov vytvorených počas dňa voľna v pondelok. Kumulatívne od piatku Dow Jones -1,06%/11971, Nasdaq Composite -2,04%/2292 a S&P500 -1,11%/1310. Z korporátneho sektora bol najviac zasiahnutý energetický sektor, keď boli vypredávané akcie gigantov Exxon Mobile a Chevron Corp s ohľadom na zvýšenú pravdepodobnosť spomaľovania americkej ekonomiky po varovnom kroku redukcie hlavnej sadzby FEDom medzi zasadaniami.
Prekvapením bolo posilnenie akcií Bank of America (BAC), ktoré si pripísali 3,95%, napriek neuveriteľnému 95% medziročnému poklesu zisku za predchádzajúci kvartál. Zisk na akciu dosiahol 5 centov vs. konsenzus 18 centov a zisku 1,19 dolára na akciu rok predtým. Hlavnou položkou tohto negatívneho výsledku bola 5,44 mld. strata z prehodnocovania štrukturovaných dlhových cenných inštrumentov (CDO) naviazaných na hypotekárny trh a straty z obchodných špekulácií. Nárast ich akcií je v tomto svetle veľmi nelogický, ale keď zoberieme do úvahy 0,75% zníženie sadzby, finančný sektor mal musel z tohto kroku vyťažiť najviac.
Druhým pozorne sledovaným zverejnením bol hospodársky výsledok zaisťovateľa rizík (často krát aj strát z hypotekárnych portfólií, ktoré zažívajú extrémny nárast úverovej delikvencie) AMBAC Financial (ABK), ktorý dosiahol radikálne vyššiu stratu na akciu -6,21 dolára, pričom trhové očakávania boli na hladine straty 3,51 dolára na akciu. Aký bol však denný výsledok? Jeho akcie posilnili o 28,55%, po tom ako AMBAC zverejnila, že zvažuje rôzne strategické partnerstvá. Zaisťovatelia rizík AMBAC a (ABK) a MBIA sa stali najziskovejšími akciami v nasledovanejšom indexe spoločností s najväčšou trhovou kapitalizáciou S&P500. Špekulácie ohľadne prevzatia sú vždy extrémnym katalyzátorom, ale potenciálny špekulanti si musia uvedomiť aj riziko držby týchto akcií v prípade ak sa žiadna transakcia nezrealizuje. Sektor zaistenia bude podľa nás vo veľmi zložitej situácii kvôli očakávanému nárastu úverovej delikvencie počas celého roka 2008. Netreba zabúdať, že rok 2008 bude rokom silného nárastu resetovania množstva hypoték po periódach nízkych úrokových sadzieb, pomocou ktorých bolo nalákaných v uplynulých troch rokoch množstvo občanov USA do obydlí, ktoré si podľa žiadnych kritérií nemôžu dovoliť. Delikvencia na týchto hypotékach sa začne v plnom rozsahu prejavovať až v tomto roku.
V technologickom sektore sa s napätím očakávalo najmä zverejnenia kvartálnych výsledkov Apple (AAPL), ktorého výročnú konferenciu MacWorld minulý týždeň mnohí nadšenci klasifikovali ako sklamanie. Apple napokon s ľahkosťou prekonal očakávania analytikov so ziskom 1,75 USD/akciu voči očakávanému zisku 1,62 USD. Príjmy vzrástli za kvartál medziročne o 35% na 9,61 mld. dolárov. Spoločnosť predala 22,1 mln. iPodov, 2,3 mln. počítačov Mac a 2,3 mln. telefónov iPhone. Na pokles ich akcií o viac ako 10% po uzatvorení trhov stačilo zníženie očakávaného zisku na akciu do pásma 94-109 centov. Preto už viackrát upozorňujeme, že kľúčový vplyv budú mať najmä očakávania do budúcna a nie aktuálne výsledky.
Doterajšie výsledky spolu s odhadmi analytikov očakávajú pokles ziskov spoločností obsiahnutých v široko-trhovom indexe S&P500 o 17% za posledný kvartál roka 2007. Hlavným dôvodom je však očakávaný 95% pokles ziskov finančného sektora, ktorý tvorí najväčší, až pätinový podiel v tomto indexe. Zvrátenie tohto trendu kľúčového na obnovenie apetítu po akciách zatiaľ nesledujeme, ani jeho najmiernejšie náznaky.
Dnešný obchodný deň bude veľmi dôležitý z hľadiska psychológie. Ak trhoví hráči po 0,75% nečakanom znížení úrokovej sadzby nedokážu akciový trh udržať v kladných číslach, tak akcia FEDu stratí aj posledný argument na opodstatnenie tohto neuváženého kroku. Sentiment sa môže tým pádom dostať ešte do zložitejšej situácie ako pred včerajším rozhodnutím o sadzbách. Rozhodujúcim faktorom budú firemné zverejnenia, ktoré udajú smer dnešnému obchodovaniu. Kľúčové firemné zverejnenia pred otvorením trhov: ropný gigant Conoco Phillips (COP), Delta Air Lines (DAL – nárast cien ropy počas konca minulého roka môže prispieť k horšiemu výsledku), Freeport- McMoRan (FCX – očakáva sa dobrý výsledok, keďže spoločnosť sústreďuje svoje aktivity na ťažbu zlata a medi, ktoré v roku 2007 zažili obrodu), výrobca telefónov Motorola (MOT), farmaceutická spoločnosť Pfizer (PFE). Po uzatvorení trhov zverejňuje internetový online obchod eBay (EBAY) a Qualcomm (QCOM).Sentiment je veľmi nejasný, zverejnenia pravdepodobne rozhodnú o dnešnom smere. Dlhodobý výhľad napriek 0,75% redukcii hlavnej sadzby FEDom počas včerajšieho dňa ostáva nezmenený a očakávame pokračovanie medvedieho trhu. Vysoká inflácia, rekordné ceny energií, slabší pracovný trh, prísnejšie podmienky na úverovom trhu a pokračujúci prepad cien nehnuteľností budú mať pravdepodobne výraznejší vplyv na spotrebiteľské disponibilné dôchodky ako znižovania sadzieb aj s plánovanými fiškálnymi balíčkami.


utorok 22. januára 2008

FED prekvapil tak ako sme avizovali!!! Medzi zasadaniami FOMC znížil sadzbu o 0,75%

FED ZNÍŽIL HLAVNÚ SADZBU FED FUNDS O 0,75% NA 3,5%. ROVNAKOU MIEROU ZNÍŽIL AJ DISKONTNÚ SADZBU!

Akciové trhy od Ázie, cez Európu až po USA v nevídaných poklesoch. Čakajú nás intervencie?


Páni z FEDu, naozaj kríza realitného a úverového trhu nespôsobí problémy? Odpoveď všetkým optimistom dalo včerajšie a dnešné obchodovanie na svetových akciových trhoch. Futures na americký akciový index Dow Jones počas včerajšieho dňa voľna v USA (sviatok Martina Luthera Kinga) zaznamenal 517 bodový prepad. Európske akciové trhy v ničom nezaostávali, nemecký index DAX30 sa stal lídrom so stratou -7,16%, francúzsky CAC40 -6,83%, britský FTSE100 -5,48%. Dnešné ázijské obchodovanie je však čerešničkou na torte, keď v indickom Mumbai boli nútený pozastaviť obchodovanie po dvoch minútach, počas ktorých sa index Sensex zaznamenal pokles o 11%. Hodinu nato sa obchodovanie obnovilo, avšak chvíľku trvalo kým sa index prepadol opäť do straty -11,2%. V podstate všetky hlavné ázijské trhy zaznamenali enormné straty: japonský index Nikkei225 po ponechaní sadzieb na nezmenenej úrovni 0,5% uzatváral dnešné obchodovanie v strate -5,65%, Hang Seng index nezaostával -5,65%. Hlavným rizikom týchto rapídnych výpredajov, pred ktorými varujeme už posledné dva mesiace je uvedomenie si rozsahu tempa možných poklesov. Doteraz aj v najhorších dňoch po ohlásení správ finančných inštitúcií v USA sme boli zvyknutý na maximálne 300-400 bodový pokles na indexe Dow Jones. Ak si však obchodníci uvedomia, že poklesy môžu presahovať 5-10%, riziko poklesov sa akceleruje. Všetci obchodníci s akciami by mali byť tak v stave najvyššej pripravenosti a napriek tomuto výpredaju nenastupovať zatiaľ do nákupných pozícií. Dno môže byť ešte veľmi ďaleko, napriek tomu, že vzhľadom na včerajšie výpredaje je veľmi pravdepodobné urýchlenie zverejnenia záchranného balíčka v USA. Po prvý krát však nevylučujeme ani netradičné zníženie úrokových sadzieb ešte pred regulárnym zasadaním FOMC.
Avšak rozsah prípadnej redukcie sadzby bude musieť byť zásadný, keďže trh už bez väčšieho váhania započítal 0,5% zníženie zo 4,25%. Dnes môžeme minimálne očakávať viaceré vyjadrenia členov FEDu smerom k upokojeniu investorov, ktoré sú pochopiteľné vo svetle strát posledných týždňov. Na niektorých trhových indexoch sa od októbrových maxím blížime už k 20% stratám, čo zásadne zmení trhový sentiment. Veľká hrozba však dnes plynie aj z uvedomenia si poklesov širokou verejnosťou, ktorá často reaguje nevyspytateľne. Keď si totiž zoberiem do úvahy situáciu bežného američana, tak ten momentálne čelí viacerým závažným vplyvom. Kríza realitného trhu viedla k sprísneniu poskytovania úverov, čo výrazne sťažuje možnosť refinancovania vysokých splátok úverov. Klesajúca cena domu navyše pôsobí protichodne, keď investor nemôže využiť nárast ceny nehnuteľnosti na zabezpečenie ďalšieho úveru. K tomu sa pridružuje výrazný nárast nákladov na energie, zdraženia základných potravín, liekov a zdravotnej starostlivosti. Práve týchto pár dôvodov nás vedie k záveru, že fámy o fiškálnych stimuloch v podobe daňových úľav alebo inej pomoci v možnej výške okolo 100 mld. USD nebudú mať na trh dlhodobejší vplyv. Trhy skorigovali napriek 1% zníženiu sadzieb od septembrového zasadania FOMC, čo iba zvyšuje vážnosť situácie. V sumári FED pohorel na plne čiare, keď nebol schopný varovať pred hrozbou dopadov recesie realitného trhu a vplyvu problémov na úverovom trhu. Zatiaľ nebol schopný ani zásadnejšie pomenovať jeden z hlavných faktorov vedúcich k tejto kríze a to nezodpovedný prístup ratingových agentúr k ohodnocovaniu rizík niektorých štruktúrovaných nástrojov. Práve nepatričným ratingom umožnili, že sa tieto rizikové cenné papiere dostali aj do inak konzervatívnych portfólií a rozšírili riziko aj do tradične konzervatívnych segmentov.
Dnešné obchodovanie tak môže byť v prvom rade zásadne ovplyvnené vystúpeniami predstaviteľov monetárnej politiky v USA, ale aj ECB v súvislosti s enormnými výpredajmi na akciových trhoch po celom svete. Plánované vystúpenie čaká aj ministra financií Paulsona, ktorý by mohol načrtnúť možnú podobu očakávaných fiškálnych stimulov. Taktiež môžeme očakávať klasickú formulku, keď Paulson v každom vyjadrení hovorí o záujme silného dolára, avšak od jeho nástupu do funkcie stratil už viac ako 30% hodnoty. Kredibilita pána Paulsona je zatiaľ na bode mrazu a nebol schopný zatiaľ poskytnúť žiadne rozumné riešenie. V minulom roku ním zverejnená iniciatíva na vytvorenie Super SIV fondu na odkupovanie nelikvidných cenných papierov naviazaných na sekundárny trh hypoték skončil fiaskom, keď v priebehu nasledujúceho mesiaca hlavné finančné inštitúcie prebrali tieto straty na vlastné obchodné knihy a v podstate tento projekt je minulosťou. Už pri jeho zavedení sme apelovali na jeho nelogickosť a trh nám v priebehu pár mesiacov dal jasnú odpoveď.
Z hľadiska makroekonomických zverejnení očakávame o 16:00 zverejnenie Prieskumu výroby richmondského FEDu ohľadne očakávaní vedúcich pracovníkov výrobnej sféry tejto oblasti smerom k vyhliadkam vývoja ekonomiky. V súčasnej trhovej situácii toto zverejnenie pravdepodobne nebude mať zásadnejší vplyv. O to viac sa bude pozornosť sústrediť na firemné zverejnenia, ktoré by v prípade výsledkov na konsenzom mohli poskytnúť trhu miernu stabilizáciu. Zverejnenia pred otvorením trhov v USA: poisťovateľ rizík defaultov AMBAC Financial (ABK, hrozí veľmi slabý výsledok, strata -3,51dolára na akciu, jeden z najrizikovejších trhových sektorov!), Bank of America (BAC)m DuPont (DD – komponent indexu Dow Jones), Johnson&Johnson (JNJ – komponent indexu Dow Jones), Key Corp (KEY) a banka Wachovia. Po uzatvorení trhov nás čaká hospodársky výsledok lídra inovácií v technologickom sektore Apple (AAPL) a výrobcu polovodičov Texas Instruments (TXN). Sentiment je veľmi negatívny a práve preto môžu nastúpiť na trh pevné ruky a mierne vytiahnuť indexy nahor. Celkový výhľad ostáva výrazne medvedí. Všetky pozície si je nevyhnutné chrániť ochrannými stop loss príkazmi. Dobrou taktikou môže byť aj uzatváranie pozícií pre uzatvorením trhov, keďže ázijské obchodovanie po dnešnej noci môže znamenať ďalšie riziko.
Michal Maťovčík

pondelok 21. januára 2008

Komodity: meď medzi mlynskými kameňmi

Dnešné obchodovanie je poznačené párom slabších, ale zato evidentných faktorov a zároveň veľmi silnými, avšak menej vyjasnenými faktormi.

Je fakt, že už desiaty deň v rade poklesli svetové zásoby červeného kovu, ktoré denne monitoruje London Metal Exchange. Ich pokles navyše nebol žiadnou maličkosťou, dodnes ich stav za túto sériu poklesol o rovných 20 tis. ton, keď už v piatok ich celkový objem bol najnižší od polovice novembra minulého roka. Dnešný celkový objem zásob je bez mála 181 tisíc ton.

Samotný údaj o zužovaní sa zásob spravidla tlačí na trh býčím vplyvom, dôležitejšie je však čo je príčinou poklesu. Podľa rozboru správy z LME je hlavným spotrebiteľom medi v posledných pár dňoch Južná Kórea, avšak ani spotreba Číny nie je zanedbateľná.

Prichádzame k druhému, nezvratnému faktu, čím je nezadržateľne blížiaci sa čínsky Nový rok. Tento najdôležitejší sviatok pre Číňanov, rovnako ako iné sviatky sú spojené predovšetkým s obmedzením dodávok, čo už v tomto čase vyvoláva zvýšený záujem obchodníkov aby sa včas predzásobili. Termín Nového roka vychádza na 7. februára a oslavy trvajú 5 dní.

Záujem Číny o kovy bude, podľa niektorých analytikov, zachovaný v dobrej kondícii i v priebehu celého tohto roka. Rozhodujúce by pri tom mali byť predovšetkým rýchlo sa rozvíjajúci automobilový priemysel a tradične silné stavebníctvo. Odhady priemerných cien medi v tomto roku sú teda rovnaké, alebo len o niečo nižšie, než priemer z minulého roka. Avšak väčšia zmena sa očakáva v priebehu rokov 2009 a 2010, kedy by ceny mali klesať predovšetkým z dôvodu nárastu zásob. Navyše, pokles rastu americkej ekonomiky sa podľa viacerých vyjadrení prejaví skôr či neskôr i na ekonomikách eurozóny a Veľkej Británie, Japonska a nevynechajúc ani ekonomiku Číny. Značná časť jej spotreby kovov totiž smeruje späť na export.

V súvislosti s ekonomickými fundamentmi zostáva stále aktuálna otázka recesie Spojených štátov. Zo súčasného pohľadu nie sú vyhliadky pre meď príliš dobré. Okrem pretrvávajúcej nálady trhu, postrašeného ekonomickými problémami sa do hry o oslabenie tohto kovu, zapojilo posilňovanie zelenej bankovky, čo atraktivitu červeného kovu v očiach investorov ešte viac poškodzuje. Impulzom, ktorý momentálne pomáha doláru, je dôležitý aj pre meď, keďže sa jedná o obavy európskych ekonómov v súvislosti s prípadným znižovaní úrokových sadzieb zo strany ECB.

Obchodovanie na dnešnom trhu je však iné oproti tomu, na čo sme bežne zvyknutí. Dnešný štátny sviatok v USA (Martin Luther King, Jr. Day), znamenajúci zatvorené americké trhy, má za následok značné výkyvy cien. „Úzky“ trh totiž v takejto situácii reaguje posunom ceny takmer na akýkoľvek zásah obchodníkov. Do tohto času cena medi prelomila pomerne silný support 320 USD/tonu, prelomilo tak pôvodné rastové pásmo, tvoriace sa už od 17. decembra 2007. Aktuálne sa cena pohybuje v pomerne mladom klesajúcom pásme (od 8. januára), ktorého spodná hranica by mohla pre meď znamenať cenu 309,5 USD/tonu. Obe pásma vyplývajú z hodinového grafu.

Keďže dnes sa žiadnych významnejších ekonomických výsledkov nedočkáme, pozrime sa na udalosti, na ktoré sa trh zamerá v priebehu celého týždňa. Už zajtra bude zverejnený pre USA prieskum výroby richmondského FEDu a spotrebiteľská dôvera ABC. Streda bude poznačená žiadosťami o hypotéky a štvrtok predajom existujúcich domov. Pre celkový pohľad na US ekonomiku bude dôležité vyjadrenie šéfa FEDu Bena Bernankeho, zverejnené vo štvrtok. Naopak pre ekonomiku EÚ bude v rovnaký deň svoj prejav prezident ECB Trichet.

Michal Zelman

www.cikomodity.com

Realitný sektor „pochováva“ devízový trh

Koniec minulého týždňa sa niesol v pokľudnom obchodovaní, kde doznievali výsledky z celého týždňa. Trhové obavy a predpoklady o možnom znížení úrokovej sadzby FEDu medzi dvoma zasadnutiami FOMC sa nepotvrdili a tak všetko je nasmerované na januárové zasadnutie FOMC (30./31.januára).
Z pohľadu na vývoj finančného trhu sa januárové FOMC zasadnutie javí ako kľúčové pre budúci vývoj nielen US ekonomiky, ale globálneho finančného sektora. Futures na úrokové sadzby USD dlhopisov kótujú 44% pravdepodobnosť znižovania sadzieb o 0,75% na úroveň 3,5% (aktuálna hodnota 4,25%). Pričom zníženie o 0,25% resp. o 0,5% je podľa futures na úrokovú sadzbu 100%, nemenej zaujímavým faktom je 100% pravdepodobnosť, že úroková sadzba na marcovom (18.marca) zasadnutí dosiahne úroveň 3,25%, čo je o jedno percento menej ako je aktuálna hodnota.
Piatkové obchodovanie na páre EUR/USD sa držalo v intervale 1,4620/80. Pár bol ovplyvnený hlavne vystúpeniami predstaviteľov ECB a FEDu. Ako prvý začal komentovať vývoj predstaviteľ ECB Weber, ktorý podporil ekonomický rast Eurozóny, ktorý bude v roku 2008 na úrovni svojho potenciálu a naďalej bude robustný. Zároveň pokračoval vo svojej tradičnej „jastrabej politike“, kde skonštatoval, že inflačné riziká stále ohrozujú Eurozónu a ECB nebude tolerovať sekundárne dopady inflačných rizík.
Ako druhý vystúpil na scénu Lacker (šéf Richmondského FEDu), ktorý bol vo svojom vystúpení silne „holubičí“ a naznačil obavy o pokračujúce spomalenie US ekonomiky. Lacker vyslovil zjavné obavy o ekonomický rast, ktorý bude podľa neho „veľmi slabý“ niekoľko mesiacov. Najväčšie obavy vidí v spomalení obchodnej a súkromnej spotreby, ktoré by zvyšovali šancu na vznik recesie v US ekonomike, druhý faktor, ktorý výrazne spomaľuje ekonomiku US je sektor domov, ktorý by podľa slov Lackera nemal dosiahnuť svoje dno v roku 2008.
Vystúpenie Lackera sa nieslo v silnom „holubičom tóne“, čo len potvrdilo trhy v úvahách o výraznom znižovaní sadzieb na januárovom zasadnutí FOMC, na druhej strane veľmi zaujímavo vyznelo jeho konštatovanie o inflácií, kde upozornil na to, že FED by mal viac brať na vedomie celkovú infláciu a nielen jadrovú, ktorá je základom pre menovú politiku FEDu.
Ak by sme zhrnuli vystúpenia predstaviteľov FEDu a ECB za minulý týždeň, tak ECB (Trichet, Weber, Mersch) ostáva naďalej silne „jastrabia“ s výhľadom ponechania úrokových sadzieb na nezmenenej úrovni 4%. Inflačné tlaky podľa CPI (index spotrebiteľských cien) dosiahli svoj vrchol na úrovni 3,1% (druhý mesiac po sebe november a december) a všetko smeruje k ich zmierneniu, pričom dnešné decembrové inflačné čísla indexu cien výrobcov z Nemecka na úrovni -0,1% M/M, 2,5% Y/Y to len potvrdzujú. Dá sa teda očakávať, že ECB koncom prvého polroka 2008 bude prehodnocovať svoj slovník z „jastrabieho“ na „holubičí“, ktorý by mal podporiť ekonomický rast Eurozóny v rokoch 2008/2009, kde sa očakáva iba 2% Y/Y prírastok ekonomiky.
FED podľa svojich predstaviteľov (Bernanke, Lacker, Pionalto) ostáva „holubičí“ aj keď sa objavujú silné proti inflačné názory, kde hlavne slabnúci USD hrá hlavnú úlohu. Podľa Lackera a Pionaltovej slabnúci USD navršuje inflačné tlaky, ktoré prispievajú k spomaľovaniu US ekonomiky prostredníctvom brzdenia spotrebiteľských výdavkov. Omnoho razantnejšie bolo vystúpenie šéfky clevelandského FEDu, ktorá vyrukovala s konštatovaním, že od decembrového zasadnutia FOMC sa signály spomalenia US ekonomiky ešte zvýraznili a FED by mal pristúpiť k razantnejšiemu riešeniu problémov v US ekonomike. Vzhľadom k jej obavám o spomalenie US ekonomike sa dá predpokladať, že pod výraznejším riešením sa myslí rapídne zníženie sadzieb FEDu (ponechanie sadzieb by nepodporovalo ekonomický rast).
Chudobný piatkový fundamentálny kalendár priniesol zaujímavé výsledky zo zeleného ostrova, kde decembrové maloobchodné tržby prekvapili svojim poklesom o -0,4% M/M, 2,7% Y/Y (predpoklad 0,2%
M/M, 3,5% Y/Y). Tento prepad maloobchodných tržieb v najsilnejšom mesiaci v roku (vianočné sviatky), len potvrdzuje prepad spotrebiteľskej dôvery a spotrebiteľských výdavkov v UK ekonomike. Medzimesačný pokles tržieb tak dosiahol najnižšiu hodnotu od januára 2007, kedy BoE bojovala s rastúcou infláciu a pokračovala v navršovaní úrokovej sadzby, čo obmedzilo spotrebiteľské úvery.
Piatkové výsledky UK ekonomiky smerujú k nutnosti znižovania úrokovej sadzby BoE o 0,25% (aktual 5,5%) na februárovom zasadnutí. Okrem spomalenia UK ekonomiky prostredníctvom poklesu spotrebiteľských výdavkov sa BoE obáva pokračujúceho poklesu realitného sektora.
Ceny domov podľa Rightmove indexu klesli na medzimesačnej báze v januári o -0,8% a pokračovali tak v decembrovom poklese (-3,2%), čo predstavuje najhoršie výsledky od decembra 2005. Index cien domov tak naviazal na minulotýždňový prepad bilancie cien domov, ktorá dosiahla v decembri minimum na úrovni -49,1 a atakuje tak minimá z obdobia recesie UK ekonomiky v roku 1992.
Zaujímavý je i výsledok stavebných sporiteľní z UK ekonomiky, kde je badateľný pokles (december 3,14 mld. GBP z novembrovej 4,24 mld. GBP) objemu úverov poskytnutých na financovanie nehnuteľností. Po stavebných sporiteľniach zverejnili svoje čísla i Rada hypotekárnych veriteľov z UK, ktorá podobne konštatuje výrazný pokles hypotekárnych úverov za december 22,6 mld. GBP z novembrovej úrovne 29,9 mld. GBP, decembrový údaj tak predstavuje medziročný pokles o 21%.
Dnešný fundamentálny kalendár vzhľadom k štátnemu sviatku v US ekonomike (Martin Luther King Jr.) je prázdny a tak vzhľadom k nízkej likvidite na finančnom trhu sa dajú očakávať i výraznejšie výkyvy na menových pároch.
Na páre EUR/USD pretrváva výraznejší medvedí trend s výhľadom k minimám na úroveň 1,4410/00, čo je spôsobené prepadom európskych akciových trhov, ktoré vplývajú na odliv carry EUR/JPY k 153,00. Menší odliv carry na páre USD/JPY tak nahráva v prospech USD. Kábel (GBP/USD) po pretrvávajúcich problémoch realitného sektora, ktoré potvrdzujú potrebu znižovania sadzieb BoE, tento vplyv vplýva na pokles carry na páre GBP/JPY k minimám na 207,00, čo vplýva negatívne na kábel s výhľadom hlbšie pod level 1,95.
Valér Demjan

www.cikomodity.com

Panické výpredaje akcií sa z USA preliali už aj na ázijské trhy





Iba na margo!: dnešné výsledky ázijských trhov Nikkei225 -3,9%, Topix -3,6%, Shanghai Composite Index -5,3%. Dnes nás čaká na amerických akciových trhoch deň pracovného voľna, avšak hneď na úvod treba dať do pozornosti jedno číslo. Súbežne s otvorením akciových trhov v USA sa futures na americký akciový index Dow Jones pohybovali v strate -400 bodov. Takéto panické špekulácie na pokles akciových trhov v USA podporí aj znížená likvidita kvôli sviatku v USA, avšak po 4 týždňoch poklesov trhov v rade vznáša vážnu otázku, či akciový trh naozaj nesmeruje k sérii veľmi závažných trhových poklesov. Všetky trhové indexy sa pritom v rekordne krátkom čase dostali pod svoje ročné minimá, keď technologický Nasdaq je už 4,5% pod ročnými minimami, S&P500 -7,4% a Dow Jones -3,7%. Navyše prvé dva obchodné týždne roku 2008 na akciových trhoch predstavujú zatiaľ najslabší januárový mesiac v histórii, keď častokrát začiatok roka predstavoval podporu trhu kvôli budovaniu nových portfólií a prílevu nového kapitálu na burzové trhy. Za posledný obchodný týždeň si index Dow Jones odpísal -507 bodov/-4% a uzatváral tesne nad hranicou 12000 bodov. To v sumári pre Dow Jones činí 10% pokles v priebehu štyroch týždňov a 15% korekciu od októbrových maxím. Táto situácia priviedla výnos benchmark 10- ročných dlhopisov (US T-notes) na 4 a pol ročné minimá 3,6%. Dlhopisový trh tak jednoznačne dáva na známosť, že investori sa húfne snažia uniknúť do čo možno najbezpečnejších prístavov. Či to bude správna voľba je otázne, keďže nárast inflácie pri momentálnych výnosoch týchto dlhopisov spôsobuje v reáli stratu na majetku.
Celý minulý týždeň sa niesol v atmosfére zverejňovanie prevažnej časti hlavných finančných domov na Wall Street. Najočakávanejším zverejnením bol hospodársky výsledok Citigroup, pri ktorej Goldman Sachs odhadoval straty z prehodnocovania aktív na úrovni 18,6 mld. dolárov, pričom televízna stanica CNBC zverejnila projekciu až 24 mld. straty. Výsledná strata z prehodnocovania cenných papierov naviazaných na sekundárny trh hypoték bola 18,1 mld. dolárov a strata na akciu -1,99 USD výrazne prekonala odhady analytikov na úrovni -1,01 USD. Pôvodný odhad Citigroup z konca novembra bol pritom v pásme 8-11 mld. dolárov, čo nám poskytuje priamy pohľad na rýchlosť deteriorizácie podkladových fundamentov na hypotekárnom úverovom trhu. Následne sa s napätím očakával štvrtkový výsledok investičného domu Merrill Lynch (MER). Straty z prehodnocovania aktív naviazaných na hypotekárny trh viedli ku kvartálnej strate -10,3 mld. dolárov. Výsledný zisk na akciu -12,57 USD výrazne prekonal trhový konsenzus na hladine -4,93 USD. V podstate ani jedno zverejnenie z finančného sektora nebolo v pozitívnom tóne, avšak medzi najmenej zasiahnuté spoločnosti sa zatiaľ radí iba JP Morgan Chase. Sektorové vyhliadky však špekulácie na nákup dlhodobo vypredávaných akcií robia výrazne rizikovým. Jediným pozitívnejším firemným výsledkom bolo zverejnenie technologického gigantu IBM, ktorý dosiahol za tretí 9,9 nárast príjmov a zisk na akciu s ľahkosťou prekonal trhové očakávania.
Z makroekonomických zverejnení pokračovala záplava varovných čísiel, keď sa najmä realitný trh pripomenul vo veľkom štýle, nie však pozitívnom. Objem začatej výstavby zaznamenal v decembri pokles o 14%, čím sa tempo novej výstavby dostáva na 16 ročné minimá. V regióne západného pobrežia dokonca poklesla výstavba rodinných domov o 16%, čím sa zároveň dostala na historické minimá, keď sa tieto údaje v roku 1959 začali zhromažďovať. V porovnaní s decembrom 2006 sme tak svedkami 38% poklesu začatej výstavby a zároveň najrýchlejšieho tempa poklesu od roku 1980. Realitný trh tak zatiaľ nejaví ani najmenšie náznaky oživenia a jeho stabilizácia sa posúva zatiaľ najskôr do druhej polovice roka 2009 ak nedôjde k razantnejším krokom zo strany administratívy. Po dlhšom čase sa už začali zhodovať volania prezidenta, kongresu aj Bernankeho smerom k zavedeniu fiškálnych stimulov na pomoc klesajúcej ekonomike. Veľa sa hovorí o možných daňových úľavách na občana v možnej veľkosti okolo 500 USD. Tento krok by samozrejme mierne podporil spotrebiteľov, ale žiadnym spôsobom štrukturálne problémy nerieši a iba ich odďaľuje. Navyše táto suma by pravdepodobne pokryla iba zvýšené náklady na energie, potraviny a zdravotnú starostlivosť. A za tento nárast nákladov sa z veľkej časti môžu obyvatelia môžu poďakovať kontinuálnemu pochovávaniu dolára ako svetovej meny zo strany FEDu od začiatku jeho funkčného obdobia. Ak sa medziročne zvyšuje peňažná zásoba v okolí M3 o 15,2% tak sa niet čo čudovať nárastu inflácie. Udržanie tohto tempa by zdvojnásobili peňažnú zásobu v priebehu 5 rokov. Bernanke sa tak nevyvaruje chyby realizovanej bývalým šéfom FEDu Alanom Greenspanom, ktorý po začiatku vojny v Iraku rok udržiaval úrokové sadzby na extrémne nízkej hladine 1%, ktorá bola hlavným katalyzátorom súčasnej realitnej bubliny. Ak sa FED čo najskôr nevyberie smerom k zodpovednosti a znižovaniu enormného dlhu (Verejný dlh, dlh za sociálne poistenie, na penzie a zdravotnú starostlivosť atď.), ktorý presahuje už 53 miliónov dolárov, americkému hospodárstvu hrozí vážny default. Na tento scenár upozorňuje aj hlavný kontrolór a vedúci vládneho Úradu pre účtovníctvo (Comptroller General and Head of the Government Accountibility Office). Zatiaľ je tak všetko otvorené a treba si počkať na zverejnené iniciatívy vlády, kongresu a Bernankeho, ktoré môžu zlepšiť alebo aj zhoršiť problém. Ak bude riešenie smerované iba k natlačeniu nových peňazí do systému, problém sa iba odloží a jeho obnovenie bude v oveľa väčších dimenziách. Dnes bude obchodovanie v USA kvôli oslavám Sviatku Martina Luthera Kinga pozastavené. Tento týždeň bude chudobný aj na makroekonomické zverejnenia. Vo štvrtok bude zverejnená pravidelná týždenná zmena požiadaviek o podporu v nezamestnanosti spolu s údajmi o predaji existujúcich domov. Pozornosť sa tak bude upriamovať na firemné zverejnenia: utorok (Bank of America, DuPont, Johnson&Johnson, Key Corp, Wachovia, Apple), streda (ConnocoPhillips, Delta Air Lines, Freeport –McMoRan, Motorola, Pfizer, eBay, štvrtok (AT&T, Ford Motor, Lennar, Lockhead Martin, Nokia, US Airways, Xerox, Amgen, Microsoft, Sun Microsystemsm) a v piatok (Caterpillar, Harley Davidson). Tieto zverejnenia rozhodnú, či sa dočkáme konsolidácie alebo pokračovania poklesov. Veľké nádeje sa vkladajú najmä do technologických firiem. Zatiaľ žiadne pozitívne správy nesledujeme. Globálny trend ostáva medvedí, mierna korekcia nahor je na spadnutie. Panické výpredaje nás ešte iba čakajú

Michal Maťovčík

www.cikomodity.com

nedeľa 20. januára 2008

Akciové trhy v USA pod ťarchou strát a spomaľovania ekonomiky. Pomôžu zníženia úrokových sadzieb ? (zverejnené 17.1.08 na www.cikomodity.com)

Obchodovanie ako na húsenkovej dráhe, taký pocit musela mať včera väčšina obchodníkov na US akciových trhoch, keď ani mierne pozitívnejšie kvartálne hospodárske výsledky tretej najväčšej americkej banky JP Morgan Chase spolu s triezvym pohľadom Béžovej knihy napokon nedokázali zvládnuť medvedí tlak. Index Dow Jones tak v tejto atmosfére uzatváral so stratou -0,28%/12466, Nasdaq Composite -0,95%/2394 a S&P500 -0,56%/1373. Z korporátneho sektora sa netrpezlivo očakával výsledok už teraz druhej najväčšej americkej banky podľa trhovej kapitalizácie JP Morgan Chase (JPM), ktorá napokon príjemne“ prekvapila, keď straty z prehodnocovania cenných papierov s viazanosťou na nekvalitné hypotéky dosiahli iba 1,3 mld. dolárov. Príjmy spoločnosti vzrástli za štvrtý kvartál nad trhové očakávania +7% na 17,4 mld. avšak čistý zisk za posledný kvartál v medziročnom porovnaní poklesol viac ako o tretinu. Tento výsledok jednoznačne odzrkadľuje trhové očakávania, keď nižšia strata, napriek medziročnému výraznému poklesu zisku stačí investorom na zahájenie nákupov, akcie JPM si tak včera pripísali 5,8%. Druhá včera zverejňujúca banka a zároveň najväčšia na západnom pobreží USA, Wells Fargo (WFC) taktiež včera pripísala 3,3%, napriek vykázanému medziročnému poklesu zisku za kvartál o 38%. Strata z dôvodu vytvárania rezerv na znehodnotené úvery poskytnuté proti hodnote domu poberateľa úveru u Wells Fargo dosiahla 1,4 mld. dolárov. Banka však očividne nie je zasiahnutá v takej miere ako niektorí jej kolegovia z čoho môže v najbližších dňoch vyťažiť, poprípade jej to môže poskytnúť výraznejšiu ochranu v prípade dnešného veľmi negatívneho zverejnenia investičného domu Merrill Lynch.

Brokerský dom Bear Stearns dokonca už včera zmenil odporúčanie finančného sektora do pásma trhovej výkonnosti, keď podľa ich slov prepad akciových titulov finančných inštitúcií už odzrkadľuje zverejnené aj očakávané straty z prehodnocovania cenných papierov a nižšie ziskové očakávania. Na takýto záver je podľa nášho názoru ešte veľmi priskoro a mieru dopadu poklesu úverovej tvorby, nárastu defaultov a neschopnosť sekuritizovať doteraz bežne sekuritizovateľné úverové produkty pocítia banky ešte v niekoľkých kvartálnych zverejneniach. Technologický sektor ako jeden z najslabších od začiatku nového roka nedokázal vyťažiť ani z ohlásenej akvizície tretieho najväčšieho svetového výrobcu softvéru Oracle. Ten súhlasil s odkúpením kalifornskej softvérovej spoločnosti BEA za 8,5 mld. USD, čo predstavovalo 24% prémiu pre akcionárov v porovnaní s utorkovou uzatváracou cenou ich akcií.

Z makroekonomických zverejnení sa s napätím očakávalo zverejnenie pravidelnej Béžovej knihy, ktorá sa skladá z čiastkových správ o vývoji ekonomiky v jednotlivých dištriktov federálnych rezervných bánk. Správa skonštatovala, že ekonomická aktivita počas novembra a decembra zaznamenala pokles, keď najmä vývoj maloobchodu bol sklamaním vo svojom tradične najsilnejšom kvartáli koncom roka. V piatich regiónoch správa konštatuje spomaľovanie ekonomického rastu, v piatich mierny nárast a v dvoch pokračuje zmiešaný vývoj. Trh práce ostáva naďalej v napätí, avšak čo bolo prekvapením, inflácia sa nedostala do hlavného zoznamu kritických bodov ekonomického vývoja. Práve tento posledný fakt bol dôvodom okamžitého objavenia špekulácií, ohľadne možného skoršieho pristúpenia FEDu k redukcii sadzieb, ešte pred plánovaným zasadaním 31. januára. FED je v momentálne veľmi zložitej situácii, svojimi slovami navnadil trhový sentiment na nôtu pravidelného znižovania sadzieb a bude zaujímavé sledovať aká bude reakcia ak FED povie, že znižovanie sadzieb už bolo dostatočné. Pritom trhu zatiaľ očividne nepomohlo ani znižovanie sadzieb od septembra 2007 už o jedno percento. Ak by FED znižoval sadzby v záujme upokojenia akciových trhov, bolo by to veľmi zlým precedensom do budúcna.

Včera sme sa dočkali aj najnovších decembrových čísiel vývoja inflácie na spotrebiteľskej úrovni CPI. V medziročnom porovnaní ceny v decembri vzrástli o 4,1% a medzimesačne o 0,3%. Po očistení od vplyvu cien potravín a energií M/M +0,2%, Y/Y +2,4%. Tempo inflácie sa jednoznačne udržuje na horných pásmach očakávaní a v prípade upravenia hospodárskeho rastu o CPI (to vyjadruje ešte priaznivú infláciu po rôznych metodických zmenách jeho výpočtu v posledných 10 rokoch), poprípade o reálnu infláciu, ekonomický rast USA je záporný.

Dnešný obchodný deň sa bude niesť v dvoch líniách. Jednou budú zverejnenia finančných inštitúcií a druhou množstvo vystúpení členov FEDu. Hlavný firemným zverejnením pred otvorením akciových trhov bude hospodársky výsledok investičného domu Merrill Lynch (MER), pri ktorom sa špekuluje o druhých najväčších stratách z prehodnocovania cenných papierov naviazaných na hypotekárny trh po utorkovej strate banky Citigroup. Najvyšší odhad hovoril až o 15 miliardách dolárov. Ostatné kľúčové firemné zverejnenia: pred otvorením akciových trhov – Bank of New York (BK), BlackRock (BLK), TD Ameritrade (AMTD), Novartis AG. Po uzatvorení obchodovania – IBM a banka Washington Mutual (WM). Z vystúpení členov FEDu sa bude pozornosť sústreďovať najmä na vystúpenie Bernankeho pred rozpočtovým výborom o 15:00. Ešte pred ním vystúpi člen FEDu Pianalto o 14:15, Fisher o 18:30 a ságu uzatvorí Lockhart o 19:15.

Z makroekonomických zverejnení očakávame pravidelné čísla týždennej zmeny požiadaviek o podporu v nezamestnanosti spolu s pokračujúcimi požiadavkami. Tento ukazovateľ považujeme momentálne za najkredibilnejší obraz súčasnej situácie na pracovnom trhu. Trhový konsenzus očakáva nárast nových žiadostí o podporu z 322 tisíc na 334t. Spolu s týmto zverejnením budú uvedené aj údaje o začatej výstavbe za december. Realitný trh je v kríze, ale včera zverejnený index nálady medzi staviteľmi zaznamenal za január miernu stabilizáciu, takže lepší výsledok nemusí byť prekvapením. Vyhliadky tohto trhu z nášho pohľadu však ostávajú naďalej negatívne. Dnešná nálada na akciových trhoch nesie teda veľa otáznikov. Bude veľmi záležať na zverejnení Merrill Lynch, keď v prípade výrazne nižšej straty (menej pravdepodobné) môžu poskytnúť finančnému sektoru stabilizáciu (ten má viac ako 20% posiel na indexe S&P500). Z Bernankeho vyjadrení bude dôležité sledovať možné náznaky akých redukcií sadzby sa môžeme dočkať v najbližšom období, prípadne iné riešenia poskytnuté na riešenie súčasne turbulencie na finančných trhoch.

Michal Matovcik www.cikomodity.com