streda 9. apríla 2008

IMF odhaduje straty z prebiehajúcej krízy na svetových finančných trhoch v objeme 945 miliárd dolárov! Finančné inštitúcie doteraz zverejnili iba 200

Včerajšia obchodná seansa na amerických akciových trhoch nepriniesla žiadne razantné trhové pohyby, avšak vo svetle slabších hospodárskych výsledkov AMD a Washington Mutual, ďalším neutešivým výsledkom z realitného trhu a pesimistickejšieho tónu FED minutes treba uznať, že býci to s kratkodobou korekciou nahor začínajú myslieť vážne. Hneď v úvode však treba povedať, že treba ísť v súlade najmä s dlhodobejšími trendami a pozerať sa na vývoj fundamentov, ktorých dopad sa síce neprejaví v priebehu týždňa, ale o to väčší prepad nás môže potom čakať ak by sme špekulovali na krátkodobé korekcie celkového trhu. Akciové indexy tak vo včerajšej nevýraznej seanse uztvárali obchodovanie v miernych stratách Dow Jones -0,29%/12576, Nasdaq Composite -0,68%/2348 a S&P500 -0,51%/1365. Zo sektorového pohľadu to vyzeralo už troškiu horšie, iba tri z 12 sektorov zaznemanli kladné pirastky, viedli základné materiály +1,3% a energi +0,7%, najslabším sektorom sa stal opäť finančný -1,04% nasledovaný technologickým -0,81%.

Je evidentné, že akciový trh zatiaľ udržiava nad vodou komoditný trh, kde sa investori sústreďujú primárne na ropné spoločnosti, avšak obrodu zažívajú už niekoľko mesiacov malé ťažobné spoločnosti a vlastníci strategických ložísk surovín. Spoločnosti ťažiace drahé kovy (zlato, striebro má ešte väčší potenciál, platinu, paládium), pestovatelia poľnohospodárskych plodín (sója, kukurica, atď.) spolu so spracovateľmi ropy považujeme za najlepšie súčasti portfólií diverzifikujúcich sa pred možným dopadom prebiehajúcej krízy. Dlhodobý trend dolára, ktorý motivuje investorov k nákupom komodít denominovaných v dolároch ako spôsobu ochrany kúpnej sily totiž napriek nedávnej korekcii má jednoznačne oslabujúci trend. A pokým sa ten nezmení, čo súčasná inflačná politika dodávania enormného množstva likvidity FEDom do systému nenaznačuje, tak sa bude komoditný sektor tešiť obľube.

Vráťme sa však k hlavným udalostiam včerajšej seansy. Tak ako v utorok banka Washinton Mutual s ohlásením miliardovej finančnej injekcie odštartovala rely finančného sektora, tak včera ohdalenie podrobností spustilo jej korekciu. Washington Mutual včera ohlásil prepustenie 3000 zamestnancov (to by ešte bolo z hľadiska redukcie nákladov pre akcie WaMu relatívne pozitívne), avšak zároveň znížil dividendovú výplat o neuveriteľných 93%. Jej akcie sa tak stali včera najhorším komponentom indexu S&P500 so stratou -10%. Ďalší príklad toho, že sa netreba dať zlákať návnadou eufórie po získaní nového kapitálu vo finančnom sektore. Ako sme už hovorili, kĺúčová bude až schopnosť spoločnosti pretavi´t získaný kapitál do rastu ziskov. Zatiaľ ho však finančný sektor získava iba na vykrývanie strát a to treba mať a pamäti.

Z makroekonomických zverejnení sme včera očakávali ďalšiu indikáciu z realitného sektora, kde tkvie prapôvodný dôvod súčasne krízovej situácie. Bohužial, nerealizované predaje domov, ako jeden z fundamentov výborne korelujúcich s následným vývojom predaja existujúcich domov zaznamenali za február medzimesačný pokles o 1,9%. Čo je všakalarmujúce je medziročný pokles, ktorý dosiahol tempo -21,4%. Nie je potrebné opäť do potrobna rozoberať tieto čísla, ale už na prvý pohľad by malo byť jasné, že k žiadnej stabilizácii zatiaľ nedochádza. Spotrebitelia zasiahnutý slabším pracovným trhom, vysokými cenami energií a potravín, nárastom nákladov na hypotéky, slabším pracovným trhom a v neposlednom rade aj deprimujúcim pohľadom na svoje akciové portfóliá nemajú dôvod uvažovať nad nákladnejšími investíciami. Trend realitného trhu je zatiaľ jednoznačne klesajúci.

Zaujímavým momementom, ktorý mierne unikol hlavný titulkom informačných serverov bola najnovšia správa Medzinárodného Menového Fondu. Ten včera zvýšil odhad možnýc strát z prebiehajúcej úverovej krízy na 945 miliárd dolárov na nasledujúce dva roky. To je približne 5násobok doteraz zverejnených strát finančných inštitúcií. Straty naviazané na realitný trh by mali dosiahnuť podľa och projekcií 565 miliárd dolárov, avšak vyšie spomenuté číslo blízkeho jenému triliónu dolárov je výsledkom sledovania prelievania problémov z realitného trhu do ostatných segmentov. Ako rizikové vnímajú najmä úvery na kreditných kartách, komerčných nehnuteĺnostiach a firemné úvery. Tieto najnovšie ohdhady nepotrebujú žiadny ďalší komentár a naše analýzy už dlhodobo upozorňujú na trend prelievanie problémov do vyššie spomínaných segmentov.

Jedným z najočakávanejších momentov včerajšieho dňa bolo nepochybne zverejnenie FOMC minutes k marcovému rozhodoaniu o úrokových sadzbách v USA, kde pristúpili členovia FEDu k 0,75% zníženiu úrokovej sadzby. Zrnutie v skratke: 1. Obava zo silného spomalenia ekonomiky dominovala celému priebehu zasadania, 2. Väčśina členov FEDu očakáva kontrakciu ekonomiky v prvej polovici roka 2008, 3. FED znížil projekcie ekonomického rasu z predchádzajúcich zasadaní FOMC, 4. Väčšina členov očakáva zmiernenie rastu cenovej hladiny v druhej polovici roka 2008, 5. Inflačné očakávania však v marci zaznamenali vo FEDe mierny nárast , 6. Dvaja členovia FEDu vidia nárast inflačných tlakov ako zvýšené riziko. V globále všetko skuočnosti, ktorým čelíme pri každodennom obchodovaní. Americká ekonomika jednoznačne spomaľuje a inflácia je na vzostupe. Z dlhodobého hľadiska to nie je pre akciový trh v žiadnom ohľade býčia projekcia. A následne by mali investori jednoznačne začať zvažovať, či investície do akcií prinášajú požadované výnosy aj po očistení od inflácie a hlavne po prepočte na silnejšiu menu, keďže dolár zatiaľ nejaví známky obratu trendu.

Dlhodobý aj strednodobý trend akciových trhov je naďalej klesajúci, aj z technického aj z fundamentálneho pohľadu. Krátkodobý trend vykazuje pri negatívnych správa realítvnu odolnosť voči výraznejším poklesom, čo nevylučuje pokračovanie miernej korekcie nahor. Opakujeme, krátkodobej a to iba v prípade absencie negatívnjších správ z finančného sektora. Z dnešných makroekonomických zverejnení očakávame o 16:00 februárové Veľkoobchodné zásoby (konsnezus +0,5%, nemali by mať zásadnejší trhový vplyv), no väčšiu pozornosť môžu pritiahnuť vystúpenia Bernkankeho o 15:30 a Fishera o 19:30. Pozorne treba sledovať najmä protiinflačnú rétoriku, ktorá by mohla naznačovať zmierňovanie priestoru FEDu pre ďalšie znižovanie úrokových sadzieb. Priestor už totiž nie je až taký veľký, ak nechceme úrokovou sadzbou poklesnúť pod klamlivú, ale pre FED smerodajnú mieru inflácie meranú tempom rastu osobných výdavkov (PCE, Personal Consumption Expenditures).

Žiadne komentáre: