štvrtok 19. júna 2008

Vtip roka, minister financií

V Monaku, nevedno kedy, na jachte J&T sa pyta Ivan J. Jana P.:
"Je hrozne teplo, dusno, bohvie aké bude asi zajtra pocasie?"
Jano sa usmeje a hovori:
"Neboj sa, ochladi sa na 30.126 stupna." :))

štvrtok 12. júna 2008

Finančný sektor USA postupne podkopáva naivnú stabilitu akciových trhov v posledných troch mesiach

Včerajší akciový kokteil: Dow Jones -1,68%/12083, Nasdaq Composite -2,24%/2394 a S&P500 -1,69%/1335.
Najdôležitejšie udalosti včerajšie akciovej seansy:
1. Najväčšia svetová ekonomika ostáva vo všeobecnosti slabá, to by mohol byť jednoduchý podnadpis včera zverejnenej pravidelnej správy FED, tzv. Béžovej knihy. Tá sumarizuje čiastkové správy o vývoji ekonomiky v hlavných federálnych dištriktoch FEDu. Včerajšie zverejnenie však neprinieslo takmer žiadne prekvapenie, ktorého by sme si neboli vedomý. 5 z 12 dištriktov sleduje stabilizáciu, 7 regiónov naopak spomaľovanie ekonomického rastu. Tak ako sme očakávali, prevažná časť regiónov je zasiahnutá vyššími inflačnými tlakmi, zatiaľ však nedochádza k ich prelievaniu do nárastu miezd zamestnancov. Pracovný trh sa vo väčšine regiónov spomaľuje s čím súvisí aj ohlásené spomaľovanie spotrebiteľského dopytu, ktorí sú naďalej ťažení prudkým nárastom cien pohonných hmôt, potravín, poklesom cien nehnuteľností a v prípade záujmu o vycestovanie aj slabý dolár. Realitný trh podľa Béžovej knihy pokračuje v oslabovaní, výraznejší nárast hypotekárnej delikvencie bol hlásený najmä z južných a západných regiónov USA. Čo sa týka vývoja úverovej dostupnosti, väčšina regiónov hlási sprísňovanie podmienok pre poskytovanie úverov, čo je pre refinančné snahy mnohých spotrebiteľov bojujúcich s neudržateľnosťou splácania pravidelných splátok hypoték negatívny signál. V globále však správa iba potvrdila, to čo sledujeme v ekonomike USA už dlhšiu dobu a nestretla sa ani so zásadnejšou trhovou odozvou.

2. Trhový sentiment okrem špekulácií ohľadne ďalších správ finančných inštitúcií ťažila aj obnovená rely na rope, ktorá sa po krátkej korekcii vďaka poklesu zásob ropy v USA o 4,56 mln. barelov dostala opäť nad 138 dolárov za barel. Sumár zmeny zásob z US za uplynulý týždeň: ropa -4,56 mln. barelov (konsenzus -1,5 mln.), benzín +0,998 mln. (konsenzus 1,45 mln.), destiláty +2,277 mln. (konsenzus 2 mln.). Negatívnym faktorom však bolo aj zníženie využitia rafinérskych kapacít počas minulého týždňa o -1,09%, pričom analytici očakávali nárast o 0,3%. Trh s ropou ostáva naďalej volatilný a pri akejkoľvek býčej správe sa stretáva s obnoveným nákupným apetítom obchodníkom. Akciový špekulanti by mali jedným okom nevyhnutne sledovať tento vývoj, keďže z rastu cien ropy ťaží iba veľmi úzka skupina spoločností a ostatné sektory výrazne trpia na zvyšovaní vstupných nákladov na energie. Každé priblíženie sa k historickým maximám sa môže stretávať s negatívnou reakciou akciových trhov, teda mimo energetického sektora.

3. Zaujímavých vyjadrení, ktoré ostali mimo pozornosti hlavnej trhovej aktivity sme sa dočkali ak od hlavného ekonóma Národného úradu ekonomického výskumu USA (NABER), Matina Feldsteina. Táto nezisková výskumná organizácia je hlavnou inštitúciou, ktorá v USA určuje čas začiatku a konca období recesie. Zároveň je najväčšou ekonomickou výskumnou organizáciou v USA. Podľa Feldsteina americká ekonomika dosiahla svoj vrchol počas decembra a januára a aktuálne skĺzava do recesie. Takto sa vyjadril na konferencii USA, pričom zdôraznil, že ide o jeho osobný názor a nie o vyjadrenie NABER. Feldstein Ďalej povedal: “môj pocit je, že riziko pre celkový rast HDP je počas nasledujúcich 6 mesiacoch stále veľmi vysoké”. (pozn. Feldstein končí v NABER svoju funkciu budúci mesiac).
Čo nás čaká dnes? Najdôležitejším zverejnením dňa sa môžu stať Maloobchodné tržby z USA za máj. Maloobchodné tržby obsahujú približne 1/3 spotrebiteľských výdavkov (ostatné 2/3 tvoria spotrebné výdavky na služby), sú tak dôležitým indikátorom najbližšieho vývoja. Napriek zlej nálade v ekonomike, však za máj nemusíme očakávať až tak negatívne číslo. V predchádzajúcich týždňoch zverejnené tržby najväčších maloobchodných reťazcov vyšli prevažne pozitívne (najmä u najväčšieho reťazca Wal-Mart), vysoké ceny pohonných hmôt budú taktiež prispievať k nárastu tržieb, zároveň začína pôsobiť aj efekt fiškálnych stimulov pre spotrebiteľov. Analytici tak očakávajú nárast májových maloobchodných tržieb o 0,5% (predchádzajúci -0,2%), a nebude pre nás prekvapením ani mierne pozitívnejší výsledok. Ak sa naplnia tieto predpoklady môžeme byť po troch dňoch silných výpredajov svedkami miernej korekcie. Vo svetle posledných ostrých protiinflačných vyjadrení členov FEDu však môže byť pozornosť upriamená aj na dnes zverejňovaný index Importných cien za máj. Na medziročnej úrovni analytici v dôsledku tlaku zo strany rekordných cien ropy očakávajú silný 17,2% nárast, na medzimesačnej báze o 2%. Ak by importné ceny vyšli výrazne silnejšie ako očakávania, efekt pozitívneho výsledku maloobchodných tržieb môže byť redukovaný. Sumár dlhodobý trend ostáva klesajúc, strednodobý klesajúci, dnešný sentiment určia pravdepodobne maloobchodné tržby.

pondelok 9. júna 2008

Piatkové čísla nezamestnanosti USA opäť obnovili obavy z aktuálnosti recesie

Piatkový akciový kokteil s netradične trpkastou príchuťou: index Dow Jones -3,13%/12209, Nasdaq Composite -2,96%/2474 a S&P500 -3,09%/1360.
Najdôležitejšie udalosti piatkovej obchodnej seansy na akciových trhoch:
1. Počas piatkového obchodovania bol bezpochyby kľúčovým momentom celého diania očakávaný výsledok tvorby pracovných miest súkromným aj verejným sektorom Nonfarm Payrolls. Po stredajšom predbežnom odhade tvorby pracovných miest súkromným sektorom ADP, ktorý vyšiel neočakávane výrazne nad konsenzom analytikov +40 tisíc za máj vs. očakávaných -30 tisíc, boli obchodníci v piatok naladený skôr pozitívne ako negatívne. A takmer sa to aj naplnilo. Prvotný odhad tvorby pracovných miest súkromným aj verejným sektorom za máj totiž vyššiel síce negatívne -49 tisíc pracovných miest, avšak prekonal trhové očakávania v pásme -50 až -60 tisíc pracovných miest. Ak by sa zverejňoval iba tento výsledok, sme presvedčený, že médiá by začali hovoriť, že trh práce síce oslabuje, ale o žiadnu tragédiu nejde. Tento scenár však pochoval, nečakaný a razantný nárast miery nezamestnanosti, z aprílových 5% až na 5,5%. Rozoberme si však čísla podrobnejšie, keďže v najbližších dňoch sa bude okolo nich točiť trhová vrava. Americká ekonomika má za sebou 5 mesiacov negatívnych prírastkov tvorby pracovných miest, V máji podľa prvého odhadu stratila 49 tisíc pracovných miest a výsledky predchádzajúcich dvoch mesiacov boli revidované nadol o 15 tisíc pracovných miest. Počet nezamestnaných pritom vzrástol o 861 tisíc na 8,5 milióna, čo predstavuje najvýraznejší nárast miery nezamestnanosti za posledných 33 rokov! Širšia miera nezamestnanosti, tzv. miera U-6, ktorá obsahuje aj ľudí, ktorí stratili chuť hľadať naďalej zamestnanie a ľudí, ktorí pracujú iba na čiastočný úväzok vzrástla v máji až na 9,7%. Avšak ani strata 49 tisíc pracovných miest za máj nie je pravdepodobne veľmi reálnym ukazovateľom. Tzv. Birth/Death model, štatistický model vytvorenia a straty pracovných miest novými firmami totiž počas mája hovorí o vytvorení 217 tisíc pracovných miest. Neznamená to však, že od aktuálneho výsledku, treba týchto 217 tisíc vytvorených pracovných miest odčítať, keďže tieto čísla sa ešte upravujú podľa rôznych parametrov. Na druhej strane tento výsledok Birth/Death modelu opäť potvrdili, že tento štatistický model snažiaci sa reálnejšie odzrkadľovať stav pracovného trhu v časoch ekonomických obratov veľmi slabo odzrkadľuje skutočnosť. Dokazujú to už iba údaje, že podľa tohto modelu sa v máji vytvorilo v stavebnom sektore 42 tisíc nových pracovných miest a vo finančnom sektore 9tisíc pracovných miest. Tieto čísla sú vzhľadom na firemné správy a vývoj týchto sektorov smiešne.

2. Teraz sa skúsme pozrieť na piatkový výsledok pracovného trhu z hľadiska historického porovnania. 12 mesačná miera zmeny zamestnanosti od mája 2007 do mája 2008 sa totiž dostáva do záporného stavu -125 tisíc pracovných miest. História sa môže aj nemusí opakovať, avšak tento indikátor signalizoval recesiu vo všetkých 9 recesiách americkej ekonomiky od roku 1953. Ak sa tento indikátor ročnej zmeny počtu pracovných miest dostane do negatívneho pásma, ekonomika sa vždy už nachádzala v recesii. V decembri 1953 sa 12-mesačná miera počtu vytvorených pracovných miest dostala do negatívneho pásma 6 mesiacov po začiatku recesie, a ostala v negatívnom pásme nasledujúcich 14 mesiacov. V októbri 1957 sa táto miera dostala do záporného pásma 3 mesiace po začiatku recesie a ostala v ňom nasledujúcich 15 mesiacov. Podobný scenár sa opakoval v recesiách v rokoch 1960, 1970, 1974, 1980, 1982, 1990 a v júni 2001.

3. Dnešnú čiernu sériu fundamentov USA uzavrieme piatkovými správami ratingovej agentúry Standard&Poor’s: počas mája zaznamenala ratingová agentúra v dôsledku pokračovania úverovej krízy rekordný počet spoločností, ktorým hrozí možné zníženie ratingu. Počet spoločností v ohrození sa v máji vyšplhal na 738. Hlavnými dôvodmi sú pokračujúca kontrakcia stavebného sektora USA, zložitá situácia a vyhliadky pre spotrebiteľov a pokračujúce úverová kontrakcia finančnými inštitúciami.
Z hľadiska dnešnej obchodnej seansy sa zatiaľ nedá očakávať výraznejšie býčí úvod obchodovania napriek piatkovému prudkému výpredaju. Čakajú nás totiž výsledky z realitného trhu, konkrétne nerealizované predaje domov za apríl, ktoré hovoria o počte uzavretých kúpnych zmlúv na nákup nehnuteľností, ktoré však ešte neboli ukončené realizáciou platby. Analytici očakávajú pokles počtu nerealizovaných predajov v apríli o -0,3%. Od tohto zverejnenia sa dá v súčasnej situácii na realitnom trhu očakávať skôr negatívne ako pozitívne prekvapenie. Ďalším ťaživým faktorom bude naďalej aj ropa, ktorá síce dopoludnia koriguje pod 137 dolárov za barel, avšak naďalej ostáva na dostrel nových historických maxím až na úrovni 139,12 dolára za barel. Naďalej udržiavame dlhodobý medvedí scenár, strednodobí sa postupne dostáva čoraz jasnejšie do medvedieho a krátkodobý po piatkovom prepade jednoznačne k medveďom tóne.

piatok 6. júna 2008

Akcioví obchodníci v USA čakajú na najdôležitejšie zverejnenie týždňa. Obnoví pracovný trh opäť výpredaj akcií?

Včerajší akciový kokteil: Dow Jones +1,73%/12604, Nasdaq Composite +1,87%/2549, S&P500 +1,95%/1404.
Sumár dôležitých udalostí včerajšieho dňa:
1. Prvotným katalyzátorom včerajšej obchodnej seansy boli prekvapivo lepšie výsledky najväčšieho svetového maloobchodného reťazca Wal-Mart (WMT). Ten podľa včerajších údajov zaknihoval počas mája nárast tržieb v obchodoch otvorených minimálne jeden rok silným tempom +3,9% a to dokonca po očistení od tržieb z predaja pohonných hmôt (spolu s nimi tržby vzrástli o 4,4%). V globále vzrástli Wal-Martu celosvetovo tržby silným tempom +9,8%. Ďalšou pozitívnou správou pre trh boli odhady spoločnosti na mesiac jún, s projektovaným nárastom tržieb v pásme 2-4%. Tento výsledok je pozitívny, v globále maloobchodné reťazce z prevažnej časti vyťažili z nárastu cien potravín, pohonných hmôt, zatiaľ čo reťazce špecializujúce sa na predaj oblečenia a iných nie životu nevyhnutných produktov zaznamenali poklesy tržieb. Maloobchodné reťazce veľa napovedia o zdraví americkej ekonomiky a tento výsledok navodzuje dojem, že spotrebitelia sú v dobrej kondícii. Nám dobré výsledky Wal-Martu zatiaľ indikujú, že ľudia sa presúvajú z drahších obchodných reťazcov k najlacnejším alternatívam, keďže Wal-Mart od konca minulého roku nastolil trend prudkého znižovania cien celej rady produktov v záujme vytvorenia si imidžu lacnej alternatívy v súčasne zložitých ekonomických podmienkach.

2. Asociácia hypotekárnych bankárov MBA (Morgage Bankers Associacion) včera zverejnila najnovšie čísla hypotekárnej delikvencie za 1Q2008. Delikvencia za 1Q2008 vzrástla v medziročnom porovnaní na 6,35% (predchádzajúci kvartál +5,82%). Tento výsledok zároveň znamená 8 kvartál nárastu delikvencie v rade a najvyššiu úroveň odkedy sa tieto údaje zbierajú. Z hľadiska najbližších kvartálov v kombinácii s neustálym zrýchľovaním tempa poklesu cien domov v USA veľmi negatívna sprava smerom k finančným inštitúciám, ktoré sa môžu pripraviť na ďalšiu vlnu strát na zlých úveroch.

3. Zhrnutie včerajších vyjadrení viceprezidenta FEDu Kohna: "banky môžu potrebovať ďalšie kapitálové injekcie, znižovanie dividend a zlepšiť likviditu", "banky čelia zhoršovania kvality svojich úverových portfólií", "úvery sa budú zhoršovať s poklesom cien domov, to môže viesť k problémom so získavaním kapitálu na nové developerské projekty", "očakávam naďalej slabé hospodárske výsledky bánk a ďalšie straty z prehodnocovania zlých úverov". Je jednoznačne vidieť, že členovia FEDu to vzhľadom k vývoju hospodárenia bánk nevidia veľmi ružovo. Naďalej zastávame názor, že investíciám do akcií finančného sektora je lepšie sa vyhnúť.

4. Ratingová agentúra Standard&Poor’s včera pristúpila k zníženiu ratingu zaisťovateľov finančných rizík Ambac a MBIA u AAA na AA. Ratingová agentúra odôvodnila tento krok nižším potenciálom rozvoja týchto firiem, nižšou finančnou flexibilitou a pokračujúcim zhoršovaním kapitálovej zásoby z dôvodu pokračujúcich strát na zabezpečení hypotekárnych cenných papierov. Agentúra navyše ponechala vyhliadky na najbližšie obdobie v negatívnom pásme vzhľadom k ďalším zmenám ratingu. Rating týmto spoločnostiam mal byť podľa nášho názoru znížený už dávno, vzhľadom na kapitálovú zásobu a objem zabezpečovaných nekvalitných hypotekárnych cenných papierov. Obe akcie dokonca po znížení ratingu zaknihovali slušné zisky, Ambac (ABK +5,2%) a MBIA (MBI) +7,3%. Naďalej očakávame zhoršovanie situácie týchto dvoch spoločností, ktoré sú veľkým rizikom pre celý finančný sektor. Ďalšie získavanie kapitálu v najbližších kvartáloch bude nevyhnutné, ak zaisťovatelia chcú prežiť počas nasledujúcich kvartálov.

5. Z makroekonomických zverejnení: Nové požiadavky o podporu v nezamestnanosti počas minulého týždňa poklesli o 18 tisíc na 357 tisíc, Pokračujúce žiadosti o podporu zaznamenali taktiež pokles o 16 tisíc na 3,09 milióna. Mierne pozitívny výsledok, zatiaľ sa požiadavky vyvíjajú v dostatočnej vzdialenosti od hodnôt súhlasiacich s recesiou.

Dnešný deň: počas piatkovej obchodnej seansy bude kľúčom k intradennej nálade najdôležitejšie makroekonomické zverejnenie týždňa Nonfarm Payrolls, prvý odhad počtu vytvorených pracovných miest súkromným aj verejným sektorom počas mája. Nonfarm Payrolls majú za sebou 4 mesiace poklesov v rade, s priemernou stratou pracovných miest 65 tisíc za mesiac. Tomu odpovedá aj dnešný odhad analytikov na úrovni -60 tisíc pracovných miest. Ak by sa očakávania naplnili, pokles pracovných miest by za 5 mesiacov dosiahol 325 tisíc. Vzhľadom k stredajšiemu pozitívnemu výsledku odhadu tvorby pracovných miest súkromným sektorom za máj +40 tisíc (konsenzus -30 tisíc) by výsledok v rámci konsenzu, poprípade mierne horšie bol prijatý trhom pravdepodobne negatívne. Nezabúdajte sledovať aj revízie minulých mesiacov, ktoré by mohli či už negatívny alebo pozitívny výsledok umocňovať. Vzhľadom k miere nezamestnanosti zverejňovanej spolu s Nonfarm Payrolls analytici očakávajú nárast z 5% na 5,1%. Posledné makroekonomické zverejnenia dňa Veľkoobchodné zásoby za apríl (konsenzus +0,3%, predchádzajúci -0,1%) by nemali výraznejšie zamiešať obchodným sentimentom. Sumár: dlhodobý trend ostáva medvedí.

štvrtok 5. júna 2008

Inflácia sa v USA opäť dostáva na prvé miesto problémov ekonomiky. Bohužial zatiaľ FED bojuje iba slovami!

Sumár včerajšieho akciového kokteilu: Dow Jones -0,1%/12390, Nasdaq Composite +0,91%/2503, S&P500 -0,03%/1377.

Najdôležitejšie udalosti dňa:
1. hlavnou udalosťou večerného obchodovania bola výstraha hlavnej svetovej ratingovej agentúry Moodys, ktorá varovala, že môže pristúpiť k zníženiu ratingu zaisťovateľov Ambac (ABK) a MBIA (MBI) z dôvodu ich slabého kapitálového zabezpečenia. Akcie MBIA na tieto správy zareagovali poklesom na najnižšiu hodnotu od roku 1988. Analytik Moody’s, Jack Dorer sa vyslovil, že zníženie ratingu je najpravdepodobnejšou alternatívou z dôvodu zníženia finančnej flexibility zaisťovateľov, zvýšenej pravdepodobnosti akcelerácie strát na zaistení a obmedzení rastového potenciálu týchto dvoch spoločností. Hlavný výkonný riaditeľ MBIA bol rozhorčený týmto krokom ratingovej agentúry a označil ho za nepotrebný. V podobnom zmysle sa vyjadril aj hlavný výkonný riaditeľ Ambac označil tento krok Moody’s ako nešťastný, keďže problémy sú podľa jeho názoru dočasné. Áno súhlasíme s tým, že opätovné skúmanie možného zníženia ratingu agentúrou Moody’s je nepotrebné. Avšak iba z toho dôvodu, že v tomto momente je to už bezpredmetné, keďže tieto dve spoločnosti nemali právo na najvyšší investičný rating už veľmi dlhú dobu. Už iba vývoj cien ich akcií aj absolútnemu laikovi napovedá o názore investorov na zdravie týchto spoločností: Akcie MBIA za uplynulý rok stratili 90% hodnoty, akcie Ambac dokonca 97% hodnoty. Krok Moody’s prichádza veľmi neskoro, títo slabo kapitalizovaní zaisťovatelia zabezpečujú niekoľko triliónov municipálnych dlhopisov a masy štruktúrovaných hypotekárnych cenných papierov pochybnej kvality. Ani municipálne dlhopisy pritom nemusia byť veľmi istou hrou na najbližšie obdobie, keďže spomaľujúca sa ekonomika začína signalizovať spomaľovanie príjmov do pokladníc jednotlivých štátov. Tieto dve spoločnosti sú odsúdené na zlyhanie, bankrot týchto spoločností by nebol vôbec prekvapením. Ak napokon zníži Moody’s rating týmto spoločnostiam, môžeme čakať v nasledujúcom období ešte výraznejšie prehodnocovania hodnoty aktív v bilanciách finančných inštitúcií ako sme videli doteraz.

2. Z makroekonomických zverejnení sme získali skôr zmiešané signály: na prvý pohľad veľmi pozitívnou správou bol prvý odhad tvorby pracovných miest súkromným sektorom ADP za mesiac máj. Výsledný odhad vytvorenia 40 tisíc pracovných miest značne prekonal konsenzus analytikov na úrovni -30 tisíc. Avšak tento výsledok bol prijatý veľmi skepticky, keďže v súčasnej situácii vývoja ekonomiky málokto verí, že pracovný trh pokračuje v zdravom tempe. Akciové indexy na tieto údaje takmer nezareagovali. Následne bola zverejnená revízia produkcie práce za 1Q2008 z +2,5% na +2,6% a revízia Jednotkových mzdových nákladov za 1Q2008 z +2% na +2,2%. Lepšia produktivita práce je dobrým signálom pre ekonomiku, na druhej strane však nárast mzdových nákladov poukazuje na postupné prelievanie inflácie do nákladov práce. Nárast inflačných tlakov na úrovni ceny práce bude jedným z faktorov vedúcich k zastaveniu znižovania úrokových sadzieb v USA.

3. Index ISM nevýrobného sektora, ktorý sa podieľa na tvorbe HDP až 90% podľa včerajších údajov v máji klesol na 51,7% z aprílových 52%, avšak prekonal očakávania analytikov na hladine 51%. Hodnoty ISM nad 50% dokumentujú rast daného sektora, čo je pozitívnym signálom pre ekonomiku, avšak naďalej sledujeme spomaľovanie. Negatívnym signálom z hľadiska komponentov ISM je nárast inflačných očakávaní a zníženie očakávaní vzhľadom k nárastu zamestnanosti v tomto sektore.

4. Včerajšie vyjadrenia prezidenta FEDu Bernankeho: “vysoké ceny ropy sú stimulom na zahájenie krokov”, “musíme veľmi pozorne sledovať vývoj inflačných očakávaní, zatiaľ však nie sú náznaky inflačnej mzdovej špirály zo 70tych rokov 20teho storočia”, “cenová stabilita je top prioritou FEDu”, “US a globálna ekonomika čelí veľkým výzvam, ak vysoké ceny energií zotrvajú”, “inflácia je výrazne vyššie ako si FED želá”. Tieto vyjadrenia Bernankeho jednoznačne signalizujú koniec znižovania úrokových sadzieb v USA, čo bude pre akciový trh ďalším šokom. Časté obraty v monetárnej politike sú najhoršou možnosťou pre investorov na akciových trhoch. Vyjadrenia Bernankeho ohľadne inflácie sú naozaj humorné, jeho politika neustáleho zvyšovania peňažnej zásoby a likviditných injekcií pre bankový sektor idú presne proti jeho vyjadreniam. Slová sú slová, činy absentujú a FED ostáva naďalej štatistom.
Počas dnešnej obchodnej seansy absentujú dôležitejšie makroekonomické zverejnenia, o 14:30 bude zverejnená iba pravidelná týždenná zmena Nových požiadaviek o podporu v nezamestnanosti (konsenzus 375 tisíc, predchádzajúci týždeň 372 tisíc) a Pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti (konsenzus 3,11 mln., predchádzajúci 3,104 mln). Väčší rozruch by pravdepodobne mohol narobiť iba nárast Nových požiadaviek nad 400 tisíc, ktorý by vzniesol ďalší otáznik nad reálnosťou včerajšieho prvého odhadu tvorby pracovných miest súkromným sektorom ADP za máj. Z hľadiska kvartálnych firemných zverejnení neočakávame pred otvorením trhov žiadne kľúčovejšie zverejnenie, čiže seansa môže byť opäť riadená správami z finančného sektora. Dôležitým faktorom bude aj ropa a jej schopnosť pokračovať v korekcii, keďže cena ropy začína byť hlavným sentiment indikátorom. V závere obchodovania sa môžu prejavovať obavy z zajtrajšieho zverejnenia tvorby pracovných miest v USA súkromným aj verejným sektorom (Nonfarm Payrolls) a nezamestnanosti. Sumár: dlhodobý trend ostáva medvedí, strednodobý s náznakmi obratu do medvedieho, krátkodobý medvedí.

streda 4. júna 2008

Naivná rely na amerických akciových trhoch sa môže blížiť ku koncu. Viera v stabilizáciu môže vyjsť veľmi draho

Obchodníci na amerických akciových trhoch majú za sebou druhú negatívnu seansu v rade, pričom predajný sentiment kokteil namiešali tieto udalosti:

1.špekulácie o plánovanom získaní kapitálu brokerským domom Lehman Brothers v objeme 3-4 mld. dolárov, ktoré síce spoločnosť dementovala, avšak obchodníci vnímajú problémy ohľadne dostatočnosti kapitálu najmä po marcovom takpovediac krachu Bear Stearns veľmi citlivo. Lehman bude zverejňovať svoje kvartálne hospodárske výsledky 16.júna a pripravuje sa na zverejnenie prvej kvartálnej straty vo svojej 158 ročnej histórii. Tieto negatívne správy prišli v kombinácii s pondelkovým znížení ratingu od Standard&Poor’s, čo ešte umocnilo reakciu obchodníkov, keď akcie Lehmanu uzatvárali včerajšiu seansu v strate -9,52%.

2. Bernankeho vyjadrenia na konferencii v Španielsku priniesli ďalší dôkaz, že agresívna monetárna politika znižovania úrokových sadzieb môže byť u konca. Extrémny nárast cien ropy v posledných mesiacoch je totiž dvojsečným mečom, na jednej strane spomaľuje ekonomický rast a na druhej strane tlačí na rast inflácie. Bernanke sa zároveň vyjadril, že séria znížení úrokových sadzieb od septembra by v kombinácii s efektom nabiehajúceho 168 mld. stimulačného balíčka mala priniesť efekt v druhej polovici roka 2008. Nesúhlasíme s týmto názorom, síce môže prispieť k stabilizácii poklesu spotrebných výdavkov, ale ľudia túto pomoc môžu skôr minúť na rastúce ceny potravín a energií, čiže efekt bude veľmi krátkodobý. Protiinflačný slovník Bernankeho tak naznačuje, že akcioví obchodníci stratia aj podporu znižovania úrokových sadzieb, čo môže mať neblahé dôsledky na snahy stabilizovať akciové trhy.

3. Staviteľ luxusných domov Toll Brothers Inc. v prvom kvartáli 2008 zaknihoval stratu na akciu 59 centov, pričom v rovnakom období minulého roka dosiahol zisk na akciu 22 centov. Zisk za 1Q2008 poklesol o 30% na 818,8 mld. dolárov. Vedenie spoločnosti verí, že kongres začne motivovať ľudí k nákupom nehnuteľností rôznym iniciatívami...je zaujímavé, že keď ceny vzrástli v od začiatku milénia o 100%, vtedy sa nikto nesťažoval na nadhodnotený rast...uvažovanie vedení amerických spoločností sa čoraz väčšmi vzdiaľ uje akýmkoľvek trhovým zákonom. Náš názor je, že trh nehnuteľností má ešte veľmi ďaleko ku svojmu dnu a momentálne majú ľudia problém držať tempo s nárastom cien potravín a energií, čo v kombinácii so spomaľujúcim sa trhom práce nevytvára atmosféru na zásadnejšie životné rozhodnutia, ako napríklad kúpiť dom (ešte s tým, že kupujem dom, ktorého cena môže padnúť v najbližšom roku o 20-30%. Stavebným spoločnostiam, aj tým zameraným na luxusnejšiu klientelu je lepšie sa naďalej vyhýbať.

4. Americký výrobca automobilov General Motors na svojej včerajšej tlačovke potvrdil očakávané špekulácie, že začne orientovať svoju výrobu smerom k energeticky efektívnejším modelom. Dokonca zvažuje predaj svojej značky Hummer. V priebehu nasledujúcich troch rokov tak plánuje zrušiť 4 fabriky v záujme znížiť tlak na náročnú nákladovú štruktúru v situácii kontrakcie najväčšej svetovej ekonomiky. V rámci včerajšieho dňa boli zároveň zverejnené aj predaje automobilov za máj: predaje malých osobných automobilov v máji u General Motors prepadli o enormných 27,5%. Väčšina výrobcov automobilov zaznamenalo prudké prepady v májových číslach a najmä v segmente ťažších prepravných áut a energeticky náročnejších osobných áut. Vysoké ceny ropy, rastúca inflácia, spomaľovanie pracovného trhu a prepad cien nehnuteľností si začínajú pomaly, ale iste vyberať svoju daň.

5. Včerajšie makroekonomické zverejenenia: Továrenské objednávky: za apríl vzrástli objednávky nečakane výraznejším tempom +1,1%, pričom analytici očakávali negatívny prírastok v rozsahu -0,1%. Za týmto prekvapivým nárastom však z prevažnej časti stojí nárast objednávok produktov naviazaných na ropu, tie vzrástli za mesiac apríl o 6,2%. Po očistení od objednávok ropných produktov by tak továrenské objednávky vzrástli iba o 0,4%. Druhým zverejnením boli Objednávky tovarov dlhodobej spotreby: za apríl poklesli o -0,4%, pričom analytici očakávali mierne silnejšie tempo poklesu -0,6%.


Čo nás čaká dnes: Už začiatkom európskeho obchodovania brokerský dom Merrill Lynch zverejnil projekcie, podľa ktorých by mohol hypotekárny ústav Countrywide Financial (CFC) na prehodnocovaní zlého úverového portfólia prísť o 10-12 mld. dolárov. To je veľmi negatívna správa už pred začiatkom riadneho obchodovania. Prím však budú hrať makroekonomické zverejnenia: o 14:15 nás čaká odhad tvorby pracovných miest súkromným sektorm ADP, ktorý tradične predchádza Nonfarm Payrolls v piatok. Analytici predpokladajú pokles pracovných miest v súkromnom sektore o -30 tisíc. Každé číslo pod touto hodnotou bude vnímané negatívne. O 14:30 budú nasledovať: Produkcia práve za 1Q2008 (konsenzus +2,5%) a Jednotkové mzdové náklady za 1Q2008 (konsenzus +2,5%) a o 16:00 kolotoč zverejnení uzavrie ISM nevýrobného sektora, ktorý sa snaží charakterizovať vývoj podnikateľskej aktivity v sektore služieb. Ten sa podieľa na tvorbe HDP takmer 90%, preto bude vnímaný veľmi citlivo. Nebudeme špekulovať ako vyjdú výsledky, trendy v ekonomike sú negatívne a preto existuje skôr šanca negatívneho ako pozitívneho prekvapenia. Sumár: dlhodobý trend jednoznačne medvedí, strednodobý so silnými medvedími náznakmi ,krátkodobý medvedí.

utorok 3. júna 2008

Ratingová agentúra Standard&Poor’s očakáva ďalšiu vlnu strát finančných domov v USA

Americké akciové trhy v úvode týždňa prerušili štvordňovú rastovú sériu minulého týždňa, keď ani relatívne lepšie makroekonomické dáta nedokázali vyvážiť negatívny sentiment spustený zníženiami ratingov hlavným brokerským domom na Wall Street od ratingovej agentúry Standard&Poor’s, ktoré obnovili obavy ohľadne akcelerácie strát finančných inštitúcií. K zníženiam ratingov sa pridali ešte aj správy o odvolaní hlavného výkonného riaditeľa banky Wachovia, Kennedyho Thompsona, ktoré vyvolávajú domnienky, že straty na cenných papieroch sekundárneho trhu hypoték budú akcelerovať. Hlavné trhové indexy v tejto ustráchanej atmosfére uzatvárali obchodovanie v strate -1,06%/12503, Nasdaq Composite -1,23%/2491 a S&P500 -1,05%/1385. Jediné dva sektory, ktoré skončili v pozitívnom pásme boli energetický +0,07% a základné materiály +0,06% (najmä vďaka drahým kovom).
Pozrime sa najskôr na makroekonomické zverejnenia včerajška. Najviac pozornosti sa sústredilo ma prieskum ISM výrobného sektora, ktorý je založený na dopytovaní sa riadiacich pracovníkov vo výrobnej sfére na očakávania ohľadne budúceho vývoja produkcie, objednávok, zásob, inflácie, zamestnanosti atď. Májový výsledok priniesol mierne pozitívne prekvapenie, s nárastom indexu ISM výrobného sektora z aprílových 48,6% na májových 49,6%. Viaceré informačné portáli sa dali strhnúť a výsledok ISM 49,6%, ktorý presiahol očakávania analytikov 48,5% interpretovali ako zlepšenie vo výrobnom sektore. Každá hodnota ISM pod 50% však dokumentuje kontrakciu v danom sektore, čiže ani v máji sme sa žiadnej stabilizácie nedočkali. Z hľadiska jednotlivým komponentov výpočtu ISM opäť vyskočila do popredia inflácia v podobe platených cien výrobcami. Ten vzrástol v máji z na 87%, čo predstavuje najvyššiu úroveň platených cien od apríla 2004. Inflácia tak naďalej nahlodáva výrobný sektor a už veľmi dlho výrobcovia na úkor svojich marží udržujú výstupné ceny bez výraznejšej zmeny. V najbližších kvartáloch však výrobcovia pravdepodobne nebudú mať na výber a budú musieť premietnuť zvýšenie nákladov do predajných cien. Tento krok už podstúpil priemyselný gigant Dow Chemical, ktorý pred dvoma týždňami ohlásil 20% zvýšenie cien produktov, pričom hlavný výkonný riaditeľ upozornil, že inflácia je v USA výrazne podhodnotená oficiálnymi štatistikami.

Druhým makroekonomickým zverejnením dňa boli stavebné výdavky za apríl. Podľa včera zverejnených údajov Stavebné výdavky poklesli v apríli o -0,4%, čím síce prekonali konsenzus analytikov -0,6%, avšak čo sa týka výstavby domov aprílový prepad je 26 mesiacom kontrakcie stavebných výdavkov v rade. Na medziročnej báze tak výdavky na výstavbu domov poklesli o 20,8%, nové historické maximum. Vyhliadky zatiaľ nevyzerajú ružovo, nárast delikvencie sledujeme už aj na kvalitnejších hypotékach a spotrebitelia čoraz siahajú kvôli prudkému nárastu cien potravín a energií hlbšie do svojich peňaženiek. Zatiaľ teda nehrozí ani prudké rozširovanie komerčnej ani domovej výstavby.

Hlavnou udalosťou dňa však boli zníženia ratingov troch top brokerských spoločností na Wall Street, konkrétne Morgan Stanley, Meriill Lynch a Lehman Brothers. Ratingová agentúra odôvodnila tento krok očakávaniami ďalších strát z prehodnocovania cenných papierov naviazaných na hypotekárny trh USA a zlých úverov poskytnutých na výstavbu domov. Ratingová agentúra zároveň potvrdila rating Goldman Sachs, ale naďalej udržiava negatívny výhľad, keďže odhaduje 20-30 medziročný pokles príjmov spoločnosti, ak sa situácia v ekonomike veľmi nezhorší. O istote znižovania ratingov finančných inštitúcií hovoríme už veľmi dlho, a včerajšie zníženia určite nebudú posledné.

Akcie dnes: možným negatívnym faktorom aj pre dnešné obchodovanie sú nočné špekulácie, že brokerský dom Lehman Brothers sa možno pripravuje na získavanie nového kapitálu v objeme 3-4 miliárd dolárov na stabilizáciu svojich bilancií, informoval Wall Street Journal. Toto ohlásenie vraj má prísť spolu so zverejnením kvartálnych výsledkov 16. júna. Analytici sa teda domnievajú, že ak sa Lehman snaží získať nový kapitál, tak pravdepodobne straty za 1Q2008 budú presahovať pôvodnú projekciu straty 300 miliónov. Môžeme očakávať, že v priebehu dňa sa bude Lehman snažiť situáciu stabilizovať vyjadreniami predstaviteľov firmy. Iba za včerajšok totiž akcie LEH oslabili o 8,1%. Z makroekonomických zverejnení nás čakajú o 16:00 Továrenské objednávky za apríl, konsenzus analytikov očakáva pokles o -0,5%. Tieto údaje by však zásadnejšie nemali ovplyvniť trhový sentiment. Včerajšie zníženia ratingov brokerských domov v kombinácii s očakávanými piatkovými výsledkami z pracovného trhu (Nonfarm Payrolls, zajta ADP odhad tvorby pracovných miest súkromným sektorom) zakladajú predpoklad nervozity a pokračovania klesajúceho trendu. Dlhodobý trend ostáva medvedí, strednodový javí známky obratu do medvedieho, krátkodobý je klesajúci.

piatok 30. mája 2008

Je včerajšia pozitívna revízia HDP USA naozaj pozitívnym prekvapením? Pozrime sa na čísla podrobnejšie

Včerajšia obchodná seansa na amerických akciových trhoch priniesla tretí rastový deň v rade, pričom obchodníci mali od začiatku dňa dobrú základňu na stavanie rastového trendu, keď očakávaná revízia HDP USA za 1. kvartál 2008 priniesla zvýšenie tempa rastu ekonomiky z 0,6% na 0,9%. Výraznejšiu úľavu pre trhy a podvečernú rely akcií však vo veľkej miere podporila razantná 3,5% korekcia ropy až 126 dolárom z barel, pričom v priebehu obchodovania sa ropa obchodovala až na hladine 133 dolárov za barel. Dôvodom počiatočného prudkého rastu cien ropy bol najvýraznejší týždenný prepad zásob ropy v USA od roku 2004 a následný razantný obrat vývoja priniesli správy, že tento pokles zásob je spôsobený iba dočasný zdržaním vykladania tankerov na americkom pobreží. Najslabším sektorom sa stal pochopiteľne energetický -2% a stiahol so sebou tradične sektor materiálov, keď drahé obchodníci reagovali na výpredaj vzácnych kovov po lepšom výsledku HDP za 1Q, ktorý navodzuje dojem zníženia krízového stavu ekonomiky. Slušné zisky si pripísal aj finančný sektor +1,6%, kde pozitívnu náladu podporili správy poskytovateľa kartových služieb Master Card (MA), ktorý očakáva dlhodobú mieru rastu čistých príjmov v pásme 20-30%. Oficiálne uzatvorenie akciových trhov: Dow Jones +0,41%/12646, Nasdaq Composite +0,87%/2508 a S&P500 +0,53%/1398.
Prím počas včerajšej seansy hralo zverejnenie revízie HDP za 1Q2008. Výsledná revízia tempa rastu HDP za 1Q2008 z pôvodných 0,6% na 0,9% tak naplnila očakávania analytikov a navodila celkom stabilizujúci sentiment vzhľadom k vývoju hospodárstva USA. Najdôležitejšie však je, pozrieť sa na čísla podrobnejšie: 1.napriek včerajšej revízii HDP z 0,6% na 0,9% znamenajú posledné dva kvartáli najslabšie obdobie rastu US ekonomiky od recesie v roku 2001, 2. investície do zásob pridali k rastu HDP 0,81%, výrazný príspevok budovania zásob nie je zdravým ekonomickým rastom, 3. výdavky osobnej spotreby vzrástli v 1Q2008 o 1%, čo je najpomalšie tempo od 2Q roku 2001, 4. hrubé súkromné domáce investície poklesli o -6,5% (minulý kvartál -4,7%), Investície na výstavbu domov -25,5%, 5. fixné investície firiem -7,8%, 6. tempo rastu exportu oslabilo na +2,8% z +5,5%, 7. import klesol za 1Q2008 o -2,6% z +2,5%, 8. spotreba vlády a investície vzrástli o 4,4%. Ešte stále vyzerá rast americkej ekonomiky tak zdravo? Analytik brokerského domu Merrill Lynch, David Rosengren okomentoval výsledok HDP nasledovne: “kľúčovým indikátorom sily domácej ekonomiky su finálne predaje produktov domácim spotrebiteľom. Tie získame ak od HDP odpočítame príspevok obchodnej bilancie a zásoby. Finálne predaje produktov spotrebiteľom za 1Q2008 tak dosiahli -0,1% oproti predchádzajúcemu kvartálu. Toto je prvý pokles od roku 1991 a signalizuje veľmi nestabilnú ekonomiku”.
Z ostatných zverejnení sme zaznamenali mierny nárast požiadaviek o podporu v nezamestnanosti, od minulého týždňa +4 tisíc na hladinu 372 tisíc nových požiadaviek. Pokračujúce žiadosti o podporu vzrástli mierne rýchlejším tempom +31 tisíc na 3,104 milióna. Žiadny zásadnejší rozruch sa týmito číslami nedeje.
Zaujímavé zhrnutie vývoja finančného sektora včera priniesol americký federálny Úrad pre ochranu vkladov FDIC. Kumulatívne zisky bánk v USA poklesli za prvý kvartál 2008 na 19,3 miliardy dolárov, čo predstavuje 46% medziročný pokles. Banky za toto isté obdobie odpísali straty z prehodnocovania zlých úverov v objeme 37,1 miliardy dolárov, štvornásobne viac ako v rovnakom období pred rokom (9,2 mld.). Prvý kvartál 2008 tak znamenal bol z hľadiska ziskov bánk najslabším od 4Q1990. FDIC zároveň zvýšil počet možných problémových bánk zo 76 v decembri na 90 bánk.
Dnešný obchodný sentiment budú jednoznačne tvarovať makroekonomické zverejnenia. Kľúčové budú Osobný príjem, Osobné výdaje a PCE index core (najsledovanejší ukazovateľ vývoja inflácie pre FED, očistený od vplyvu cien energií a potravín). Osobné výdaje za apríl môžu byť najsledovanejší, keďže osobná spotreba sa podieľa až 2/3 na tvorbe HDP a tento údaj bude výrazne tvarovať vývoj očakávaní rastu HDP za 2Q2008. Trend spotreby sa spomaľuje z dôvodu nárastu cien potravín a rekordných cien pohonných hmôt, prudkému prepadu cien nehnuteľností, ktorý obmedzuje možnosti veľmi obľúbeného refinancovania a v neposlednom rade negatívne očakávania spotrebiteľov. Analytici tak očakávajú za apríl spomalenie tempa rastu Osobných výdavkov z marcových +0,4% na 0,2%. Pri osobných príjmoch sa očakáva za apríl spomalenie na +0,2% na +0,3% v marci. Výsledok osobných výdajov v pásme 0,2-0,3% môže byť trhom prijatý pozitívne, naopak nulový rast by sa pravdepodobne stretol s negatívnou reakciou. Druhým sledovaným zverejnením bude PCE Core cenový index, najsledovanejší ukazovateľ inflácie pre FED, ktorý je očistený od vplyvu cien potravín a energií. Analytici očakávajú nárastu indexu PCE Core inflation v apríli o 0,1%, čiže mierne spomalenie z marcových +0,2%. Na ročnej báze sa očakáva nárast PCE Core o 2,1%, čiže nezmeneným tempom od marca. Sumar: Ak osobné príjmy a výdaje vyjdú v súlade s konsenzami prípadne lepšie, akciový obchodníci budú mať dobrý základ na pokračovanie korigovania minulotýždňového výpredaju. Naopak ak inflácia meraná PCE core cenovým indexom prekoná očakávania, akciový obchodníci môžu reagovať negatívne, keďže sa tak zvýši pravdepodobnosť skorého pozastavenia znižovania sadzieb FEDom. Dlhodobý trend ostáva klesajúci, strednodobý naďalej s náznakom obratu, krátkodobý s náznakom na rast k najbližším rezistenciám v klesajúcom trende od minulého týždňa.

štvrtok 29. mája 2008

Vyvolá inflácia ďalší razantný obrat monetárnej politiky v USA?

Stredajšia obchodná seansa amerických akciových trhov naplnila očakávania, keď málo vplyvné Objednávky tovarov dlhodobej spotreby nenadrobili výraznejší rozruch a slabosť finančného sektora po odporúčaní JPMorgan Chase vyhýbať sa investícií do brokerských domov v USA vyvážil v závere optimizmus vzhľadom na dnešnú očakávanú pozitívnu revíziu HDP za prvý kvartál 2008. Hlavné akciové indexy uzatvorili obchodovanie svorne v pozitívnom pásme, Dow Jones +0,36%/12594, Nasdaq Composite +0,22%/2486 a S&P500 +0,4%/1390.
Aby sme postupne neupadli do stavu opojenia z toľko ospevovanej stabilizácie finančných trhov v USA, ako blesk z neba včera prišli správy americkej banky KeyCorp ohľadne zvýšenia projekcií možných strát na úverovom portfóliu. Banka KeyCorp podľa včerajších zverejnení zvyšuje pásmo odpisov zlých úverov z 0,65-0,9% z celkového úverového portfólia do pásma 1-1,3%. Navyše manažment varoval, že odpisy strát na zlých úveroch môžu byť počas druhého a tretieho kvartálu ešte vyššie. Akcie KeyCorp (KEY) uzatvárali po týchto správach obchodovanie so stratou -10,43%. Podobný scenár môže hroziť aj u podobne situovaných bánk Fift Third (FITB), Regions Financial (RF) a taktiež Wachovia (WB). Jednou z možností ako môžu predísť vážnejším problémom je zníženie dividendy, prepúšťanie a predaj aktív na zvýšenie kapitálovej zásoby. Upozorňujeme, finančný sektor nie je ani zďaleka z najhoršieho von, ďalšie straty nás iba čakajú. Prudký pokles cien domov a súbežný nárast úverovej delikvencie si vyberie svoju daň.
Odhliadnime teraz od firiem a pozrime sa dve zaujímavé vystúpenia členov FEDu, ktoré nám napovedia o nie veľmi súhlasnom názore na vývoj ekonomiky:
Utorkové vystúpenie členky FEDu Yellenovej: hodnotila kroky FEDu za posledné mesiace veľmi pozitívne a podľa jej slov sa špirálu neustáleho prehodnocovania strát na aktívach a následného obmedzovania úverovej dostupnosti podarilo stabilizovať. Už iba toto vyjadrenie môžeme vnímať s humorom, keďže posledná kvartálna správa FEDu medzi viac ako 6000 bankami v USA dokumentuje enormné sprísnenie podmienok poskytovania úverov na domy, na kreditné karty, na komerčnú výstavbu, na spotreby atď. A aktuálna stabilizácia nie je výsledkom ničoho iného, ako pomoci FEDu, ktorý prevzal načas na svoje knihy stovky miliárd momentálne nelikvidných hypotekárnych cenných papierov. Ak si takto predstavujeme fungovanie trhového mechanizmu v poriadku...Yellenová sa ďalej vyslovila, že najhorší scenár máme za sebou. K tomu však dodáva, že nevylučuje prudké spomalenie americkej ekonomiky, ceny ropy a potravín sú podľa nej riadené fundamentmi, a že držané hypotéky bánk na bilanciách FEDu nie sú rizikom. Jednu vetu však treba z vyhlásení vypichnúť a to: "pôžičky FEDu bankám budú musieť v určitom bode skončiť" a práve ten bod môže byť koncom eufórie zo stabilizácie finančných trhov. Neočakávame však, že k takýto krok hrozí v dohľadnej dobe.
Za zaujímavejšie a konečne nie tak “politicky korektné” vystúpenie môžeme považovať včerajší prejav guvernéra FEDu Fishera. Podľa neho FED pravdepodobne pristúpi k zvýšeniu úrokovej sadzby skôr v bližšej ako vzdialenejšej budúcnosti ak sa inflácia bude vyvíjať nepriaznivo, napriek tomu, že ekonomika bude pokračovať v oslabovaní. Najlepšia bude citácia Fishera: “ak sa vývoj inflácie, lepšie povedané inflačných očakávaní bude zhoršovať, očakávam zmenu v smere monetárnej politiky”..”ekonomický rast nemôže byť udržateľný ak sú trhy zasiahnuté infláciou. Stabilná cenová hladina ide ruka v ruke s udržateľným ekonomickým rastom”. Zmenu vybalansovania rizík medzi infláciou a ekonomickým rastom bolo cítiť už aj pri poslednej zápisnici z aprílového rozhodovania úrokových sadzbách, čiže zastavenie znižovania úrokových sadzieb sa v blízkej budúcnosti môže stať realitou. Časté obraty v smerovaní monetárnej politiky však hrozia vytváraním šokov v ekonomike a akciové trhy nemusia takýto obrat prijať veľmi pozitívne. Znižovanie úrokových sadzieb bolo v posledných mesiacoch jedným z dôležitých záchranných nástrojom FEDu na stabilizáciu finančných trhov.

Z firemného sektora ešte stojí za zmienku včerajšie zverejnenie jedného z najväčších zaisťovateľov rizík dlhopisov Ambac(ABK). Strata na prehodnocovaní hodnoty cenných papierov naviazaných na hypotekárny trh iba za apríl dosiahla 228 miliónov.
Čo bude tvarovať dnešný sentiment? Jednoznačne revízia HDP za 1Q2008. Prvý odhad rastu HDP za prvý kvartál bol na hladine +0,6%. Marcové údaje o vývoji obchodnej bilancie však jednoznačne poukazujú na revíziu tohto výsledku smerom nahor. Slabý dolár podporil mierny nárast exportu, ale čo je dôležitejšie slabý dolár výrazne obmedzil tempo vývoja importov do USA. Negatívne by mal byť naopak revidovaný príspevok tvorby zásob k HDP, tie totiž v marci vzrástli iba o 0,1%. Prevažná časť analytikov sa tak zhoduje, že revízia HDP prinesie za 1Q2008 tempo rastu na úrovni 0,9%. Nebude pre nás prekvapením ani výsledok +1 až 1,1%. Okrem revízie HDP môže ešte zamútiť sentiment výsledok týždennej zmeny požiadaviek o podporu v nezamestnanosti, analytici očakávajú mierny nárast z 365 tisíc na 370 tisíc. Až výsledok v blízkosti 400t., prípadne vyšší by mohol byť trhom prijatý negatívnejšie. Práve vzhľadom k vyššie spomínanej revízii, očakávame, že akciové trhy môžu dnešnú seansu začať pozitívne. Eufória však nemusí trvať dlho, akonáhle si obchodníci začnú uvedomovať, že tento výsledok už hlavný trhoví hráči dávno započítali a preto budeme čakať na trhovú reakciu futures obchodníkov v nasledujúcej hodine po zverejnení a v prvej hodine obchodovania. Ak na základe lepšej revízie nedokážu akciové indexy v úvode obchodovania započať sinejší rastový trend a príde k stagnácii, bude sa otvárať príležitosť pre predajných špekulantov. Sumár: dlhodobý trend ostáva medvedí, strednodobý v náznaku obratu do klesajúceho, intradenný bude veľmi závisieť od revízie HDP.

streda 28. mája 2008

Predaje nových domov v USA poklesli medziročne o 42%, ceny domov o 14,4% a spotrebiteľská dôvera je na 16 ročných minimách..

Utorková rastová obchodná seansa bola veľkou demonštráciou viery býčieho tábora, ktorý sa ani napriek evidentnému spomaľovaniu hospodárstva najväčšej svetovej ekonomiky nemieni vzdať dôvery, že všetky problémy ekonomiky sa dokážu vyriešiť niekoľkými zníženiami sadzieb, naliatím enormného množstva likvidity na medzibankový trh a marcovým vykúpení krachujúceho brokera Bear Stearns. Málokedy sme mali totiž v posledných mesiacoch možnosť sledovať takú kombináciu zlých makroekonomických zverejnení v rámci jedného dňa. Včerajšie dáta nám zvestovali 14,4% medziročný pokles cien nehnuteľností v 20 hlavných metropolitných oblastiach USA, aprílové predaje Nových domov poklesli medziročne o 42% a Spotrebiteľská dôvera zaznamenala v máji pokles na 16 ročné minimá. Túto sériu negatívnych fundamentov však dokázala vymazať jedna mierna korekcia ropy pod 130 dolárov za barel, ktorá vliala obchodníkom nádej, že pokles cien ropy bude mať veľmi pozitívne dopady na všetky sektory. Vývoj ceny ropy sa tak môže stať na najbližšie obdobie jedným z dôležitých sentiment indikátorov pre akciové obchodovanie. Pripomíname, že iba v priebehu mája ropa posilnila o 18%, čiže ani prípadná korekcia k 120 dolárom za barel, by z dlhodobého hľadiska znamenala iba zdravú prestávku v rastovom trende. Hlavné trhové indexy tak najmä vďaka uvoľneniu napätia z rekordných cien ropy, v kombinácii so silným výpredajom akcií počas minulého týždňa a možno už aj úvodnými špekuláciami na očakávanú lepšiu revíziu HDP za 1Q2009 vo štvrtok dokázali ukončiť v slušných ziskoch: Dow Jones +0,55%/12548, Nasdaq Composite +1,5%/2481 a SP500 +0,68%/1385. Najhorším sektorom sa pod vplyvom silnej korekcie ropy stal energetický -1,45%, najlepším presne z toho istého dôvodu sektor prepravcov +1,81%.

Už teda vieme, čo bolo hlavným uvoľňovačom včerajšieho pochmúrneho sentimentu, tak sa pozrime na tri veľmi negatívne makroekonomické fundamenty, ktoré budú mínusom pre akciové trhy z dlhodobého hľadiska.

Case Shiller Index cien domov vydávaný spoločnosťou Standard&Poor’s: index meria vývoj cien domov v 20 hlavných metropolitných oblastiach USA. Analytici očakávali zrýchlenie tempa poklesu cien domov z februárových -12,7% na medziročnej báze na -14% v marci. Aj tento veľmi negatívny predpoklad bol prekonaný, podľa včera zverejnených štatistík Standard&Poor’s poklesli ceny domov počas marca v 20 hlavných metropolitných oblastiach USA o 14,4%, a v medzimesačnom porovnaní o 2,2%. To prestavuje 16 mesiacov nepretržitých poklesov cien nehnuteľností v rade. Ak sa pozrieme na ešte užší ukazovateľ vývoja cien, v 10 najväčších metropolitných oblastiach USA ceny domov poklesli až o 15,3% na medziročnej báze. Tempo poklesov cien domov tak dosahuje podľa tohto indexu najrýchlejšie tempo za posledných 20 rokov, odkedy sa tieto údaje začali agregovať. Ako čerešnička na torte je viac ako 20% medziročný pokles cien v 6 metropolitných oblastiach. Naozaj v tomto ukazovateli iba veľmi ťažko hľadať akýkoľvek náznak stabilizácie a nič dobré to neveští ani pre vývoj hodnoty cenných papierov naviazaných na hypotekárny trh. Nárast hypotekárnej delikvencie v kombinácii s poklesom cien nehnuteľností je najhoršou možnou kombináciou najmä vzhľadom k budúcim odpisom strát finančných inštitúcií.


Druhým kľúčovým zverejnením boli aprílové údaje o predajoch Nových domov. Tie nám okrem prudkého poklesu predajov domov naznačili aj neuveriteľne nezodpovedný prístup hlavných spravodajských agentúr. Ako titulok sa totiž vo väčšina správ objavoval údaj o 3,3% medzimesačnom náraste predajov nových domov. Na medziročnej báze však predaje od minulého v porovnaní s minulým aprílom prepadli o enormných 42%. Argumentácia medzimesačnou zmenou je momentálne postavená na vode. Štandardná odchýlka medzimesačnej zmeny predajov nových domov od skutočných predajov je z hľadiska historických údajov +-11,7%, ak teda od medzimesačnej zmeny +3,3% odpočítame túto odchýlku, dostávame štatisticky nevýznamné číslo. Naopak pri medziročných údajoch je štandardná odchýlka od skutočnosti +-8,1%. Čiže 41% medziročný pokles má pre nás vypovedaciu schopnosť a hovorí o jednoznačnom zhoršovaní podmienok na realitnom trhu. Do tretice posledným negatívnym fundamentom bolo zverejnenia májovej spotrebiteľskej dôvery, tá zaznamenala v máji pokles na 16 ročné minimá, pričom pod negatívny výsledok sa veľkou mierou podpísal nárast komponentu inflačných očakávaní na historické maximá. Vývoj pracovného trhu taktiež spotrebiteľom nepridal na optimizme. Pokles spotrebiteľskej dôvery je veľmi negatívnym indikátorom. Spotrebitelia sú kľúčovým faktorom v akejkoľvek stabilizácii ekonomiky a práve prudký nárast inflačných očakávaní och môže nútiť k obmedzovaniu spotreby smerom k nevyhnutným statkom. Všetky tieto tri vyššie uvedené fundamenty si podľa nášho názoru začnú postupne vyberať svoju daň.

Počas dnešnej seansy očakávame dve makroekonomické zverejnenia: o 13:00 žiadosti o hypotéky a o 14:30 Objednávky tovarov dlhodobej spotreby za apríl (konsenzus -1%). Tieto dve zverejnenia nemajú však zásadnejší trhový vplyv. Objednávky tovarov by museli poklesnúť výraznejšie nad konsenzus. Sumár: dlhodobý trend ostáva medvedí, strednodobý trend javí známky obratu do klesajúceho trendu, no intradenný obraz môže nabrať mierne býčí ráz, najmä vzhľadom k rannej korekcii ropy pod 127 dolárov za barel. Korekcia ropy bude trhom vnímaná pozitívne. Aj preto môže byť netradične sledované dnešné zverejnenie zásob ropy a benzínu z USA o 16:30.

utorok 27. mája 2008

Realitný trh a spotrebiteľská dôvera budú tvarovať dnešný sentiment US akciových trhov

Americké akciové trhy majú za sebou deň voľna, kedy sa otvorila cesta na početné špekulácie, či makroekonomické dáta nastávajúceho náročného týždňa pochovajú dvojmesačnú akciovú rely, alebo dajú minulotýždňovému silnému výpredaju nálepku trhová korekcia. Dnešný deň tak bude prvou vážnou skúškou, keďže nás čakajú tri dôležité a veľmi citlivo vnímané zverejnenia: vývoj cien domov meraný Case-Shiller indexom merajúci cenové hladiny v 20 hlavných metropolitných oblastiach USA, Spotrebiteľská dôvera za máj a v neposlednom rade aprílové čísla predaja Nových domov.

Na úvod však nachvíľku odbočme a pozrime sa na dve zaujímavé vyjadrenia ekonómov na vývoj v bankovom sektore. Podľa Josepha Masona z americkej univerzity Drexel University's LeBow sa nachádzame v takej fáze krízy, kedy už nie je možné zastaviť sériu budúcich bankrotov bánk. Tento profesor sa vo svojej vedeckej práci zaoberal vývojom bankového sektora počas minulých hospodárskych kríz. Podobný názor zdieľa aj analytik Gerard Cassidy zo spoločnosti RBC Capital Markets, ten predpokladá že v priebehu nasledujúcich dvoch troch rokov budeme svedkami minimálne 150 bankrotov bánk v USA. K tomuto odhadu dodáva komentár: "ak sa súčasné spomalenie americkej ekonomiky pretaví do recesie rozmerov podobných tým z 80tych rokov a 90tych rokov, počet zlyhaní bánk sa môže v nasledujúcich rokoch vyšplhať až na 300.

Cassidy a jeho kolegovia z RBC Capital Markets vyvinuli systém skorého varovania na odhaľovanie možných budúcich problémov bánk založený na pomerovom ukazovateli, tzv. Texas Ratio. Tento ukazovateľ sleduje vývoj delikvencie hypoték (vrátane tých, ktoré meškajú v splátkach viac ako 90 dní) v pomere k hmotným aktívam bánk a rezerv na budúce krytie strát na zle poskytnuté úvery. Výsledné číslo v jednoduchosti odzrkadľuje schopnosť bánk svojim kapitálom pokrývať možné budúce straty nekvalitných úverov, ktoré sa nachádzajú v určitom štádiu nesplácania. Prepočty ukazovateľov pritom vychádzali z vývoja bankového sektora v Texase pred spustením recesie v 80 tych rokoch. Z údajov vyplývalo, že ak problémové aktíva presiahli dostupný kapitál banky, veľa z nich sa dostalo do stavu bankrotu. Podobný vývoj sa objavil aj počas recesie v 90tych rokoch v štáte Nové Anglicko. Odhliadnuc od týchto výpočtov dokumentuje obrat vo vývoji v bankovom sektore aj americký Úrad pre ochranu vkladov kontrolujúci vývoj bankovej solventnosti FDIC koncom roka 2007 vytipoval 76 bánk s potenciálnou hrozbou možného bankrotu. V roku 2006 ich bolo 50, čo predstavovalo najnižšiu úroveň za posledných 25 rokov, môžeme tak mať prvý náznak obratu dlhodobého trendu.

Počas dnešného obchodného dňa neočakávame žiadne dôležité firemné kvartálne výsledky a o to viac sa pozornosť bude sústreďovať na makroekonomické fundamenty. Prvý bude Case-Shiller index cien domov o 15:00, ktorý je jeden z najsledovanejších ukazovateľov vývoja cenovej hladiny domov v USA. Meria vývoj cien domov v 20 hlavných metropolitných oblastiach USA. A zastavenie poklesu cien domov je jednou z nevyhnutných podmienok stabilizácie strát finančných inštitúcií na hypotekárnych cenných papieroch, poklesom cien domov totiž dochádza zároveň k poklesu zábezpeky na hypotéky. Analytici predpokladajú, že dnešný výsledok by mohol naznačiť marcový pokles cien až o -14,2%, čiže akceleráciu z februárových -12,7%. Aj mierne horší výsledok by mohol podporiť veľmi negatívnu reakciu. Naopak pokles cien domov v blízkosti februárového, prípadne mierne nad -12% by trh pravdepodobne prijal rastovo. Vzhľadom k predajom Nových domov analytici očakávajú za apríl medzimesačný pokles o -0,6% na úroveň ročných predajov nových domov 520 tisíc. Odhady 61 ekonómov agentúry Bloomberg sa pohybujú v pásme 500-570 tisíc predaných nových domov na ročnej báze. Tento trh je dlhodobo v recesii a prevažná časť obchodníkov neočakáva žiadne zázraky, aj výsledok v rámci očakávaní tak môže priniesť skôr negatívnu reakciu. Posledným sledovaným zverejnením bude májová spotrebiteľská dôvera. Analytici očakávajú pokles z marcových 62,3 na 61 bodu. Odhady ekonómov pre spotrebiteľskú dôveru sa pohybujú v pásme 57-63. Tieto tri zverejnenia pravdepodobne určia dnešný trhový trend. Výsledky v blízkosti konsenzu budú vnímané trhom skôr pozitívne, naopak, čo i len trošku horší výsledok môže podporiť pokračovanie započatého výpredaju z minulého týždňa. Sumár: dlhodobý trend ostáva medvedí, strednodobý a krátkodobý vyslal minulý týždeň signály na obrat do medvedieho, dnešné čísla môžu tento obrat potvrdiť alebo vyvrátiť.

pondelok 26. mája 2008

Realitný trh v USA ostáva naďalej v hlbokej recesii, pozitívne vyhliadky US ekonomiky naďalej v nedohľadne

Úvodom minulého týždňa mali za sebou akciové trhy od 17.marca, kedy FED zorganizoval vykúpenie problémového brokera Bear Stearns veľmi slušnú rely, benchmark index Standard&Poor’s od marcových miním vzrástol o úctyhodných 13%. Úctyhodných najmä vzhľadom na neustále zhoršujúce sa makroekonomické fundamenty, inflácie, spotreby, výstavby, predaju domov, cien domov a priemyselnej výroby. Extrémna rely ropy k 135 dolárom za barel, zosilnené obavy z inflácie a obnovené obavy o zdravie finančného sektora a slabé hospodárske výsledky firiem však doľahli na ramená býčieho tábora a trojdňová korekcia koncom minulého týždňa mohla vystrašiť slabých hráčov. Ono je dôležité si uvedomiť, že ak sa ekonomika vyvíja zle, každá akciová rely bude neustále spochybňovaná a následný výpredaj podporený fundamentmi bude o to razantnejší. Býčí tábor totiž zatiaľ stavia na viere v zlepšenie situácie, zatiaľ čo medvedí tábor má podporu veľmi negatívnymi makroekonomickými fundamentmi a spomaľovania ziskovosti spoločností. Týždenná zmena akciových indexov: Dow Jones -3,9%/12479, Nasdaq Composite -3,3% a S&P500 -3,5%.

Na úvod sa pozrime na posledné piatkové makroekonomické zverejnenie z realitného trhu, konkrétne predaje existujúcich domov Tie podľa posledných štatistík Národnej asociácie staviteľov NAR za apríl poklesli na ročnej báze (kumulatívne za posledných 12 mesiacov) na úroveň 4,89 milióna z marcových 4,94 mln. , avšak mierne prekonali konsenzus analytikov na hladine 4,83 mln). Medziročne tento pokles činí 17,5%, a od vrcholu realitného boomu v roku 2005 sa miera poklesu predaja existujúcich domov dostáva až na hladinu -33%, netreba teda podliehať dojmu, že dochádza k stabilizácii realitného sektora, tento výsledok je veľmi slabý. Čo je však vzhľadom k budúcnosti negatívnejšie, zásoba nepredaných domov v apríli vzrástla o 10,5% na 4,55 milióna, to predstavuje pri aktuálnej miere predajov 11,2 mesačnú zásobu, najvyššiu od roku 1999 (historické minimá, keďže v roku 1999 sa začala táto štatistika vykazovať. Priemerne pritom rastú v apríli zásoby nepredaných domov podľa historických štatistík o 7%).

Ešte zaujímavejší pohľad nám však poskytnú tieto údaje, ak by sme z predaných existujúcich domov sledovali iba rodinné domy. Zásoba nepredaných domov by za apríl stačila na ďalších 10,7 mesiaca dopytu pri aktuálnej miere dopytu po rodinných domoch. To je najvyššia úroveň zásoby nepredaných rodinných domov za posledných 23 rokov. Tieto poklesy predajov pritom sledujeme napriek 8% poklesu strednej hodnoty ceny domov predaných počas apríla. Ani prudký pokles cien tak zatiaľ nemotivuje ľudí ku kúp nehnuteľnosti. Ekonomika sa totiž vyvíja zle, vyhliadky pracovného trhu sú slabé, redukcie počtu pracovnej sily sú na dennom poriadku, inflácia nahlodáva čoraz viac rodinné rozpočty, väčšina ľudí tak nemá dôvod robiť vážnejšie investičné rozhodnutia o kúpe nehnuteľností. Navyše pri súčasnom poklese cien a projekciách jeho pokračovania je málo pravdepodobné, že trhu pomôžu realitný špekulanti, riziko poklesu hodnoty investície je totiž vzhľadom k projekciám ekonomiky a veľkosti zásob nepredaných domov naďalej veľmi vysoké.

Minulý týždeň sme sa dočkali aj prvých správ o vážnejších dopadoch súčasných rekordných cien ropy od dvoch veľkých amerických spoločností. Letecký prepravca American Airlines ohlásil zníženie prepravnej kapacity o 11-12% a zaviedol 15 dolárový poplatok na prvú prepravovanú batožinu. Jediným dôvodom sú neudržateľne rastúce ceny pohonných hmôt. Taktiež americký výrobca automobilov Ford Motor ohlásila zníženie ziskových projekcii a obmedzenie produkcie nákladných automobilov a ťažších motorových vozidiel, odôvodňujúc tento krok zmenou dopytu spotrebiteľov po energeticky efektívnejších typoch áut. Z firemných zverejnení sklamali najmú hospodárske výsledky výrobcov vybavenia pre domácnosti, najväčší z nich Home Depot zaznamenal 66% medziročný pokles zisku, tretí najväčší výrobca vybavenia pre domácnosti Lowe zverejnil 17% medziročný pokles zisku.

Okrem iného minulotýždňový sentiment tvarovalo zverejnenie správy z posledného aprílového zasadania FOMC, na ktorom FED pristúpil k zníženiu úrokovej sadzby o 0,25%. Z celej zápisnice bolo cítiť silnú skepsu a náznak kapitulácie na snahy zahmlievať skutočnú situáciu. Doteraz sme boli zvyknutý počúvať, že: „ekonomika je v zložitej situácii ale stimulačné opatrenia prispejú k vyššiemu rastu v druhej polovici roka 2008”, „inflácia je dobre ukotvená a koncom roka a v roku 2009 sa bude zmierňovať”. Minulotýždňový tón zápisnice bol jasný. FED pristúpil k silnému zníženiu odhadu rastu ekonomiky z pôvodného pásma 1,3-2% do pásma 0,3-1,2% na rok 2008. Spolu so znížením odhadu rastu ekonomiky zvýšil odhad rastu inflácie z pôvodnej projekcie 2,1-2,4% do pásma 3,1-3,4% a navŕšil aj projekciu rastu nezamestnanosti z 5,2-5,3% do pásma 5,5-5,7%. Je veľmi ťažké si predstaviť horšiu kombináciu zmeny projekcií pre národnú ekonomiku a tieto projekcie môžu byť ešte veľmi triezve. Táto zmena postoja FEDu v smere obáv pred infláciou môže viesť k pozastaveniu znižovania úrokových sadzieb, čo v kombinácii so slabými makroekonomickými fundamentmi môže znamenať koniec naivnej akciovej rely posledných týždňov.

Dnes v pondelok sú akciové trhy v USA uzatvorené v dôsledku osláv sviatku Memorial Day. V nasledujúcich dňoch nás čakajú tieto kľúčové momenty: utorok – Predaje nových domov za apríl!, májová Spotrebiteľská dôvera, štvrtok – revízia HDP za 1Q2008, piatok – Osobné príjmy a osobné výdaje za apríl!, prieskum Michiganskej univerzity. Dlhodobý trend ostáva medvedí, krátkodobý a strednodobý sa obracia taktiež do medvedieho tónu. Ropa v blízkosti 133 dolárov za barel bude pôsobiť veľmi negatívne.

štvrtok 22. mája 2008

Nižší ekonomický rast USA, vyššia inflácia, vyššia nezamestnanosť. To je včerajšie posolstvo FEDu. Je to koniec naivnej akciovej rely?

Býčí tábor na amerických akciových trhoch dostal silnú facku. Pokles zásob ropy v USA v kombinácii so špekuláciami o výraznom znížení odhadu produkcie ropy zo strany Medzinárodnej agentúry pre energiu vyslali ropu do historických maxím až na 135 dolárov za barel, FED pristúpil k zníženiu odhadu ekonomického rastu USA, k zvýšeniu odhadu inflácie a taktiež k zvýšeniu odhadu miery nezamestnanosti na rok 2008, vyšetrovanie nesprávneho pridelenia vysokého AAA ratingu nekvalitnej skupine dlhových cenných papierov, problémy aerolínií s vysokými cenami pohonných hmôt a takt by sme mohli pokračovať. Akciové trhy v podstate nemali na výber inak ako smerom na juh. V sumári tak máme za sebou približne 4% pokles akciových indexov v rámci dvoch dní. Index Dow Jones za včerajší deň -1,77%/12601, Nasdaq Composite -1,77%/2448 a S&P500 -1,61%/1390. Index Dow Jones sa tak vrátil pod dôležitý support 12700-12800 bodov, ktorý bol hornou hranicou obchodného pásma od januára do polovice apríla, blue chips index S&P500 nedokázal taktiež udržať dôležitú technickú hladinu 1400 bodov. Všetkých hlavných 10 sektorov indexu S&P500 ukončilo obchodovanie v zápornom pasme, dokonca aj energie -0,07%.
Upriamme teraz pozornosť na najdôležitejší bod včerajšej seansy a hlavný katalyzátor výpredaju akciových trhov. A to zápisnicu zo zasadania FOMC o úrokových sadzbách z apríla, kde členovia FEDu rozhodli o znížení úrokovej sadzby o 0,25% na 2%. Z celej zápisnice cítiť silnú skepsu a náznak kapitulácie na snahy zahmlievať skutočnú situáciu. Doteraz sme boli zvyknutý počúvať, že: “ekonomika je v zložitej situácii ale stimulačné opatrenia prispejú k vyššiemu rastu v druhej polovici roka 2008”, “inflácia je dobre ukotvená a koncom roka a v roku 2009 sa bude zmierňovať”. Včerajší tón zápisnice bol jasný. FED pristúpil k silnému zníženiu odhadu rastu ekonomiky z pôvodného pásma 1,3-2% do pásma 0,3-1,2% na rok 2008. Spolu so znížením odhadu rastu ekonomiky zvýšil odhad rastu inflácie z pôvodnej projekcie 2,1-2,4% do pásma 3,1-3,4% a navŕšil aj projekciu rastu nezamestnanosti z 5,2-5,3% do pásma 5,5-5,7%. Je veľmi ťažké si predstaviť horšiu kombináciu zmeny projekcií pre národnú ekonomiku a tieto projekcie môžu byť ešte veľmi triezve. Dôležitou zmenou v správe zo zasadania FOMC bolo vybalansovanie rizík medzi infláciou a ekonomickým rastom. FED sa už nedokáže skrývať za čísla očistené od cenového nárastu všetkého najdôležitejšieho stojaceho za aktuálnym cenovým boomom (ako potraviny a energie) a vyslal signál, že nateraz môže byť znižovaniu úrokových sadzieb koniec. Akciový trh tak stráca vo FEDe svojho spojenca počas posledných 9 mesiacov. Nešťastím je, že znižovania úrokových sadzieb nepriniesli želaný efekt v ráznom znížení nákladov na hypotéky a spotrebiteľské úvery, ale naopak zakódovali do ekonomiky veľmi negatívne inflačné trendy. Únik z akciových trhov do komodít je evidentný. Kombinácia slabého ekonomického rastu s vysokou infláciou je najhoršou možnou kombináciou.
Dlhodobo opomínaný trend rastu cien ropy sa tak môže stať v najbližšej dobe jeden z hlavných faktorov trhového sentimentu. Aerolínie American Airlines včera ohlásili plán zníženia počtu vnútroštátnych letov, zníženia počtu pracovných miest a dokonca zaviedli 15 dolárový poplatok za prvý kus batožiny. To všetko v dôsledku enormného nárastu nákladov na pohonné hmoty. Viac ako 150% nárast cien ropy od januára 2007 je neudržateľným škrtom do rozpočtu celého sektora prepravcov a bude ďalším faktorom negatívne pôsobiacim na peňaženky spotrebiteľov. Padajúce ceny domov obmedzujúce veľmi obľúbené refinancovanie ďalšími úvermi, úverová kontrakcia väčšiny bánk, enormný nárast cien energií a potravín, zhoršujúci sa pracovný trh....všetko poukazuje na veľmi zložité obdobie pre spotrebiteľov. Internetová bublina začiatkom tisícročia súvisela so silným nadhodnotením technologického sektora a viedla k silným stratám držiteľom akcií, avšak nemala bezprostredný dopad na životný štýl bežného spotrebiteľa. Aktuálne recesia alebo ak chcete kontrakcia ekonomiky bude ťahaná spotrebiteľom a predstavuje tak výrazne vyššie riziko.
Dnes nebudeme rozberať podrobne jednotlivé faktory včerajšieho obchodovania, aby nedošlo k odpútaniu od podstaty, ktorá môže ovplyvňovať obchodovanie najbližších mesiacov.
Počas dnešného obchodovania očakávame tieto makroekonomické zverejnenia, ktoré môžu ovplyvniť trhový sentiment: Nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti (konsenzus 375 tisíc, predchádzajúci 371 tisíc, prípadné prekvapenie nad 400 tisíc by mohlo byť trhom prijaté veľmi negatívne), Pokračujúce žiadosti o podporu (konsenzus 3,065 mln. , predchádzajúci 3,06 mln.). O 16:00 zverejní Federálny úrad dohľadu nad realitným trhom (OFHEO) Index cien domov za 1Q2008. Analytici odhadujú pokles cien domov v 1Q2008 na úrovni -1,3%. Každý výraznejší pokles cien bude vnímaný veľmi citlivo, keďže je nevyhnutnou podmienkou zastavenia strát na hypotekárnych cenných papieroch. Sumár: dlhodobý trend ostáva medvedí, strednodobý a krátkodobý naznačuje taktiež obrat do medvedieho. Negatívnym technickým signálom bolo prelomenie Dow Jones pod pásmo 12800-12700 a zároveň odraz od 200 dňového kĺzavého priemeru v úvode týždňa. Taktiež blue chips index S&P500 prelomil späť pod dôležitý support na hladine 1400 bodov.

streda 21. mája 2008

Ropa v blízkosti $130 za barel, inflácia a varovania pred ďalšími 170 mld. strát finančných inštitúcií v USA nahlodali akciový optimizmus

Utorková obchodná seansa na amerických akciových trhoch je prvým strašiakom pre býčí tábor akciových obchodníkov. Na trh dorazili obnovené obavy z možných strát finančných inštitúcií, vysoké tempo rastu inflácie na výrobnej úrovni, nezastaviteľné rekordné ceny ropy v blízkosti 130 dolárov za barel a v neposlednom rade veľmi slabé hospodárske výsledky výrobcov zariadení pre domácnosti Home Depot a Lowe, ktoré sú výsledkom prehlbujúcej sa kontrakcie realitného sektora. Akciové indexy tak pod týmto sentimentom uzatvárali obchodovanie v značných stratách Dow Jones -1,53%/12828, Nasdaq Composite -0,95%/2492 a S&P500 -0,93%/1413. Najslabším sektorom sa stali služby -1,49%, nasledované technológiami -1,22% a finančný sektor -1,21%, najlepší sektorom už niekoľký deň v rade ostali energie +0,78%.
V úvode sa pozrime na vývoj inflačných tlakov na úrovni výrobcov (veľkoobchodu), meraný indexom PPI (Producer Prices Index). Podľa včera zverejnených údajov vzrástli ceny na úrovni výrobcov v apríli iba miernym tempom (myslíme to vzhľadom na očakávania!) +0,2% medzimesačne (konsenzus +0,4%), a na medziročnej úrovni o 6,5% (konsenzus bol 6,7%). Sezónna štatistická úprava výsledkov tak očividne robí divy, pretože rekordné ceny energií sa zatiaľ vo výsledkoch neodzrkadľujú. O to väčšie prekvapenie spôsobilo, že nečakaný silný rast zaznamenali PPI po očistení od vplyvu cien potravín a energií, tzv. PPI Core. V medziročnom porovnaní za apríl vzrástli PPI Core +0,4% na medzimesačnej úrovni (konsenzus +0,2%), pričom v medziročnom porovnaní činil nárast cien až 3%, čo je najrýchlejšie tempo rastu cien za posledných 17 rokov. Inflácia tak žiadnom ohľade nie je na ústupe a bude sa stávať čoraz viac stredobodom pozornosti a môže viesť k pozastavenie znižovania úrokových sadzieb FEDom na najbližšom zasadaní FOMC.
Súhrou náhod to včera jednoznačne naznačil aj viceprezident FEDU, Dolnald Kohn. Podľa jeho slov sú aktuálne úrokové sadzby dostatočne nízke nato, aby si FED mohol dať pauzu v znižovaní sadzieb a nechal si priestor na sledovanie vývoja v nasledujúcich týždňoch. Prestávka však nemusí byť nadlho, ako sám Kohn dodal, pokračujúca kontrakcia realitného sektora a pokles cien domov s ich následným efektom na finančné inštitúcie môže naďalej vytvárať negatívny tlak na rast ekonomiky. FED je aktuálne na tenkom ľade, obáva sa reakcie spotrebiteľov na rekordné ceny energií a potravín, pričom práve z tohto dôvodu sa môže na najbližšom zasadaní snažiť vyslať signál, že inflácia je aspoň naoko naďalej FEDom vnímaná citlivo. Pauza v znižovaní sadzieb na najbližšom zasadaní FOMC tak dostáva reálne kontúry.
Veľmi citlivo boli včera prijaté aj vyjadrenia analytičky Meredith Whitney zo spoločnosti Oppenheimer. Jej projekcie si získali pozornosť najmä z dôvodu, že v úvode hypotekárnej krízy ako prvá predpovedala silné straty amerického bankového gigantu Citigroup, ktory od začiatku hypotekárnej krízy zverejnil najvyššie straty z prehodnocovania cenných papierov 40,9 mld. dolárov. Meredith Whitney očakáva, že banky môžu čeliť do konca roka 2009 ďalším stratám v objeme 170 miliárd dolárov. Zároveň znížila odhad zisku na rok 2008 pre banky Bank of America, JP Morgan, Citigroup, Wachovia a Wells Fargo v priemere o 17% a na rok 2009 o 20%.
Z firemných zverejnení potvrdili naše varovania hospodárske výsledky výrobcov vybavenia pre domácnosti. Home Depot (HD): čistý zisk za 1Q2008 poklesol z dôvodu recesie v realitnom sektore o 66% na úroveň 356 miliónov dolárov, v prepočte 21 centov na akciu. Pod výsledok sa podpísalo aj 543 mln dolárov nákladov na plánované zrušenie 15 predajní a zrušení 50 ďalších plánovaných prevádzok. Tržby poklesli medziročne o 6,5%. Ak by sa od hospodárskeho výsledku odstránili náklady na rušenie prevádzok, zisk na akciu by dosiahol 41 centov, pričom analytici očakávali 37 centov na akciu. Hlavný výkonný riaditeľ Home Depot, Frank Blake pritom nevidí zatiaľ pozitívne trend, ktoré by mohli viesť k stabilizácii realitného trhu. V rovnakom tóne dopadol aj hospodársky výsledok tretieho najväčšieho výrobcu zariadení pre domácnosti, Lowe’s Cos., ktorý čelil v 1Q2008 17,9% medziročnému poklesu zisku. Neočakávame, že by sa tento trend mal zvrátiť. Je to celkom prirodzené, že ľudia radi investujú do vybavenia domácnosti, keď vidia, že im hodnota nehnuteľnosti rastie. To však v dohľadnej dobe nehrozí. Z hľadiska dnešného obchodného dňa absentujú dôležitejšie firemné a makroekonomické zverejnenia. Včerajšie dôležité zverejnenie po uzatvorení akciových trhov, Hawlett-Packard: príjmy za 1Q2008 zaznamenali pokles o 1% na 28,3 mld. dolárov, prekonali konsenzus analytikov na hladine 28,1 mld.. Zisk na akciu dosiahol 87 centov, v súlade s poslednými firemnými odhadmi. Spoločnosť potvrdila projekcie na najbližšie kvartály, očakáva tržby v pásme 27,3-27,4 mld. a zisk na akciu 82-83 centov a zároveň potvrdila predchádzajúci výhľad na rok 2008. Zisk na akciu za 1Q2008 zverejnený včera 87 centov, mierne prekonal odhady analytikov na hladine 85 centov. Tento výsledok by nemal zásadnejšie ovplyvniť dnešnú seansu. Mierne negatívnym signálom vzhľadom k včerajšej seanse je prudký odraz od 200 dňového kĺzavého priemeru na indexe Dow Jones a S&P500. Počas trojdňovej oscilácie okolo tejto kľúčovej technickej hladiny došla včera prudká korekcia, ktorá môže aktivizovať tábor predajných špekulantov. Pre index S&P500 bude kľúčové udržanie sa nad 1400 bodovou hladinou, prielom pod ňu by mohol byť trhom vnímaný veľmi negatívne. Sumár: dlhodobý trend ostáva klesajúci, strednodobý a krátkodobý je po včerajšom výpredaji ohrozený.

utorok 20. mája 2008

Je rastový trend akciových trhov v USA zdravý? Energetický sektor sa podieľa až na 50% všetkých ziskov spoločností v indexe S&P500!

Utorková obchodná seansa na amerických akciových trhoch naznačovala, že býčí tábor obchodníkov prevalcuje trh, podporený aj lepším výsledkom smerových ukazovateľov naznačujúci pokračovanie mierneho rastu US ekonomiky. Večerné obchodovanie však zasiahol negatívny sentiment technologického sektora, keď výrobca polovodičov SanDisk Corp. vyhlásil, že vysoké ceny energií zasahujú ich očakávané tržby. Je vôbec prekvapením, že obchodníci zatiaľ úplne ignorujú 150% nárast cien ropy od začiatku roka 2007, no ak sa tieto ceny udržia je nemysliteľné, aby neboli negatívne zasiahnuté firemné zisky. Atmosféru v technologickom sektore ťažilo už aj obnovenie rokovaní Microsoftu s internetovým portálom Yahoo!, keď investori strácajú trpezlivosť nad neustálou zmenou postojov k možnému zlúčeniu. Hlavné akciové indexy tak uzatvárali v zmiešanom tóne, no čo je hlavné výrazne od svojich intradenných maxím: Dow Jones +0,32%/13028, S&P500 +0,09%/1426 a technologický Nasdaq Composite -0,5%/2516. Najslabšími sektormi sa stali technológie -0,44% a základné materiály -0,58%, najlepším už niekoľkýkrát v posledných dňoch ropný sektor +1,07%.
Ak už sme načrtli vyššie negatívny dopad cien ropy, pozrime sa ako sú vlastne zdravé aktuálne rasty benchmark indexu S&P500. Veľká časť analytikov totiž neustále argumentuje, že ak by sme zo súboru 500 akcií vylúčili hospodárske výsledky finančných inštitúcií, tak v podstate všetko vyzerá v poriadku. Už tu je potrebné zdôrazniť, že takéto uvažovanie je veľmi labilné. To ako keby si slovenský hokejový brankár zo štatistík vyškrtol všetky góly a sledoval iba nárast dobrých zákrokov. No obráťme toto uvažovanie a skúsme sa pozrieť na vývoj ziskov firiem s najväčšou trhovou kapitalizáciou (S&P500) po odstránení najväčších troch ropných spoločností, Exxon Mobil Corp, Chevron Corp a Conoco Phillips. Ak by sme teda odstránili 70 miliárd dolárov ziskov týchto troch ropných gigantov počas posledných dvoch hospodárskych kvartálov, tempo rastu ziskov spoločností obsiahnutých v indexe S&P500 by v 4Q2007 poklesli o 26% a v 1Q2008 o 30,2%. Toto by predstavovalo najrýchlejšie tempo poklesu ziskov od roku 1998, kedy agentúra Blomberg, začala agregovať údaje o vývoji ziskov. Zisky energetického sektora sa tak na raste ziskov 500 najväčších US spoločností podieľali až 50%. Dvojmesačná rely akciových trhov v USA, počas ktorej index S&P500 vzrástol o takmer 12% tak nestojí na veľmi zdravom základe.
Vývoj cien ropy pritom robí zatiaľ primárne problémy leteckému priemyslu v USA. Je veľmi pravdepodobné, že ak sa nedostaví vlna fúzií a akvizícií, budeme svedkami bankrotov leteckých spoločností. Tie majú síce zabezpečené dodávky pohonných hmôt na dlhšie obdobia dopredu, avšak 150% nárast cien ropy za rok a pol si vyberie svoju daň. Najmä a nádej na korekciu ropy pod sto dolárov v najbližšom období klesá. Analytik JP Morgan Chase, Jamie Baker komentoval tento stav tohto sektoru nasledovne: “bude tiecť krv”. Predpokladá totiž, že strata leteckých prepravcov v roku 2008 dosiahne kumulatívne 7,2 mld. dolárov, oproti predchádzajúcim projekciám 4,6 mld. dolárov, čo by znamenalo najvyššie straty v histórii.

Pozitívny úvod včerajšej seansy podporil z veľkej časti lepší výsledok Smerových ukazovateľov, ktorý sa snaží odhadovať budúce trendy ekonomiky. Medzi najdôležitejšie smerové ukazovatele započítavané do výpočtu Smerových ukazovateľov patria PMI výrobného sektora (názory nákupných manažérov na vývoj ekonomiky), objednávky strojov, pomery zásob, stavebné povolenia a predaje domov. Aprílový mierny nárast Smerových ukazovateľov o 0,1% (konsenzus -0,1%) tak navodil dojem, že ekonomika síce bude rásť veľmi miernym tempom, ale recesia zatiaľ nehrozí. Problémom je aj to, že obchodníci si začali zvykať na definíciu recesie ako dvoch kvartálov negatívneho rastu HDP v rade, avšak recesia je viacerými ekonomickými autoritami charakterizovaná aj ako akékoľvek obdobie silného poklesu ekonomického rastu. Toto však nie je podstatné pre obchodníkov, najdôležitejšie sú trendy a ten je vzhľadom k rastu HDP v USA zatiaľ jednoznačne klesajúci.
Pred zahájením dnešnej obchodnej seansy budú pod drobnohľadom dve firemné zverejnenia. Prvým je hospodársky výsledok maloobchodného reťazca Target (TGT) najmä výrobca vybavenia a stavebných materiálov pre domácnosti Home Depot (HD). Tieto dve zverejnenia môžu výrazne ovplyvniť úvodný sentiment. Z makroekonomických zverejnení sa bude pozornosť upriamovať na Index cien výrobcov PPI, ktorý nám napovie o vývoji inflácie na úrovni výrobcov. Vysoká cena ropy zvyšuje riziko prekvapenia smerom nahor, avšak sezónne úpravy cien nás prekvapili aj pri miere rastu cien na spotrebiteľskej úrovni CPI, preto treba na prípadný pokles pozerať veľmi skepticky. Na medziročnej báze sa očakáva nárast cien výrobcov PPI o 6,6%, po očistení od vplyvu cien potravín a energií +2,7%. S ročnou mierou rastu mzdových nákladov 2,2%, pričom mzdové náklady sa podieľajú takmer 90% na nákladoch produkcie, výrobcovia majú zatiaľ celkom dobrú ochranu. Navyše lepší výsledok indexu spotrebiteľských cien CPI môže efekt prípadnej zvýšenej inflácie na výrobnej úrovni eliminovať. Inflácia sa však podľa nášho názoru v najbližšej dobe dostane do centra pozornosti a bude negatívne ovplyvňovať trhový sentiment. Dlhodobý trend ostáva medvedí, krátkodobý a strednodobý sa dostáva do nejasného pásma, keď včerajší záver akciového obchodovania priniesol prudkú korekciu a index napr. Dow Jones sa tak opäť obchoduje pod 200 dňovým kĺzavým priemerom.

pondelok 19. mája 2008

Spotrebiteľská dôvera v USA na 28 ročných minimách, realitný trh naďalej v silnej recesii. Akciové trhy napriek tomu ostávajú v býčom trende

Ropa na dosah 128 dolárov za barel, priemyselná produkcia za apríl v kontrakcii, obnovené obavy ratingovej agentúry Moody’s ohľadne finančného zdravia zaisťovateľov rizík, prudký viac ako 30% medziročný pokles začatej výstavby, varovania Amerického úradu na ochranu vkladov o blížiacej sa druhej vlne úverovej krízy a slová Bernankeho, že podmienky na finančnom trhu sú naďalej veľmi vzdialené od štandardu, to je stručná dejová línia minulého týždňa. Akciové trhy však doslovne prehliadli všetky negatívne makroekonomické fundamenty a hlavné indexy ukončili týždeň v slušných ziskoch: Dow Jones +1,9% na týždennej báze, S&P500 +2,7% a Nasdaq Composite sa stal jednoznačným lídrom so ziskom +3,4%.
Vráťme sa k zopár momenentom, ktoré boli minulý týždeň mierne prehliadnuté. V priebehu piatkovej seansy sme získali vážne vyjadrenia amerického Federálneho úradu na ochranu vkladov FDIC, že vidí riziká možnej druhej vlny úverovej krízy. Úrad sleduje totiž presun úverovej delikvencie z hypotekárneho segmentu do segmentu iných druhov úverov, konkrétne na spotrebných úveroch, firemných úveroch a úveroch na výstavbu komerčných nehnuteľností. Vedenie úradu však hovorí, že finančné inštitúcie sú aktuálne na tom oveľa lepšie, ako domu boli počas krízy v 80tych rokoch. Úrad na ochranu vkladov však vyzval na podporu nízko úročených vládnych úverov na pomoc ľuďom neschopných splácať svoje hypotéky. Tieto snahy o vykúpenie problémových vlastníkov domov sa množia, avšak ich realizácia je veľmi zložitá. V priebehu realitnej bubliny sa totiž vytvorila široká skupina špekulantov s nehnuteľnosťami a bude veľmi zložité nastaviť možný systém podpory pre širšiu skupinu ľudí s rýchlou implementáciou.
Akciový obchodníci sa dokázali v piatok preniesť aj cez jeden z najsledovanejších indikátorov spotrebiteľskej nálady, konkrétne Prieskum Michiganskej univerzity. Ten nám zvestoval, že májová spotrebiteľská dôvera poklesla na 59,5 bodu, čo je najnižšia hodnota spotrebiteľskej dôvery meranej týmto prieskumom od júna 198 (v apríli bola hodnota indexu 62,6 a pred rokom v máji 88,3). Spotrebiteľská nálada je tak na nižšej úrovni ako počas recesie v rokoch 1981-82, 1990-91 a v roku 2001. Na tomto mieste je však potrebné spomenúť, že spotrebiteľská nálada sa ešte nemusí reálne preniesť do zmeny spotrebiteľského správania, t.j. aktuálne k obmedzeniu spotreby alebo presunu do iných segmentov. Napriek tomu však nálada veľa vypovedá o vnímaní vývoja amerického hospodárstva jej obyvateľmi.
Minulý týždeň boli taktiež pozitívne prijaté čísla z realitného trhu, konkrétne medzimesačný nárast začatej výstavby, pozrime sa však na čísla podrobnejšie. Začatá výstavba nových domov sa v apríli dostala na ročnú mieru 1,032 milióna začatých stavieb, či oproti marcu predstavuje nárast o 8,2%. Ak však porovnáme apríl 2008 s aprílom 2007, začatá výstavba zaznamenala výrazný 30,6% prepad. Dokončená výstavba sa kumulatívne v apríli za posledných 12 mesiacov dostala na úroveň 1 mln., čo je 16% pod marcovými hodnotami a 34,9% pod hodnotami z apríla 2007. Vzhľadom k budúcemu vývoju je však kľúčový ukazovateľ vydaných stavebných povolení, ktoré podľa minulotýždňových údajov síce poskočili od marca o 4,9%, v medziročnom porovnaní však v apríli klesli o 34,3%. Na stabilizáciu realitného sektora si tak budeme musieť ešte počkať.
Hádam najpozitívnejším prekvapením minulého týždňa boli zverejnené maloobchodné tržby, najmä kvôli obavám dopadu silného rastu cien potravín a pohonných hmôt na peňaženky spotrebiteľov. Aprílové maloobchodné tržby v apríli po očistení od tržieb z automobilov a benzínu o 0,6%. Spotrebitelia tak možno aj v očakávaní šekov zo 168 miliardového vládneho stimulačného balíka zatiaľ relatívne držia spotrebu v trende. Čo je pre nás kľúčové sú trendy, a spotreba zaznamenáva spomaľovanie, výraznejší výpadok spotreby na tvorbe HDP však nemusí byť zatiaľ citeľný.
Z technického hľadiska spravil býčí tábor minulý týždeň kus práce. Hlavné trhové indexy sa dokázali dostať cez kľúčové technické hladiny. Benchmark index S&P500 sa odpútal od 1400 bodovej hladiny, Dow Jones načas dokonca prekonal psychologickú a technickú hladinu 13000 bodov. Strednodobý rastový trend tak zatiaľ nebol narušený. Akciové indexy S&P500 a Dow Jones sa však nedokázali dostať cez 200 dňové kĺzavé priemery, čo môže úvodom tohto týždňa podporiť korekciu. Korekčný priestor pre SP500 po pásmo 1400-1410, Dow Jones k 12900. Prielom Dow Jones nad 13000 by naopak znamenal býčí signál. Sumár: dlhodobý trend ostáva klesajúci, strednodobý a krátkodobý trend zatiaľ rastový. Jediným dnešný makroekonomickým zverejnením sú Smerové ukazovatele za apríl (konsenzus -0,1%) poukazujúce na budúce trendy v ekonomike. Jeho výpočet je však zložený z údajov čiastkových správ zverejňovaných počas predchádzajúceho mesiaca a tak by nemal spôsobiť výraznejšie trhové pohyby.

piatok 16. mája 2008

Priemyselná výroba, pracovný trh aj realitný sektor v USA pokračujú v spomaľovaní, akciový trh zatiaľ fundamenty ignoruje

Včerajšia obchodná seansa na amerických akciových trhoch ukázala silu býčieho tábora, keď obchodníci vďaka akvizičnej atmosfére dokázali prehliadnuť kontrakciu Priemyselnej výroby, Nárast požiadaviek o podporu v nezamestnanosti, slabšie výrobné podmienky v New Yorkskom dištrikte FEDu a taktiež pokles nálady medzi staviteľmi na nedávno vytvorené historické minimá. Hlavné akciové indexy sa tak po niekoľkodňovom váhaní dokázali doslova odlepiť od magnetických vlastností nedávno prelomených rezistencií a z technického hľadiska tak nateraz potvrdili strednodobý rastový trend. Index Dow Jones si pripísal 0,73% a uzatvcoril obchodovanie tesne pod psychologickou hladinou 13000 bodov (konkrétne 12992), Nasdaq Composite +1,48%/2533 a S&P500 +1,06%/1423. Najlepším sektorom sa stali základné materiály +2,81% (veľkú podporu tomuto sektoru poskytol včerajší nárast cien drahých kovov) nasledované energetickým +1,78%, ktorý získal aj slovnú podporu od švajčiarskeho bankového gigantu UBS, ktorý vníma akcie v energetickom sektore za značne podhodnotené.
Napriek schopnosti hlavných akciových indexov potvrdiť strednodobý technický rastový trend, je našou povinnosťou upozorňovať na pokračujúci negatívny vývoj ekonomických fundamentov v USA, keďže z dlhodobého hľadiska si podľa nášho názoru vyberú daň na hospodárskych výsledkoch viacerých sektorov. Podľa včera zverejnených údajov sa priemyselná produkcia v apríli znížila o -0,7% (konsenzus -0,3%), pričom zároveň bola zrevidovaná marcová priemyselná produkcia z +0,3% na +0,2%. Hlavnými oblasťami slabosti bol automobilový priemysel a výroba zariadení do domácností. Spolu s priemyselnou výrobou však pokleslo aj využitie výrobných kapacít za apríl na 79,7% u marcových 80,4%. Priemer Využitia kapacít za obdobie 1972 až 2007 je pritom na úrovni 81%. Podľa historických údajov, ktoré môžete vidieť v priloženom grafe č.1, sa súčasná miera využitia kapacít v USA pohybuje na úrovni recesie začiatkom 90tich rokov.
Druhým zaujímavým fundamentom, ktorý nepritiahol veľa pozornosti, bol pravidelné zverejňovaný Index trhu domov. Národná asociácia staviteľov domov (NAHB) prostredníctvom tohto indexu naznačuje vývoj očakávaní staviteľov vzhľadom k budúcemu stavu realitného trhu. Na úvod spomeňme dve vyjadrenia prezidenta tejto asociácie: “posolstvo májového výsledku je veľmi jasné, stav trhu výstavby rodinných domov sa jednoznačne zhoršuje”, “trh nehnuteľností nenaznačil žiadny náznak zlepšenia v poslednom období”. Index trhu domov tak podľa včerajších údajov po aprílovej konsolidácii k hodnote 20 skorigoval späť na 19 (historické minimá sú na hladine 18, z decembra 2007). Komponent predajov rodinných v tomto indexe domov zároveň vytvoril nové historické maximá. Dopytovaní stavitelia sa zhodujú na tom, že napriek koncentrovanej snahe FEDu prostredníctvom zníženia úrokových sadzieb, uvoľnenia napätia na úverových trhoch a stimulačných balíkov na podporu ekonomiky, zatiaľ nie je v stavebnom sektore cítiť žiadne zlepšenie. Naopak, väčšina vníma zhoršovanie podmienok v tomto trhovom segmente. V tomto segmente tak zatiaľ nesvitá na lepšie časy.
Včera sme získali aj výsledky dvoch dôležitých prieskumov výroby, konkrétne Prieskumu výroby Filadelfského FEDu a New Yorkského FEDu. New Yorský prieskum výroby zaznamenal pokles z aptrílových 0,6 na -3,2 bodu, zatiaľ čo Filadelfský prieskum naznačil mierne zlepšenie z aprílových -24,9 na -15,6 bodu. Hodnoty pod 0 indikujú kontrakciu výrobného sektora, čiže výrazného zlepšenie manažéri výroby v týchto oblastiach neočakávajú.
Z firemných zverejnení boli pozitívne prijaté výsledky jedného z najväčších maloobchodných reťazcov v USA, JC Penney (JCP). Zverejneným ziskom na akciu 54 centov prekonali konsenzus analytikov na úrovni 50 centov. Maloobchodné reťazce sú momentálne pod drobnohľadom obchodníkov a analytikov, ktorý sa obávajú o zdravie amerického spotrebiteľa skúšaného rekordnými cenami benzínu a potravín. Mnohým však uniká, maloobchodný sektor síce prekonáva ziskami projekcie analytikov, ale pokles ziskov medziročne je značný. Výraznejším problémom však je, že maloobchodné reťazce neočakávajú zlepšovanie situácie a sú veľmi triezve vzhľadom k budúcnosti. Budúce očakávania sú pritom kľúčovým faktorom, na ktorý je nevyhnuté prihliadať.
Z hľadiska dnešnej obchodnej seansy neočakávame žiadne kľúčové firemné zverejnenia a o tom, či sa napríklad Dow Jones odváži na prielom psychologickej hladiny 13000 bodov môžu rozhodnúť dnešné čísla z realitného sektora, konkrétne začatej výstavby za apríl. Analytici očakávajú pokles začatej výstavby v marcovej ročnej úrovne 947 tisíc na 940 tisíc (kumulatívne za posledných 12 mesiacov) a zároveň pokles vydaných stavebných povolení z marcových 927 tisíc na 912 tisíc (vydané stavebné povolenia sú idikátorom budúcej možne výstavby). Počas posledných 12 mesiacov sa miera poklesu začatej výstavby pohybovala na priemernej úrovni -3,7%. Čo je pre nás dôležité z hľadiska intradenného sentimentu, je trhová reakcia na zverejnené čísla. Obchodníci si zvykli na veľmi slabé čísla zo stavebného a realitného sektora a preto je pravdepodobné, že trh by oveľa pozitívnejšie zareagoval na mierne lepší výsledok začatej výstavby (alebo v rámci konsenzu), pričom horší výsledok by nemusel byť trhom prijatý až tak negatívne. Posledným tohtotýždenným fundamentom bude o 16:00 pravidelný mesačný Prieskum Michiganskej univerzity za máj, ktorá nám napovie o vnímaní ekonomických podmienok spotrebiteľmi v USA, ich hodnotení aktuálnej ekonomickej situácie, podnikateľskej klímy, osobných financií a výdavkov. Nehovorí o tom, čo budú spotrebitelia reálne robiť, ale veľa napovie o ich nálade, ktorá sa často premieta do ich spotrebiteľského správania. Sumár: výsledok začatej výstavby v rámci očakávaní prípadne mierne lepšie môže podporiť pokračovanie býčej rely. Z technického hľadiska sme sa odpútali od dôležitých supportných hladín a blížime sa k prielomu 200 dňových kĺzavých priemerov. Zatiaľ teda krátkodobý a strednodobý trend ostáva v býčom nastavení, dlhodobý trend ponechávame na medveďom setupe.

streda 14. mája 2008

Už ani silná inflácia nedokáže udržiavať v USA kladné maloobchodné tržby. Spotrebitelia sú tak čoraz slabším článkom americkej ekonomiky

Obchodníci na amerických akciových trhoch počas včerajšej seansy nedokázali vyťažiť ani z relatívne lepšieho výsledku maloobchodných tržieb, keď na sentiment doľahli varovné slová viacerých členov FEDu v kombinácii s obnovenými obavami o stabilite finančného sektora. Svetlým bodom bol opäť technologický sektor, ktorého stredobodom opäť stali akcie Yahoo! po správach televíznej stanice CNBC, že sa miliardár Carl Icahn môže pokúsiť ovládnuť správnu radu Yahoo! Hlavné akciové indexy tak ukončili včerajšie obchodovanie zmiešane, Dow Jones -0,34%/12832, Nasdaq Composite +0,27%/2495, S&P500 -0,04%/1403. Najslabšími sektormi sa stal finančný -0,77% a zdravotníctvo -0,42%.
Pozrime sa najskôr na včerajšie maloobchodné tržby. V úvode sme napísali, že aprílové maloobchodné tržby vyšli v relatívne lepšom tóne, čím sme narážali na lepšie tržby po očistení od predajov automobilov +0,5%, ale iba v porovnaní s očakávaniami analytikov na hladine +0,2%. Ak sa pozrieme na celkové maloobchodné tržby, za apríl dokumentujeme -0,2% pokles tržieb, čo je pri súčasnej miere inflácie naozaj žalostný výsledok. Kumulatívne tak za posledné tri mesiace poklesli maloobchodné tržby o -0,3% v porovnaní z predchádzajúcimi tromi mesiacmi. Načo však chcem upriamiť pozornosť sú položky, ktoré prispeli k nárastu maloobchodných tržieb. Rástli tržby za benzín ( viac ako 16% medziročne), ovocie, potraviny a nápoje. Všetky ostatné položky zaznamenali buď veľmi mierne alebo záporné prírastky tržieb. Najdôležitejšie je si však uvedomiť, že tieto maloobchodné tržby nie sú upravované o zmeny v cenovej hladine. Tento výsledok maloobchodných tržieb vnímame ako veľmi negatívne a inflačné.
Za vážny moment, ktorý potvrdzuje naše predchádzajúce varovania vnímame včerajšie vyjadrenia najväčšej svetovej ratingovej agentúry Moody’s. Tá z dôvodu silných strát najväčších zaisťovateľov finančných rizík MBIA a Ambac zvažuje zmenu ich najvyššieho ratingu Aaa, iba tri mesiace po tom, ako im bol tento rating priznaný. Problémom sú najmä straty na zaisťovaní úverov poskytovaných proti hodnote domov a štruktúrovaných hypotekárnych cenných papieroch (CDO, MBS..), ktoré prekračujú predchádzajúce projekcie a u ratingovej agentúry vzbudzujú obavy o kapitálovej zabezpečenosti týchto dvoch zaisťovateľov. Ak sa ratingová agentúra Moody’s rozhodne začať proces skúmania kapitálovej zábezpeky na udržanie veľmi potrebného Aaa ratingu, MBIA a Ambac budú musieť začať hľadať nový kapitál. V znížení ratingu zaisťovateľov už dlhé obdobie vidíme jedno z najväčších rizík, keďže ich AAA rating udržuje hodnotu viac ako 1 trilióna dolárov dlhu. Ak by došlo k zníženiu ratingu, bude to mať priamy dopad na hodnoty nimi zabezpečovaných cenných papierov a banky, finančné inštitúcie budú musieť prehodnocovať nimi zabezpečené cenné papiere v portfóliách. To čo predpokladáme je, že v najbližšej dobe zaisťovatelia ohlásia získania nového kapitálu, ktorý bude tlačiť hodnotu akcií Ambacu a MBIA opäť nadol. Finančné inštitúcie majú totiž eminentný záujem aby rating zaisťovateľov ostal na najvyššej úrovni. Pozn. náš názor je, že týmto zaisťovateľom mal byť rating znížený už dávno. Projekcie úverovej delikvencie sú totiž na historických maximách, čo zatiaľ neveští zastavenie strát v segmente zaisťovania finančných rizík.
Ostatné finančné zverejnenia: index importných cien za apríl vzrástol medziročne za marec o 15,4% (konsenzus +15,0%), medzimesačne +1,8% (konsenzus +1,6%). Tieto výsledky jednoznačne dokumentujú silné inflačné tlaky. Podnikové zásoby za marec zaznamenali iba mierny nárast +0,1% (konsenzus +0,4%), avšak tento fundament zásadnejšie obchodníci nevnímajú.
Včera sme boli svedkami mnohých vystúpení členov FEDu, pričom špeciálnu pozornosť si zaslúžia vyjadrenie prezidenta Federálne Rezervnej Banky v Minneapolise, Garyho Sterna. Počas vystúpenia mu bola položená nasledujúca otázka: Myslíte si, že sa americká ekonomika vyhne recesii. Odpoveď znela: Nie. Nasledovalo vysvetlenie: “Sú recesie a sú recesie. Posledné dve boli krátke, pričom posledná internetová bola nielen krátka ale aj plytká. Myslím si, že ľudia nerozlišujú medzi tým, či ekonomika rastie tempom +0,5% alebo + 1,5%, ale dôležité pre nich je ako to oni pociťujú. Či sa podmienky zlepšujú alebo zhoršujú ” Stern ďalej v rozhovore povedal, že US ekonomika bude pravdepodobne čeliť slabej výkonnosti počas nasledujúcich dvoch kvartálov, s mierne pozitívnym až mierne negatívnym rastom HDP... Z jeho vyjadrení jednoznačne cítiť skepsu a obavy. V rovnakom tóne boli ladené aj ostatné včerajšie vystúpenia členov, Plossera, Yellenovej, Warsha, Hoeninga, Pianalto aj fishera. Ani jeden nevyjadril optimistickejšie očakávania vzhľadom k rastu americkej ekonomiky, pričom silne citeľné boli obavy z inflácie. Tým pádom sa šance na zníženie úrokovej sadzby na najbližšom zasadaní FOMC redukujú na minimum a akciový obchodníci sa už nemôžu na efekt ich zníženia spoľahnúť.
Z hľadiska dnešnej obchodnej seansy očakávame jediné makroekonomické zverejnenie a to Indexu spotrebiteľských cien CPI za apríl, ktorý nám napovie o vývoji inflácie. Hneď na úvod však chcem upozorniť na fakt, že táto miera inflácie je veľmi podhodnotená z dôvodu metodologických zmien v priebehu posledných desiatich rokov. Ak by bolo CPI počítané metódou spred Clintonovej éry, CPI by sa pohybovalo v okolí 8%. Druhým zaujímavým porovnaním je podiel nárastu cien potravín na celkovom raste spotrebiteľských cien. Kým v US má podiel cien potravín iba 8% z CPI, v UK je tento podiel 10%, približne 15% v ostatnej Európe a viac ako 18% v Japonsku. Aj toto je jeden z faktorov, ktorý prispieva k neprehľadnosti situácie s infláciou v USA. Výsledky CPI v nedávnej minulosti nepriťahovali viac pozornosti a všetci sa sústreďovali na ekonomický rast, ale ako postupne začína benzín a potraviny nahlodávať rozpočty domácností, môže CPI zohrávať tým väčšiu rolu. Pričom ak by vyšli CPI výrazne vyššie ako očakávania, znižovanie sadzieb by mohlo byť načas pochované s negatívnym dopadom na akciový trh. Analytici očakávajú od dnešných aprílových čísiel CPI pokles rastu spotrebiteľských cien z 4% na 3,9%. Výsledok nad 4% by tak mohol byť negatívnym faktorom dnešného obchodovania. Z firemných zverejnení ovplyvnia úvodný sentiment kvartálne hospodárske výsledky: maloobchodného reťazca Macy’s (M, konsenzus zisku na akciu za 1Q2008 -2 centy) a vládou podporovaný financovateľ a garantor hypoték Freddie Mac (FRE, analytici očakávajú stratu na akciu -93 centov za 1Q2008, tento výsledok môže výraznejšie ovplyvniť dnešný sentiment. Je veľké riziko horšieho zverejnenia vzhľadom na súčasný vývoj cien nehnuteľností a hypotekárnej delikvencie). Sumár: dlhodobý trend ostáva medvedí, strednodobý v nerozhodnom pásme, krátkodobý ostáva zatiaľ rastový. Z technického hľadiska sa zatiaľ nevieme jednoznačne dostať cez kľúčové technické levely, pre index SP500 je to hladina 1400 bodov (prielom pod ňu by bol negatívnym technickým signálom), pre Dow Jones je v záujme pokračovania rastového trendu dôležité supportné pásmo 12700-12800 bodov.

utorok 13. mája 2008

Maloobchodné tržby v USA nám napovedia o zdraví amerického spotrebiteľa. Ako ho zasiahnu rekordné ceny benzínu a potravín?

Americké akciové trhy mali pri včerajšom prázdnom makroekonomickom kalendári našliapnuté na kľudnú pásmovitú obchodnú seansu, avšak z letargie ich vytrhol výrobca počítačového hardvéru Hawlett-Packard, ktorý podľa posledných správ má v úmysle odkúpiť poskytovateľa IT riešení Electronic Data Systems. Okrem tohto býčieho impulzu poskytol pôdu pod nohami jeden z najväčších zaisťovateľov finančných rizík MBIA, keď obchodníkom napriek silnej strate v 1Q2008 stačilo vyjadrenie vedenia spoločnosti, že má dostatočnú likviditu na krytie zabezpečovaných strát na portfóliách dlhopisov a štruktúrovaných cenných papierov hypotekárneho trhu. Hlavné akciové indexy tak uzatvárali obchodovanie slušných ziskoch: Dow Jones +1,02%/12876, Nasdaq Composite +1,76%/2488 a S&P500 +1,1%/1403. Z hľadiska sektorov si najlepšie počínali: technológie +1,4% (výsledok špekulácií o akvizícii Electronic Data Systems), služby +1,27% a finančný +1,12%. Všetkých 10 hlavných sektorov benchmark indexu S&P500 ukončilo obchodovanie v pozitívnom pásme.
Na úvod však chceme upozorniť na jeden menej viditeľný trhový fundament. Objem zobchodovaných akcií na New York Stock Exchange (NYSE) bol počas včerajšej seansy najnižší od začiatku kalendárneho roka. Zdravé rely by pritom mali byť podporené jednoznačne zvýšeným objemom obchodov. Viacerí analytici tak včerajšiu rely pripisujú uzatváraniu predajných špekulačných pozícií, čo je charakteristické pre medvedie trhy. Po takýchto rely často dochádza k obnoveniam poklesov. Treba byť preto opatrný.
Veľkým prekvapením včerajšieho dňa bola aktivita na akciách jedného z najväčších zaisťovateľov rizík dlhopisov a štruktúrovaných cenných papierov hypotekárneho trhu MBIA. Ten počas priebehu krízy patril medzi najväčšie trhové riziká, keďže jeho likviditné problémy by znamenali vážny problém pre všetky finančné inštitúcie inštitúcie. Ich zaistenie totiž udržuje hodnotu mnohých cenných papierov, a zníženie ich ratingu by znamenalo priamy dopad na hodnoty cenných papierov nimi zaisťovaných. Ich včerajší hospodársky výsledok za 1Q2008 pritom nepriniesol nič pozitívne, celková strata na akciu v tomto období dosiahla neuveriteľných 13 dolárov, pričom analytici očakávali stratu iba 19 centov na akciu. Kumulatívne dosiahla MBIA za 1Q2008 stratu 2,4 miliardy dolárov, kým ešte pred rokom v rovnakom období dosiahla zisk 198,6 milióna. Iba strata na úverových derivátoch (kde spadá hlavne zabezpečenia cenných papierov naviazaných na hypotekárny trh) dosiahli 3,6 miliardy dolárov. A ako ukončili obchodovanie ich akcie? Predstavte si v zisku 4,45%, pričom pred otvorením obchodovania sa akcie obchodovali v strate -9%. Stačili vyjadrenia vedenia spoločnosti, že MBIA má dostatočný kapitál na plnenie všetkých záväzkov zo zaistenia. Takýchto vyjadrení už bolo mnoho a tento výsledok vnímame veľmi negatívne, keďže jednoznačne dokumentuje, že straty na úverových derivátoch sa nestabilizujú, ale naopak zvyšujú svoje tempo. Trend zastavenia poklesu cien nehnuteľností ani poklesu úverovej delikvencie zatiaľ nesledujeme a straty budú podľa nášho názoru pokračovať.
Veľmi dobre si včera počínali po minulotýždňových pozitívnych odhadoch aprílových tržieb maloobchodné reťazce. V podstate všetkých 30 spoločností z maloobchodného sektoru obsiahnutých v benchmark indexe S&P500 ukončilo obchodovanie v pozitívnom pásme. Akcie najväčšieho maloobchodného reťazca Wal-Mart si včera pripísali 1,47%. Wal-Mart je pod špekulačným tlakom najmä po minulotýždňovom prvom odhade rastu tržieb za apríl na úrovni +3,8%. Čo si však mnoho ľudí neuvedomuje je fakt, že Wal-Mart dosiahol tento výsledok aj zásluhou výrazných redukcií cien celej rady produktov, aby vytvoril v súčasnej situácii vysokých cien potravín a energií pritiahol spotrebiteľov od cenovo nižších maloobchodných reťazcov. Pozn: Wal-Mart bude aj dnes stredobodom pozornosti, ako hlavné dnešné firemný zverejnenie, analytici očakávajú zisk na akciu za 1Q2008 na úrovni 75 centov. Wal-Mart je mnohými vnímaný ako barometer zdravia spotrebiteľov, preto budú jeho výsledky vnímané veľmi citlivo.
Hlavný prím v určení trhového sentimentu však môžu zohrať očakávané maloobchodné tržby za apríl. Mesiac apríl bol slabým mesiacom predajov automobilov, čiže žiadne zázraky maloobchodných tržieb sa očakávať nedajú. Minulotýždňový odhad rastu maloobchodných tržieb Wal-Martu za apríl na +3,8% však vytvára mierne pozitívne očakávania. Konsenzus analytikov predpokladá pokles maloobchodných tržieb za apríl o -0,2%m po očistení od predaja automobilov +0,2%. Tak či tak, akýkoľvek možný výsledok neprekoná tempo rastu spotrebiteľských cien, ale ako všetci vieme trh bezprostredne reaguje na výsledné číslo a jeho vzdialenosť od konsenzu. Celkovo pozitívne maloobchodné tržby by pravdepodobne podporili rast akciových trhov, ale pozor na jednu zložku, a to benzín. Ak by za nárastom tržieb stál primárne benzín, táto rely by sa mohla veľmi rýchlo skončiť. Všetci analytici totiž budú pri súčasne vysokých cenách ropy maloobchodné tržby rozoberať na jednotlivé položky. Sumár: pozitívne výsledky maloobchodných tržieb za apríl by pomohol akciovým trhom k ďalším rastom, výsledok pod -0,2% by mohol byť trhom prijímaný veľmi negatívne. Okrem Wal-Martu a Maloobchodných tržieb môže ovplyvniť trhovú náladu prezident FEDu Bernanke, ktorý bude mať o 14:20 vystúpenie ohľadne likviditných operácií FEDu. Sumár: dlhodobý trend ostáva medvedí, strednodobý javí náznaky býčieho s otáznikmi (avšak SP500 naďalej koketuje s prelomením kľúčovej strednodobej rezistencie 1400, Dow Jones sa zatiaľ zásadnejšie neodrazil od pásma 12700-12800), krátkodobý ostáva po včerajšku býčí.

pondelok 12. mája 2008

Akciové trhy v USA pod vplyvom obnovených obáv zo strát vo finančnom sektore

Obchodníci na amerických akciových trhoch si po trojtýždennej rely dali menšiu pauzu, pričom za hlavný dôvod môžeme pasovať obnovenie obáv o zdravie finančného sektora, keď minulý týždeň poisťovací gigant American International Group ohlásil potrebu získania 12,5 miliárd nového kapitálu a jeho strata za prvý hospodársky kvartál dosiahla takmer 8 miliárd dolárov. Mierne varovným signálom je to najmä v ohľade na dobré makroekonomické zverejnenia, keď lepšie ako očakávania analytikov vyšlo ISM sektora služieb, Produktivita práce za 1Q2008, Požiadavky o podporu v nezamestnanosti aj piatková Obchodná bilancia. Akciové indexy za minulý týždeň: Dow Jones -2,4%/12745, Nasdaq Composite -1,3%/2445 a S&P500 -1,8%.
Celý týždeň akciovému obchodovaniu dominoval energetický sektor, keď júnové futures kontrakty na ropu každý jeden deň minulého týždňa vytvorili nové historické maximá (aktuálne 126,28USD/barel) a ropa si tak za týždeň pripísala neuveriteľných 8,4%. Tento výsledok podporilo obnovenie slabosti dolára, obavy o stabilitu dodávok ropy z Nigérie a obnovený apetít investorov po komoditách vo svetle nových strát finančných inštitúcií. Na tejto rely najviac tratili pochopiteľne prepravcovia. Najmä malí leteckí prepravcovia zvažujú fúzie do väčších celkov aby dokázali lepšie diverzifikovať riziko. Tento nárast cien ropy bol zavŕšený v piatok vyhláseniami lídra v preprave zásielok, FedEx Corp (FDX), ktorá ohlásila zníženie odhadu zisku na akciu z pásma 1,6-1,8USD do pásma 1,45-1,5USD na akciu. Táto revízia navyše nepočíta s pokračovaním rastu cien ropy a ďalším prípadným spomalením ekonomiky. Akcie FedEx uzatvárali v piatok so stratou -3%.
Medzi najhoršie sektory sa opäť zaradil finančný s týždennou stratou -6,3%. Hlavné dôvody sú pochopiteľné: 1. veľmi slabý hospodársky výsledok švajčiarskeho bankového gigantu UBS. Strata za 1Q2008 dosiahla 11 mld. dolárov, podporená 19 mld. strát z prehodnocovania hodnoty cenných papierov naviazaných na hypotekárny trh v USA. Kumulatívne tak strata z prehodnocovania od začiatku hypotekárnej krízy dosiahla u UBS už 37 miliárd dolárov. Banka zároveň rozhodla o znížení pracovnej sily do polovice roka 2009 o 7%, v absolútnej hodnote 5500 zamestnancov. Analytici sa pritom zhodujú, že pravdepodobne straty z prehodnocovania budú pokračovať aj v ďalších kvartáloch. 2. Poisťovací gigant American International Group (AIG). Za prvý kvartál 2008 tento poisťovateľ dosiahol stratu 7,81 mld. dolárov, k čomu prispel 9,11 mld. strát na úverových derivátoch (prevažne naviazané hypotekárny trh) a 6,09 mld. dolárov na investičnom portfóliu. Spolu s týmto výrazne negatívnym zverejnením ohlásila AIG získanie nového kapitálu 12,5 mld. prostredníctvom emisie nových akcií a dlhopisov. 3. vládou podporovaný financovateľ hypoték Fannie Mae (FNM) v piatok ohlásil plán získania 6 miliárd nového kapitálu, čo dokumentuje neustále zhoršovanie strát cenných papierov hypotekárneho trhu a zásah do ich kapitálovej pozície.
Pozitívnejšie makroekonomické zverejnenia minulého týždňa: Produktivita práce za 1Q2008 +2,2% (konsenzus bol +1,5%, prekvapivo pozitívny výsledok, keďže za 4Q2007 rástla produktivita práce tempom +1,9%), Jednotkové mzdové náklady za 1Q2008 +2,2% (konsenzus +2,5%, predchádzajúci kvartál +2,6%, dobrý výsledok pre FED, ktorý má v ruke ďalší tromf ak by chcel pristúpiť k znižovaniu sadzieb, sekundárne inflačné efekty v podobe nárastu miezd sa zatiaľ podľa zverejnených údajov nedostavili), Nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti poklesli z 383 na 365 tisíc, Obchodná bilancia za marec skončila s prekvapivo nízkym deficitom -58,21 mld. dolárov vs. konsenzus -61,3 mld. dolárov.
Sumár: na akciové trhy v USA sa prostredníctvom veľkej straty poisťovateľa American International Group (AIG) vrátila obava, že straty finančných inštitúcií nie sú zďaleka u konca. Z technického hľadiska sa objavilo niekoľko varovných signálov: benchmark index S&P500 po tuhom boji nedokázal ukončiť týždeň nad kľúčovou technickou hladinou 1400 bodov, čím vytvoril otáznik nad strednodobým býčím trendom. Index Dow Jones uzatvoril obchodovanie v strede dôležitého supportného pásma 12700-12800 bodov a vrátil sa späť pod kľúčovú klesajúcu trendovú líniu ťahanú z októbrových maxím. Tento týždeň tak bude z technického hľadiska veľmi dôležitý.
Dnes za makroekonomických zverejnení očakávame iba mesačný rozpočet USA za apríl (konsenzus 160 mld. USD), pričom by nemal výraznejšie ovplyvniť sentiment akciových trhov. Z firemných kvartálnych výsledkov bude priťahovať pozornosť hospodársky výsledok zaisťovateľa finančných rizík MBIA, u ktorého sa v dôsledku strát na zaistení hypotekárnych cenných papierov očakáva strata za 1Q2008 na úrovni 19 centov na akciu. Veľmi pozorne budú sledované aj vyjadrenia ohľadne budúceho vývoja v tomto kľúčovom finančnom segmente ekonomiky. Počas dnešného dňa tak očakávame test kľúčových pásiem, SP500 s veľkou pravdepodobnosťou otestuje 1400 bodovú hranicu. Ak to nedokáže vo svetle lepších makroekonomických výsledkov minulého týždňa, bude to negatívny signál pre býčie snahy v posledných týždňoch.