Býčí tábor na amerických akciových trhoch dostal silnú facku. Pokles zásob ropy v USA v kombinácii so špekuláciami o výraznom znížení odhadu produkcie ropy zo strany Medzinárodnej agentúry pre energiu vyslali ropu do historických maxím až na 135 dolárov za barel, FED pristúpil k zníženiu odhadu ekonomického rastu USA, k zvýšeniu odhadu inflácie a taktiež k zvýšeniu odhadu miery nezamestnanosti na rok 2008, vyšetrovanie nesprávneho pridelenia vysokého AAA ratingu nekvalitnej skupine dlhových cenných papierov, problémy aerolínií s vysokými cenami pohonných hmôt a takt by sme mohli pokračovať. Akciové trhy v podstate nemali na výber inak ako smerom na juh. V sumári tak máme za sebou približne 4% pokles akciových indexov v rámci dvoch dní. Index Dow Jones za včerajší deň -1,77%/12601, Nasdaq Composite -1,77%/2448 a S&P500 -1,61%/1390. Index Dow Jones sa tak vrátil pod dôležitý support 12700-12800 bodov, ktorý bol hornou hranicou obchodného pásma od januára do polovice apríla, blue chips index S&P500 nedokázal taktiež udržať dôležitú technickú hladinu 1400 bodov. Všetkých hlavných 10 sektorov indexu S&P500 ukončilo obchodovanie v zápornom pasme, dokonca aj energie -0,07%.
Upriamme teraz pozornosť na najdôležitejší bod včerajšej seansy a hlavný katalyzátor výpredaju akciových trhov. A to zápisnicu zo zasadania FOMC o úrokových sadzbách z apríla, kde členovia FEDu rozhodli o znížení úrokovej sadzby o 0,25% na 2%. Z celej zápisnice cítiť silnú skepsu a náznak kapitulácie na snahy zahmlievať skutočnú situáciu. Doteraz sme boli zvyknutý počúvať, že: “ekonomika je v zložitej situácii ale stimulačné opatrenia prispejú k vyššiemu rastu v druhej polovici roka 2008”, “inflácia je dobre ukotvená a koncom roka a v roku 2009 sa bude zmierňovať”. Včerajší tón zápisnice bol jasný. FED pristúpil k silnému zníženiu odhadu rastu ekonomiky z pôvodného pásma 1,3-2% do pásma 0,3-1,2% na rok 2008. Spolu so znížením odhadu rastu ekonomiky zvýšil odhad rastu inflácie z pôvodnej projekcie 2,1-2,4% do pásma 3,1-3,4% a navŕšil aj projekciu rastu nezamestnanosti z 5,2-5,3% do pásma 5,5-5,7%. Je veľmi ťažké si predstaviť horšiu kombináciu zmeny projekcií pre národnú ekonomiku a tieto projekcie môžu byť ešte veľmi triezve. Dôležitou zmenou v správe zo zasadania FOMC bolo vybalansovanie rizík medzi infláciou a ekonomickým rastom. FED sa už nedokáže skrývať za čísla očistené od cenového nárastu všetkého najdôležitejšieho stojaceho za aktuálnym cenovým boomom (ako potraviny a energie) a vyslal signál, že nateraz môže byť znižovaniu úrokových sadzieb koniec. Akciový trh tak stráca vo FEDe svojho spojenca počas posledných 9 mesiacov. Nešťastím je, že znižovania úrokových sadzieb nepriniesli želaný efekt v ráznom znížení nákladov na hypotéky a spotrebiteľské úvery, ale naopak zakódovali do ekonomiky veľmi negatívne inflačné trendy. Únik z akciových trhov do komodít je evidentný. Kombinácia slabého ekonomického rastu s vysokou infláciou je najhoršou možnou kombináciou.
Dlhodobo opomínaný trend rastu cien ropy sa tak môže stať v najbližšej dobe jeden z hlavných faktorov trhového sentimentu. Aerolínie American Airlines včera ohlásili plán zníženia počtu vnútroštátnych letov, zníženia počtu pracovných miest a dokonca zaviedli 15 dolárový poplatok za prvý kus batožiny. To všetko v dôsledku enormného nárastu nákladov na pohonné hmoty. Viac ako 150% nárast cien ropy od januára 2007 je neudržateľným škrtom do rozpočtu celého sektora prepravcov a bude ďalším faktorom negatívne pôsobiacim na peňaženky spotrebiteľov. Padajúce ceny domov obmedzujúce veľmi obľúbené refinancovanie ďalšími úvermi, úverová kontrakcia väčšiny bánk, enormný nárast cien energií a potravín, zhoršujúci sa pracovný trh....všetko poukazuje na veľmi zložité obdobie pre spotrebiteľov. Internetová bublina začiatkom tisícročia súvisela so silným nadhodnotením technologického sektora a viedla k silným stratám držiteľom akcií, avšak nemala bezprostredný dopad na životný štýl bežného spotrebiteľa. Aktuálne recesia alebo ak chcete kontrakcia ekonomiky bude ťahaná spotrebiteľom a predstavuje tak výrazne vyššie riziko.
Dnes nebudeme rozberať podrobne jednotlivé faktory včerajšieho obchodovania, aby nedošlo k odpútaniu od podstaty, ktorá môže ovplyvňovať obchodovanie najbližších mesiacov.
Počas dnešného obchodovania očakávame tieto makroekonomické zverejnenia, ktoré môžu ovplyvniť trhový sentiment: Nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti (konsenzus 375 tisíc, predchádzajúci 371 tisíc, prípadné prekvapenie nad 400 tisíc by mohlo byť trhom prijaté veľmi negatívne), Pokračujúce žiadosti o podporu (konsenzus 3,065 mln. , predchádzajúci 3,06 mln.). O 16:00 zverejní Federálny úrad dohľadu nad realitným trhom (OFHEO) Index cien domov za 1Q2008. Analytici odhadujú pokles cien domov v 1Q2008 na úrovni -1,3%. Každý výraznejší pokles cien bude vnímaný veľmi citlivo, keďže je nevyhnutnou podmienkou zastavenia strát na hypotekárnych cenných papieroch. Sumár: dlhodobý trend ostáva medvedí, strednodobý a krátkodobý naznačuje taktiež obrat do medvedieho. Negatívnym technickým signálom bolo prelomenie Dow Jones pod pásmo 12800-12700 a zároveň odraz od 200 dňového kĺzavého priemeru v úvode týždňa. Taktiež blue chips index S&P500 prelomil späť pod dôležitý support na hladine 1400 bodov.
Prihlásiť na odber:
Zverejniť komentáre (Atom)
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára